مواد لازم

شیرینی کشمشی نرم بازاری

۲۰
مواد اصلی
آرد (1.5 لیوان)
۲۲۰ گرم
کشمش پلویی (3/4 لیوان)
۱۵۰ گرم
پودر قند (1 لیوان)
۱۶۰ گرم
تخم مرغ
۲ عدد
کره
۱۴۰ گرم
بیکینگ پودر
۱ قاشق چای خوری
وانیل
۱/۲ قاشق چای خوری
کلمات کلیدی

شیرینی کشمشی نرم بازاری

طرز تهیه

شیرینی کشمشی نرم بازاری

درجه سختی
زمان تهیه ۱۵
دقیقه
زمان پخت ۱۵
دقیقه
۱
برای اینکه شیرینی کشمشی خوشمزه و بازاری داشته باشیم بهتر است همه مواد را با استفاده از ترازو طبق اندازه های گرمی گفته شده استفاده کنید اما در صورتی که ترازوی آشپزخانه در دسترس نداشتید از اندازه هایی که برحسب لیوان نوشته شده استفاده کنید.
۲
کره و تخم مرغ را حداقل نیم ساعت قبل از پخت شیرینی ، از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسند اگر پودر قند نداشتید می توانید شکر را آسیاب کنید.
۳
ابتدا کره و پودر قند را در یک ظرف مناسب با دور تند همزن به مدت ۶ دقیقه هم میزنیم تا کرمی رنگ بشه، بعد یکی از تخم مرغ ها رو به مواد داخل ظرف اضافه میکنیم و با دور تند همزن به مدت یک دقیقه هم میزنیم و تخم مرغ دوم رو همراه وانیل اضافه می کنیم و مجددا به مدت یک دقیقه هم میزنیم تا همه مواد به خوبی باهم یکدست بشن.
۴
حالا آرد و بیکینگ پودر رو مخلوط میکنیم و بعد از سه بار الک کردن به ظرف حاوی مواد به تدریج اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم و بعدش کشمش را اضافه می کنیم. توجه کنین اگه از کشمش بسته بندی شده و بیرون استفاده می کند نیازی به شستن کشمش ها نیستش.
۵
بعد از اینکه کشمش رو به مایه شیرینی اضافه کردیم ، با همزن مواد شیرینی را هم میزنیم تا کشمش ها در همه جای خمیر به طور مساوی پخش بشن و هم اینکه مایع شیرینی یکدست و منسجم تر شه. حالا مایه شیرینی ما آماده پخت هستش.
۶
در این مرحله کف سینی فر روکاغذ روغنی میندازیم و مواد شیرینی رو پس از ریختن داخل قیف با فاصله و در سایز های دلخواه همانند شیرینی کشمشی روی سینی میریزیم. حتما فاصله را رعایت کنین چون شیرینی ها پس از پخت کمی پهن میشن. حالا قسمت زیرین یک قاشق را کمی چرب می کنیم و با قاشق رویه شیرینی ها که شبیه قله کوه دراومدن روصاف میکنیم. (اگر قیف نداشتید میتونین با قاشق مواد شیرینی را با سایزهای دلخواه روی سینی بریزین)
۷
اگر همه مواد در یک سینی جا نشدن نگران نباشین میتونین روی باقی مانده مواد شیرینی سلفون بکشین و در جای خنک به غیر از یخچال بزارین و بعد از پخت سینی اول ،بقیه رو هم بپزین. بعد از آماده سازی شیرینی ها باید فر را آماده کنیم برای این کار فر رو با دمای ۱۶۰ درجه روشن می کنیم و به مدت ۱۵دقیقه صبر می کنیم تا گرم شود. برای فرهای برقی دما را ۲۰ درجه کمتر یعنی روی۱۴۰ درجه تنظیم کنید.
۸
بعد از گرم شدن فر ، سینی شیرینی رو به مدت ۱۲ تا ۱۵ دقیقه داخل فر میزاریم تا کمی دور شیرینی ها طلایی بشه.(حرارت فقط از پایین باشد.) بعد از اینکه دور شیرینی ها طلایی شدن از فر بیرون میاریم و بعد از کمی خنک شدن از کاغذ جداشون می کنیم
۹
هر چقدر شیرینی کشمی بیشتر داخل فر بمونه تردتر میشه پس اگه دوست دارین شیرینی کشمشی شما نرم و خوشمزه باشه باید به محض اینکه دور شیرینی ها طلایی شدن از فر خارج کنین.
تصاویر مراحل تهیه

شیرینی کشمشی نرم بازاری

بیشتر
سایر نکات

شیرینی کشمشی نرم بازاری

شیرینی های کشمشی را بعد از پخت و خنک شدن حتما باید داخل ظرف دربسته و در جای خنک نگهداری کنید. به این روش می توانید شیرینی های کشمشی را تا یک ماه نگهداری کنید. در صورتی که بخواهید بیشتر از این مدت آن ها را نگهداری کنید باید از کره داخل مواد شیرینی استفاده نکنید چون کره ماندگاری شیرینی را کم می کند.بجای کره از مارگارین (کره گیاهی) استفاده کرد.
در صورت که فر در درسترس ندارین میتونین شیرینی کشمشی را بدون فر هم درست کنید. برای این کار در تابه دو طرفه دو لایه کاغذ روغنی میندازیم و مایه شیرینی را به وسیله قیف یا قاشق روی کاغذ میریزیم. سپس تابه را روی حرارت ملایم قرار میدیم و هر وقت دور شیرینی ها طلایی شود تابه را از روی گاز بر میداریم
نظرات دستور پخت

شیرینی کشمشی نرم بازاری