عکس شیرینی کشمشی نرم
تارا RR
۳۰۶
۲.۷k

شیرینی کشمشی نرم

۲۰ بهمن ۹۷
سلام دوستان گلم
شیرینی کشمشی نرم خوشمزه
من با این دستور درست کردم

موادلازم
کشمش پلویی سه چهارم لیوان
آرد 220 گرم یا یک و نیم لیوان
تخم مرغ 2 عدد
کره 140 گرم
پودر قند 150 گرم یا یک لیوان
بیکینگ پودر 1 قاشق چایخوری
وانیل نصف قاشق چایخوری
نکات قبل از پخت
برای اینکه شیرینی کشمشی خوشمزه و بازاری داشته باشیم بهتر است همه مواد را با استفاده از ترازو طبق اندازه های گرمی گفته شده استفاده کنید اما در صورتی که ترازوی آشپزخانه در دسترس نداشتید از اندازه هایی که با لیوان ذکر شده استفاده کنید.

کره و تخم مرغ را حداقل نیم ساعت قبل از پخت شیرینی ، از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسند.

اگر پودر قند نداشتید می توانید شکر را آسیاب کنید.
مراحل تهیه شیرینی کشمشی
ابتدا کره و پودر قند را در یک ظرف مناسب با دور تند همزن به مدت 6 دقیقه هم می زنیم تا کرمی رنگ شود.
سپس یکی از تخم مرغ ها را به مواد داخل ظرف اضافه می کنیم و با دور تند همزن به مدت یک دقیقه هم می زنیم و تخم مرغ دوم را همراه وانیل اضافه می کنیم و مجددا به مدت یک دقیقه هم می زنیم تا همه مواد به خوبی باهم یکنواخت شوند.

بعد آرد و بیکینگ پودر را مخلوط می کنیم و بعد از سه بار الک کردن به ظرف حاوی مواد به تدریج اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم و بعدش کشمش را اضافه می کنیم. توجه کنید اگر از کشمش بسته بندی شده و بیرون استفاده کنین نیازی به شستن کشمش ها نیست.
بعد از اینکه کشمش را به مایه شیرینی اضافه کردیم ، با همزن دور کندمواد شیرینی را هم می زنیم تا کشمش ها در همه جای خمیر به طور مساوی پخش شوند و هم اینکه مایع شیرینی یکدست و منسجم تر شود. حالا مایه شیرینی ما آماده پخت است.
در این مرحله کف سینی فر را بعد از اینکه چرب کردیم کاغذ روغنی می اندازیم و مواد شیرینی را پس از ریختن داخل قیف با فاصله و در سایز های دلخواه روی سینی می ریزیم. حتما فاصله را رعایت کنید چون شیرینی ها پس از پخت کمی پهن میشن. حالا قسمت زیرین یک قاشق را کمی چرب می کنیم و با قاشق رویه شیرینی ها که شبیه قله کوه دراومدن رو صاف می کنیم. (اگر قیف نداشتید میتونین با قاشق مواد شیرینی را با سایزهای دلخواه روی سینی بریزید)

اگر همه مواد در یک سینی جا نشدن نگران نباشید میتونین روی باقی مانده مواد شیرینی سلفون بکشید و در جای خنک به غیر از یخچال بزارید و بعد از پخت سینی اول ، آن ها را هم بپزید. بعد از آماده سازی شیرینی ها باید فر را آماده کنیم برای این کار فر را با دما ۱۶۰ درجه روشن می کنیم و به مدت ۱۵دقیقه صبر می کنیم تا گرم بشه. برای فرهای برقی دما را ۲۰ درجه کمتر یعنی روی۱۴۰ درجه تنظیم کنید. بعد از گرم شدن فر ، سینی حاوی شیرینی را به مدت ۱۲ تا ۱۵ دقیقه داخل فر می گذاریم تا کمی دور شیرینی ها بپزن و طلایی بشن. (حرارت فقط از پایین باشد.)

در این مرحله مراقب باشین اگر شیرینی کشمشی بیشتر از ۱۵ دقیقه داخل فر بمونه خشک و سفت میشه. بعد از اینکه دور شیرینی ها طلایی شدن از فر بیرون آورده و بعد از کمی خنک شدن از کاغذ جداشون می کنیم. بعد از خنک شدن می توانید شیرینی های کشمشی را سرو کنید.
نکات پخت شیرینی کشمشی
شیرینی کشمی خشک یا نرم
هر چقدر شیرینی کشمی بیشتر داخل فر بمونه تردتر میشه پس اگر دوست دارید شیرینی کشمشی شما نرم و خوشمزه بشه باید به محض اینکه دور شیرینی ها طلایی شد از فر خارج کنید تا شیرینی کشمی نرم و خوشمزه داشته باشید.
نحوه صحیح نگهداری

شیرینی های کشمشی را بعد از پخت و خنک شدن حتما باید داخل ظرف دربسته و در جای خنک نگهداری کنید. به این روش می توانید شیرینی های کشمشی را تا یک ماه نگهداری کنید. در صورتی که بخواهید بیشتر از این مدت آن ها را نگهداری کنید باید از کره داخل مواد شیرینی استفاده نکنید چون کره ماندگاری شیرینی را کم می کند. بجای کره میشه از مارگارین (کره گیاهی) استفاده کرد.

شیرینی کشمشی بدون فر

در صورت که فر در درسترس ندارید می توانید شیرینی کشمشی را بدون فر هم درست کنید. برای این کار در تابه دو طرفه دو لایه کاغذ روغنی می اندازیم و مایه شیرینی را به وسیله قیف یا قاشق روی کاغذ می ریزیم. سپس تابه را روی حرارت ملایم قرار میدیم و هر وقت دور شیرینی ها طلایی شد تابه را از روی گاز بر میداریم.
...