★*الهه خانوم*★
★*الهه خانوم*★

دستور پختی یافت نشد

کیک قاشقی

کیک قاشقی

۳ هفته پیش
 حدیث
قالَ الصادق(ع): ما مِنْ مُؤْمِنٍ صامَ فَقَرَءَ اِنَّا اَنْزَلْناهُ فى لَیْلَةِ الْقَدْرِ عِنْدَ سُحُورِهِ وَ عِنْدَ اِفْطارِهِ اِلاّ كانَ فیما بَیْنَهُما كَالْمُتَشَحِّط بِدَمِهِ فی سَبیلِ اللَّه.(30)
هر مؤمن روزه دار هنگام سحر و افطارش سوره قدر را بخواند همانند كسى است كه در فاصله این دو وقت در راه خدا به خونش آغشته شده است.
...
کیک خیس شکلاتی

کیک خیس شکلاتی

۴ هفته پیش
دستور پخت ش از پاپیون
✴ حکم #تزریق_آمپول در حال روزه ماه رمضان چیست؟ ✴
🔺🔺🔺🔺🔺
🔶پاسخ:
💠 آیت الله خامنه ای: احتياط واجب آن است که روزه‏دار از آمپول‌هاى مقوّى يا مغذّى و هر آمپولى که در رگ تزريق مى‌‏شود و نيز انواع سرم‌‏ها خوددارى کند، ◀ لکن آمپول‌هاى دارويى که در عضله تزريق مى‌‏شود و نيز آمپول‌هايى که براى بى‏حسّ کردن به کار مى‌‏رود، مانعى ندارد.

✍ آیت الله مکارم شیرازی: تمام تزریقات دارویى و تقویتى و بى حسّى و واکسن هر گاه در عضله باشد براى روزه دار اشکال ندارد، ◀ ولى از تزریق در رگ مطلقاً پرهیز شود.
...
کیک تولد همسر، نکتار پرتقال، مسقطی شیرازی
خیلی افتضاح از لحاظ قیافه ولی شما خوب ببینید اولین بار بود مخواستم خامه کشی کنم که موفق نشدم درست 😃همون موقع ندای، از درونم گفت ها راستی با ندا کلوچه اشتباه نگیرید، ندا یا همون صدا درونم گفت کار هر بز نیست خرمن کوفتن، گاو نر می خواهد و مرد کهن 😂و یک سوال اینک با اینک من 6 تا تخم مرغ استفاده کردم بازم کیک م پف نکرد و خشک شد بافت ش چرا؟ اشتباه من کجا بوده کیک پایه اسفنجی مثلا هستا
...
قره قروت خانگی

قره قروت خانگی

۱ ماه پیش
یک کیلو ماست یه کاسه قره قروت داده ولی مزه ش عالی سرشار از کلسیم. 😂😃یکم تبلیغ کنم عکس که زشته ولی طعم عالی. ست.
آیا در تعالیم دینی نسخه‌ای برای کاهش و کنترل بیماری‌ها وجود دارد؟
حجت الاسلام ایرانمنش کارشناس مسائل مذهبی می‌گوید : انجام تکالیف الهی علاوه بر سعادت اخروی ، آثار دنیوی هم در پی دارد که شاید ما نسبت به آن بی‌اطلاع باشیم.
وی می‌افزاید : یکی از تکالیف الهی ، روزه‌ داری است که تاثیر زیادی در سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی بندگان دارد.
این کارشناس مذهبی می‌گوید : پیامبر اسلام ص روزه داری را یکی از بالاترین درمان‌ها بیان می‌کنند و می‌فرمایند : معده ، خانه تمام دردهاست و امساک (پرهیز از خوردن و آشامیدن) بالاترین داروهاست.
حجت الاسلام ایرانمنش می‌گوید : نبی اکرم ص در روایت دیگری می‌فرمایند : روزه بگیرید تا سالم بمانید.
دکتر میرادی از متخصصان داخلی و گوارش هم در این باره می‌گوید : سلول‌های دستگاه گوارش پس از یک دوره طولانی فعالیت برای هضم مواد غذایی ، نیازمند استراحت هستند و در صورتی که فرصت استراحت پیدا نکنند تخریب می‌شوند.
وی می‌افزاید : متابولیسم بدن در زمان روزه‌ داری سمومی را که بدن از برخی مواد غذایی دریافت کرده است دفع می‌کند به شرط اینکه روزه‌داران در زمان افطار از پرخوری پرهیز کنند.
این کارشناس پزشکی می‌گوید : سلول‌های معده و دستگاه گوارش که در طول سال آسیب دیده‌اند با روزه ماه مبارک رمضان فرصت ترمیم پیدا می‌کنند.
دکتر میرادی با اشاره به اینکه در زمان روزه‌ داری و خالی بودن معده، صفرا اسید معده را خنثی می‌کند و هیچ آسیبی به پرزهای معده نمی‌رسد می‌گوید : روزه‌داری فرصت مناسبی است برای اینکه بدن به شرایط عادی برگردد.
طب سنتی و روزه‌داری
یکی از متخصصان طب سنتی زاهدان در این باره می‌گوید : روزه‌ داری با استفاده از مزاج گرم و خشک به بهترین شکل تمام آلودگی‌ها را در بدن می‌سوزاند.
پورکیخا می‌افزاید: روزه اگر درست گرفته شود برای همه بیماری‌ها می‌تواند مفید باشد حتی افرادی که دچار مشکلات معده و یا بیماری اثنی‌‎عشر هستند.
این متخصص می‌گوید: سوزش و درد معده‌ی برخی از روزه‌داران از روزه گرفتن نیست بلکه به علت خواب‌های بی‌موقع در ماه مبارک رمضان است، خواب با معده‌ی پر پس از شام و سحری به مرور فرد را در معرض سوزش و درد معده قرار می‌دهد.
پورکیخا خواب‌های بد موقع و بی‌موقع را عمده علت بیماری‌های سوء هاضمه، غلبه سردی، میگرن، مشکلات استخوانی و مفاصل و دردهای گوارشی بیان می‌کند.
از دیدگاه بسیاری از متخصصان طب سنتی، بیماری‌های متعددی از تجمع زیاد غذا در معده و روده ـ که هضم کندی هم پیدا می‌کند ـ به سراغ انسان می‌آید و تنها راه درمان آن روزه است.
نویسنده: محمد ایرانمنش زرندی
...
شیرینی نارگیلی

شیرینی نارگیلی

۱۱ اسفند ۹۹
آثار و فواید نماز در دنیا -2-نماز کلید بهشت

عبادت، پاداش آخرت را در پی دارد. بهشت یکی از آن‌هاست. نماز، بهای بهشت است به‌عبارت‌دیگر، بهشتی شدن در گرو نماز است. هر دری کلیدی دارد و کلید در بهشت نماز است. زیرا به فرموده‌ی پیامبر (ص) هیچ بی‌نماز و تارک الصلاتی نمی‌تواند وارد بهشت شود.

2-1-3-رستگاری

نجات و رستگاری از نتایج نماز است. خدا در قرآن در همین زمینه می‌فرماید: (همانا اهل ایمان رستگار شدند، آنانی که در نمازشان خاشع و خاضع هستند.)

2-1-4- اجابت دعا

دعا به‌عنوان وسیله‌ای در جهت برآورده نمودن نیازهای معقول انسان است. نماز روش و طرز دعا کردن را می‌آموزد، چون خود نماز دعاست و یا دعاهایی که در قنوت خوانده می‌شود. از سوی دیگر، نماز، اجابت دعا را موجب می‌شود، ((ادعونی استجب لکم))یعنی بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را.

و یا: (اجیب دعوه الداع اذا دعان) اجابت می‌کنم دعای هرکسی که مرا بخواند. رسول اکرم (ص) فرموده است: ((دعای کسی که خدا را فراوان یاد کند، پذیرفته می‌شود. سه کس‌اند که خدا دعایشان را رد نمی‌کند، آنکه فراوان یاد خدا کند و ستمدیده و پیشوای دادگر.

2-1-5- دوستی خدا

نماز ترجمه‌ی ((صلواه)) است که از ریشه‌ی صله (وصل) به معنی پیوند و رابطه است. با انجام این اعمال، انسان با آفریدگار توانای خویش، پیوند و ارتباط پیدا می‌کند. نماز گفتگو با خدا و کلید اتصال با مبدأ است. نمازگزار ازجمله‌ی پرهیزگاران است و پرهیزگاران دوست خدا هستند. پرهیزگار باشید، زیرا خدا با پرهیزگاران است. به فرموده پیامبر (ص) یعنی خداوند گوید تا هنگامی‌که بنده‌ام مرا یاد می‌کند و لب‌هایش با نام من می‌جنبد با او هستم.

2-1-6- دوری از فساد

نماز، انسان را از فحشا و منکرات به دور می‌دارد. نماز سلاح نمازگزاران در میدان جنگ هواهای نفسانی است. رسول اکرم (ص) در حدیثی چنین فرموده است. (خداوند فرشته‌ای دارد که هنگام نماز بانگ می‌زند: ای انسان‌ها برخیزید و آتش‌هایی را که بر خویش افروخته‌اید، به‌وسیله نماز خاموش کنید) نماز نه تنها از گناه جلوگیری می‌کند، بلکه آلودگی‌هایی که براثر گناه، دنیاپرستی، هواپرستی و ... روح و جان آدمی را تیره کرده‌اند، با خورشید تابان و چشمه‌ی زلال نماز، پاک و پاکیزه می‌گردند.

2-1-7- دوری از تکبر

نماز، غرور شکن است، نماز داروی بیماران متکبر مغرور و خودخواه است. نماز، روح فروتنی و عبودیت را در ما زنده می‌کند و ما را خاشع و خاضع بار می‌آورد.

 

2-1-8- رهایی از دنیا

نماز دل‌های غافل از یاد خدا را بیدار می‌کند و به نمازگزارانی که هدف آفرینش خود را فراموش کنند و غرق در زندگی مادی و لذت‌های زودگذر شوند، اخطار می‌دهد و آن‌ها را بیدار می‌کند. به‌وسیله‌ی نماز انسان به‌راحتی و رغبت دل از دنیا می‌کند. نماز برای چند لحظه، ما را از این دنیا و از یاد آن بیرون می‌برد و به دنیای دیگر سیر می‌دهد. در روایت است که: در جنگ صفین تیری بر پای مبارک حضرت علی (ع) فرو رفت که اگر می‌خواستند در شرایط عادی آن را بیرون آورند، از شدت درد و ناراحتی آن حضرت، میسر نبود. به حضرت امام حسن (ع) جریان را عرض کردند. فرمود: صبر کنید تا پدرم به نماز بایستد زیرا در آن حال چنان از خود بی‌خود می‌شود که متوجه نمی‌گردد. پس به دستور امام حسن (ع) در آن حال تیر را بیرون آوردند پس از نماز حضرت متوجه شد که خون از پای مبارکش جاری است. پرسید چه شده؟ گفتند: تیر را در حال نماز از پایتان بیرون آوردیم و این؛ براثر حضور قلب در نماز است که حتی انسان وجود خود را فراموش می‌کند و همه، دوست می‌شود.

2-1-9- نشاط روح

صدای اذان، عابدان حقیقی و عاشق را به وجد می‌آورد، زیرا که فرارسیدن لحظه‌ی دیدار را نوید می‌دهد، اولیاءالله، برای رسیدن وقت نماز لحظه‌شماری می‌کنند. ازاین‌روست که پیامبر اسلام (ص) به بلال فرمود: ای بلال! ما ر ا از غم و تلخی نجات‌بخش.
...
ذرت مکزیکی

ذرت مکزیکی

۹ اسفند ۹۹
آثار و فواید نماز در دنیا، برزخ، آخرت
کم کم به اشتراک میگذارم- آمرزش گناهان

نمازگزاران مشمول بخشش و آمرزش گناهان واقع می‌شوند. ای پیامبر به آن بندگانم که (در عصیان) اسراف کردند به نفس خود بگو هرگز از رحمت خدا ناامید نباشید، البته خداوند همه‌ی گناهان را (اگر توبه کنید) می‌بخشد، زیرا او خدایی بسیار آمرزنده و مهربان است. رسول اکرم (ص) فرموده است:(کسی که به‌سوی مسجد حرکت می‌کند، هر گامی که برمی‌دارد خدای متعال ده ثواب به او می‌دهد و ده گناه از او می‌بخشد و مقام او را ده درجه بالا می‌برد) از طرفی, نمازگزار در نمازش از خدا طلب مغفرت و آمرزش می‌کند.
...
بيسکوئيت وانیلی

بيسکوئيت وانیلی

۸ اسفند ۹۹
شاید بد نباشد به خود تلنگری بزنیم که ما خداوند را برای ذات مقدس خودش عبادت می کنیم یا برای آنکه به ما بهشت را عطا کند گوش به فرمان دستورات او هستیم؟!

نماز، دعا، نیایش، شور و شوقی غیرقابل وصف برای رسیدن زمان مناجات و شتافتن به سمت نماز، قرآن خواندن، عبادت پروردگار، توسل و ... همه این ها از آن دسته حالات و اعمالی هستند که روح انسان را جلا می دهد، قلب را آرام ساخته و دلشوره ها و سیاهی ها را نابود می کند.

اما سوالی که شاید در ذهن بسیاری از افراد شکل گرفته باشد این است؛ چرا باید نماز بخوانیم؟!، آیا نمی شود خدا را طور دیگری عبادت کرد؟!

یعنی خداوند تنها ما را آفریده تا عبادتش کنیم، البته بنظر نمی رسد که ما صرفا برای عبادت کردن پرودگاری بی همتا که نقصی در دستورات و کارهایش وجود ندارد خلق شده باشیم چون قبل از ما موجودات و فرشته هایی بودند که خداوند را عبادت کنند البته بهتر بگوییم در جایی به نام بهشت عبادت کنند ، محلی که برخی از ما انسان ها مشتاقانه برای رسیدن به آن گوش به فرمان حقیم و بنوعی خداوند را برای رسیدن به بهشت وعده داده شده و در نهایت برای آسایش و لذت بردن خودمان عبادت می کنیم.

اما شاید بد نباشد به خود تلنگری بزنیم که، ما خداوند را برای ذات مقدس خودش عبادت می کنیم یا برای آنکه به ما بهشت را عطا کند گوش به فرمان دستورات او هستیم؟!

با این همه تفاسیر باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا در این مطلب شما را با فلسفه نماز خواندن و روایات پیرامون آن آشنا نماید، پس بسم الله...فلسفه خواندن نماز چیست؟

از آنجا که خداوند وجودی نامحدود و نامتناهی و پیراسته از هر گونه نقص و نیاز است احتیاجی به پرستش ما ندارد پس پرستش و عبادت او فی الواقع وسیله تکامل و سعادت ماست و دستور او به عبادت، یک نوع لطف و مرحمت و راهنمائی خواهد بود که ما را به کمال شایسته برساند و کلاً عبادت و خصوصاً نماز دارای یک سلسله آثار گرانبهای فردی و اجتماعی است زیرا اولاً حس تقدیر و شکر گزاری را در انسان زنده می کند، قدر دانی از مقامی که نعمتهای زیادی در اختیار او نهاده و با این سپاس گزاری، فرد، حق شناسی خود را در برابر آفریدگار خود که این همه نعمتهای گرانبها در اختیار او گذاشته اعلام می دارد و ثانیاً نماز و عبادت مایه تکامل روحی انسان است چون در نماز ما خود را با کمال مطلق مرتبط ساخته و از او کمک می خواهیم که شایستگی و لیاقت سخن گفتن با خود را به ما بدهد.

 

ضمن این که نمازگزار همواره به یاد خداست و یاد خدا بهترین وسیله برای کنترل نفس امّاره و روح طغیانگر است چنان که غفلت از یاد خدا و بی خبری از پاداشها و کیفرهای او موجب تیرگی عقل و خرد و کم فروغی آن می شود انسان غافل فکر عاقبت کار ناپسند و عقوبات آن را نمی کند و این نماز است که انسان را به یاد خدا می اندازد و اثر آن غفلت را از روح و روانش پاک می سازد و هم چنین نماز گزار برای قبولی نماز خود از بسیاری از گناهان اجتناب می ورزد مثلاً یکی از شرائط نماز مشروع بودن و مباح بودن تمام وسایلی است که در آن به کار می رود مانند آب وضو و غسل، لباس و مکان نمازگزار.این موضوع باعث می شود که اطراف حرام نرود و در کار و کسب خود از هر نوع حرام اجتناب نماید زیرا بسیار مشکل است که یک فرد تنها در امور مربوط به نماز به حلال بودن آنها مقیّد شود و در موارد دیگر بی پروا باشد بالاخص که نمازگزار بداند شرط قبولی این است که حقوق مستمندان و زکات را بدهد، از گناهان کبیره بپرهیزد.

مسأله دیگری که نمازگزار باید به آن توجه داشته باشد نظافت و بهداشت است زیرا او باید با لباس و بدنی پاک و تمیز که بعضاً مجبور است غسل نماید تا از آلودگیهای ظاهری و معنوی خود را پاک سازد و از آنجا که نماز برای خود وقت معیّنی دارد یکی از آثار آن انضباط و وقت شناسی است.

بیشتر بخوانید: آموزش خواندن نماز حاجت برای برآورده شدن حاجات 

آثار و فلسفه نماز به آن چه گفته شد منحصر نیست ولی این نمونه می تواند نشانه اسرار بزرگ این عبادت بزرگ باشد.

البته نمازی که می تواند تمام آثار را داشته باشد نمازی است که با حضور قلب و توجه و نیت پاک به درگاه خدا آورده شود.

روی همین جهات است که پیامبر گرامی(ص) می فرماید: نماز چون نهر آب صافی است که انسان خود را در آن شستشو می دهد، اگر کسی در شبانه روز پنج مرتبه خود را با آب پاک شستشو دهد هرگز بدن او آلوده و کثیف نمی شود.

هم چنین کسی که در شبانه روز پنج مرتبه نماز بخواند و قلب خود را در این چشمه صاف معنوی شستشو دهد، هرگز آلودگی گناه بر دل و جان او نمی نشیند.چرا در دین اسلام تاکید به نماز خواندن شده است؟

نماز در منظر نخست دستور و حكم خداوند متعال است و او خالق ما و ما مخلوق او هستیم، لذا از دستور او اطاعت می كنیم. همین ما را بس كه اولا با توكل و اطاعت خدا آرامش ارتباط با معبود خود را بدست می آوریم، و ثانیا به سعادت خود كه تنها به دست خداست امیدوار می شویم. و از سوی سوم خود خدا برای نماز فوائد بسیاری برشمرده است.

بطور مثال؛ در قرآن مجید می خوانیم كه "نماز انسان را از فحشا و منكرات باز می دارد."

توضیح مطلب آن كه هر فردی وقتی خود را تحت مجموعه و یا سازمانی قرار می دهد باید دستورات و قوانین آن سازمان و آن مجموعه را رعایت نماید، كسی هم كه خود را مسلمان می داند و تحت نظام متعالی اسلام قرار گرفته و آئین جهانی اسلام را پذیرفته است، باید به مقررات و ضوابط آن پایبند باشد.

بنابر این نماز خواندن در نگاه اول به عنوان یک وظیفه دینی بر هر فرد مسلمان واجب است، چرا كه خداوند متعال این وظیفه را بعهده هر فرد مسلمان نهاده و دستور به انجام آن داده است:

« ... أقیموا الصلاة ...» یعنی نماز را به پا دارید (بقره/43 و 83 و 110 – نساء/77 و 103 – یونس/87 – حج/78 – و...) علاوه بر این، نماز خواندن در حقیقت نوعی تشكر از خداوند است، در مقابل همه نعمتهایی كه به انسان عطا كرده، و همچنین اظهار بندگی و عبودیت در مقابل آن خالق بی همتا است. و این هر دو وظائف اخلاقی هر انسانی است. فطرت هر انسانی، مستقل از شرع، او را به شكر گذاری نسبت به ولی نعمتش فرامی خواند.


...
ته چین مرغ

ته چین مرغ

۵ اسفند ۹۹
نماز یکی از واجبات دین اسلام است و روزانه در پنج نوبت به زبان عربی خوانده می‌شود. اما چرا بر خواندن نماز به زبان عربی تاکید شده است؟

تهران- الکوثر: نماز یکی از واجبات دین اسلام است و باید هر روز به جا آورده شود. طریقه خواندن نماز را پیامبر اسلام (ص) آموزش داده‌اند و از زمان ایشان تا کنون، تغییری در این نحوه ایجاد نشده است، اما دلیل خواندن نماز به زبان عربی چیست؟ این سوال بسیاری از مسلمانانی محسوب می‌شود که زبان مادری آن‌ها عربی نیست. اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوال هستید، با ما همراه باشید.

دلایل خواندن نماز به زبان عربی:

۱. ترجمه ناپذیری بعضی عبارات

قرآن به زبان عربی بر پیامبر (ص) نازل شده است و بنابراین سوره‌های قرآن به زبان عربی هستند. غنای زبان عربی بسیار بالاست به گونه‌ای که بسیاری از عبارات آن به طور دقیق قابل ترجمه به دیگر زبان‌ها نیست و روح آن عبارات در زبان‌های دیگر به کاملی منتقل نمی‌شوند. یکی از علل عربی خواندن نماز همین است که ما آیات را با معنای اصلی و در کامل‌ترین حالت بیان کنیم.

«إِنَّا أَنزَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لَّعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ»
ما آن را قرآنى عربى نازل كرديم باشد كه بينديشيد. (سوره یوسف آیه ۲)

۲. حفظ سنت

نماز یکی از اعمالی است که مداوماً و هر روز انجام می‌شود و بر همه مسلمانان واجب است. انجام هر روزه این عمل هم موجب زنده ماندن نام و یاد خدا در قلب مومنان می‌شود و هم موجب زنده ماندن دین اسلام در طی دوران است. حضرت محمد (ص) نماز را به زبان عربی خواندند و بنابراین بر ما نیز واجب است که برای حفظ سنت پیامبر (ص) نماز را به عربی بخوانیم.

در روایتی، هشام بن حكم از امام صادق (ع) پرسيد: چرا نماز بر ما واجب شده است در حالی كه هم وقت می‌گيرد و هم انسان را به زحمت می‌اندازد؟ امام فرمود: «پيامبرانی آمدند و مردم را به آيين خود دعوت نمودند. عده‌ای هم دين آنان را پذيرفتند، اما با مرگ آن پيامبران، نام و دين و ياد آن‌ها از ميان رفت. خداوند اراده فرمود كه اسلام و نام پيامبر اسلام (ص) زنده بماند و اين از طريق نماز امكان پذير است.»

۳. مصون ماندن از تحریف

پیامبر (ص) عرب بودند و طریقه خواندن نماز را ایشان آموزش دادند. از زمان ایشان تا کنون نماز به صورت واحدی بر پا شده و همه مردم با هر زبان و ملیت و قومیتی آن را به زبان عربی خوانده‌اند. در سال‌های پس از رحلت پیامبر (ص) اگر هر قومی به زبان خاص خود نماز می‌خواند، ممکن بود اختلافاتی و تغییراتی در شیوه خواندن نماز پیش بیاید.

رسول خدا فرمودند: «صلوا کما رأیتمونی أصلی.» نماز بخوانید؛ همچنان که من نماز می‌خوانم. (عوالی‏‌اللآلی، ج ۱ ص ۱۹۷)

۴. حفظ وحدت

یکی از دلایل خواندن نماز به زبان عربی حفظ وحدت مسلمانان است. مثلاً در نمازهای جماعت برای حفظ وحدت باید به یک زبان واحد نماز خوانده شود تا جماعت بودن آن معنا پیدا کند. همچنین پرستش خداوند در سراسر جهان با زبان واحد موجب پیوستگی و وحدت بین مسلمانان دنیا نیز می‌شود و از ایجاد اختلاف جلوگیری می‌کند.

۵. تعبدی بودن نماز

نماز یکی از اعمال عبادی است و هدفش عبادت خدا و انجام دستور خداست. خدا از طریق پیامبران دستورات خود را به ما رسانده است و پیامبر اسلام (ص) خواندن نماز را به این شیوه به ما آموزش داده‌اند. بنابراین جدای از هر دلیلی نیز وظیفه ماست که نماز را چنان که به ما دستور داده‌اند، برگزار کنیم. اميرمومنان (ع) در روایتی می‌فرمايد: «مومن، بنای دين خود را بر اساس رأی و نظر شخصی نمی‌گذارد، بلكه برآنچه از پروردگارش رسيده بنيان می‌نهد» (شیخ عباس قمی، سفینه البحار، ج
...
کعک

کعک

۲۲ بهمن ۹۹
 با دستور chef
مقاله در مورد دهه فجر

 

وقتی صدای پای بهمن از کوچه پس کوچه های خاطره ها به گوش تو می رسد. گویی شهیدانند که آمده اند برای بیعت دوباره برای هشدار و تذکر و بیداری . بهمن که از راه می رسدشهیدان پیمان نامه ی خونین شهادت را برای تجدید امضای تک تک ما می آورند تا فراموش نکنیم که باغبان لاله ها امام مهربان بود و سایبان لحظه ها، نگاهش هنوز هم نگران باغمان است. هر بهمن امام است که دوباره بر بال ملائک به دیدارمان می آید و کوچه های باغمان را پر از نسترن و نیلوفر می نماید. گام هایش همه جا یاس می کارد و گل محمدی به خانه ها هدیه می کند.

بهمن همیشه در راه است.


فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
...
مسقطی شیرازی

مسقطی شیرازی

۲۰ بهمن ۹۹
متنی کوتاه در مورد خوش اخلاقی
اگر بخواهیم خیلی کوتاه، خوش اخلاقی را تعریف کنیم، باید بگوییم: خوش اخلاقی؛ یعنی این که به گونه ای باشیم تا دیگران در برخورد با ما راحت بوده و از ما احساس ترس نکنند. سیره بزرگان دین ما این گونه بود که اگر کسی به جهت ابهتی که آن بزرگواران داشتند، در مقابلشان احساس ترس می کرد، طوری رفتار می کردند که او احساس راحتی کند. [18]

چرا فکر می کنیم آبادی خانه به قشنگی در و دیوار و فراهم بودن امکانات مادی آن است؛ آبادی خانه به زیبایی اخلاق اهالی آن است. [19] شما خانه ای را در بهترین نقطه شهر تصور کنید که خیلی بزرگ و زیبا است و همه امکانات رفاهی هم در آن قرار دارد. سفره ای که در این خانه پهن می شود، پر از غذاهای رنگارنگ است؛ اما افراد آن، با هم مهربان و خوش اخلاق نیستند. با کوچک ترین بهانه ای با هم دعوا می کنند و همیشه سگرمه های اعضای خانه در هم است. کوچک ترین حرکت خلاف میلی در این خانه منجر به داد و فریاد می شود. آیا زیبایی، بزرگی و امکانات این خانه می تواند محیط آن را برای اهالی اش قابل تحمل کند؟ حالا خانه ای را در پایین شهر تصور کنید که خیلی کوچک است و کم ترین امکانات هم به سختی در آن یافت می شود. سفره این خانه بسیار ساده و گاهی هم تنها عضو سفره، نان خالی است؛ اما اهالی این خانه با هم مهربان و خوش اخلاق هستند. نگاه اعضای این خانه به یکدیگر همیشه پر از محبت بوده و دعوا و عصبانیت در فرهنگ زندگی شان بی معنا است. آیا تنگنای اقتصادی می تواند احساس خوش با هم بودن را از این خانه بگیرد؟ در چنین خانه ای اگر اختلافی رخ دهد و کینه ای ایجاد شود با همین اخلاق خوش به راحتی از بین می رود. [20]

ما سخت در اشتباهیم که فکر می کنیم، احساس خوشبختی را می توان با پول و مادیات به همسر منتقل کرد. بهترین راه انتقال این احساس به همسر خوش اخلاقی است؛ پس کسانی که ثروت آن چنانی ندارند تا با آن برای همسرشان امکانات رفاهی فراهم کنند، ناراحت نباشند؛ اخلاق خوش، خود ثروت بزرگی است؛ [21] البته خداوند رزق کسانی را که اخلاق خوشی دارند، زیاد کرده[22] و روزی را بر بد اخلاقان تنگ می کند. [23]
...
کیک زبرا

کیک زبرا

۱۸ بهمن ۹۹
دهه فجر انقلاب اسلامی از نگاه مقام معظم رهبري

دهه فجر انقلاب اسلامی -دهه فجر ،‌ سرآغاز طلوع اسلام،‌ خاستگاه ارزشهاي اسلامي، مقطع رهايي ملت ايران و بخشي از تاريخ ماست كه گذشته را از آينده جدا ساخته است. در دهه فجر اسلام تولدي دوباره يافت و اين دهه در تاريخ ايران نقطه اي تعيين كننده و بي مانند بشمارميرود. تا قبل از انقلاب اسلامي،‌ در ايران نظام اسلامي وجودنداشت و رابطه پادشاهان با مردم رابطه ي «غالب و مغلوب» و« سلطان و رعيت » بود وپادشاهان احساس مي‌كردند كه فاتحيني هستند كه بر مردم غلبه يافته اند و حضرت امام رضوان الله تعالي عليه اين سلسله معيوب را قطع كردند و نقطه ي عطفي در تاريخ ايران بوجودآوردند و شمشير اسلام مردم را عليه دشمنان اسلام،‌ مردم و استعمارگران به كار گرفتند.

 

دهه فجر انقلاب از رشحات اسلام است و آئينه اي است كه خورشيد اسلام در او درخشيد و اين دهه فجر بايد با عظمت هرچه تمامتر برگزارشود. اين مراسم را با هيجانهاي عاطفي صحيح بايد با طراوت و تازه كرد. در مذهب ما،‌ احساسات،‌ گريه و شادي، حب و بغض و عشق و نفرت جايگاه والايي دارد. از اين رو جشنهاي دهه فجر مي بايستي همچون مراسم و اعياد مذهبي گرامي داشته شود و مردمي باشد. بايد كليه مساجد فعال شوند و مردم با حضور در مساجد خاطره ي فراموش نشدني حضرت امام و پيروزي انقلاب اسلامي را جشن بگيرند
...
بسکویت

بسکویت

۱۵ بهمن ۹۹
چادر زهرا حکایت میکند!
از بی حجابی ها شکایت میکند
روز محشر بر زنان با حجاب!
حضرت زهرا شفاعت میکند.

**** 

حجاب نیمی از ایمان است
حـجاب بوته خوش بوی گل عفاف است.**** 

زن با حجاب همچون مرواریدی در صدف است


*******

حجابــــ
احترام به حرمت های الهی ست
و
چادر – حجـاب برتر –
بله ی بلند من است به یکتا معشوق عالم، به خدای مهربانم
کمی فکر کن …
تو با بی حجابی به چه کسی بله می گویی؟اصالت زن مسلمان عفت اوست که حجاب مهمترین رکن آن است.
...
کیک فنجونی، راحت الحقوم
بعد از آنکه مولای متقیان، حضرت زهرا علیهاالسلام را از دست داد و اشقیای روزگار، آن بانوی بانوان عالم را به شهادت رساندند، فرزندان کوچک آن بزرگوار به مادری نیاز داشتند که در عین حالی که همسری حضرت را عهده دار می شود، برای آن عزیزان نیز مادری مهربان باشد. به همین سبب، امام علی علیه السلام از برادرش عقیل که دانشمندی تبارشناس در جهان عرب بود، چنین درخواست کرد: «اُنْظُرْ لِی اِمْرَأَةً قَدْ وَلَدَتْها الْفُحُولَةُ مِنَ الْعَرَبِ لاَِتَزَوَّجَها فَتَلِدَ لِی غُلاما فارِسا؛ برای همسری ام؛ بانویی از میان اعراب انتخاب کن که از نسل دلیرمردان عرب باشد و پسری جوانمرد و شجاع برایم به دنیا آورد.» عقیل نیز بعد از فکر و اندیشه به امام پیشنهاد کرد که با امّ البنین کلابیه ازدواج کند؛ چرا که در میان اعراب، شجاع تر از نیاکان او یافت نمی شود. مولای متقیان نیز رأی برادرش را پسندید و عقیل را به خواستگاری فرستاد.

اهمیت شرافت خانوادگی

امام در این رفتار خود که به اصالت نژاد یک دختر توجه می کند، درسی تربیتی نیز به پیروان خود می آموزد؛ همچنان که خود فرموده است: «حُسْنُ الاَْخْلاقِ بُرْهانُ کَرَمِ الاَْعْراقِ؛ زیبایی اخلاق، دلیل [پاکی وراثت و[ فضیلت ریشه خانوادگی است.»

به یقین، توجه به اصالت خانواده، هنگام ازدواج، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است و صفات اجداد و والدین، در رفتار فرزندان تأثیر خواهد داشت. البته از منظر امام علیه السلام نه تنها در مسئله مهم ازدواج اصالت خانوادگی ضرورت دارد؛ بلکه در حوزه اداره کشور و حکومت داری هم که کم اهمیت تر از نهاد خانواده نیست، آن حضرت به اصالت خانوادگی و شرافت و نجابت ریشه دار آن توجه دارد و در نامه اش به مالک اشتر می فرماید: «ثُمَّ الْصَق بِذَوِی الاَْحْسابِ وَالْبُیُوتاتِ الصّالِحَةِ وَالسَّوابِقِ الْحَسَنَةِ ثُمَّ اَهْلِ النَّجْدَةِ وَالشَّجاعَةِ وَالسَّخاء وَالسَّماحَةِ فَاِنَّهُمْ جِماعٌ مِنَ الْکَرَمِ وَشُعَبٌ مِنَ الْعُرْفِ؛ همبستگی و پیوست تو با مردم شایسته [و با فضیلت] باشد؛ که در خانواده های شریف [رشد کرده] و با حسن سابقه و نیکنامی زندگی کرده اند، مردمی که اهل رشادت، شجاعت، سخاوت و همت عالی باشند؛ زیرا چنین مردمی، کانون کرامت و شاخه شجره نیکی و فضیلت اند
...
کیک فنجونی

کیک فنجونی

۲۳ دی ۹۹
0 - زمان استجابت دعا

 

صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فرمود: از پدرم پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله شنیدم که می فرمود: در روز جمعه ، ساعتی است که هر کس در آن ساعت دعا کند و از خداوند حاجت و نیاز خود را مسئلت نماید، شک نیست که حاجتش برآورده خواهد شد.

 

فاطمه (سلام الله علیها) فرمود: به پدرم عرض کردم : آن ساعت چه ساعتی است ؟

 

فرمود: آن گاه که نصف خورشید وقت غروب در دامنه افق مشخص شد، لحظه استجابت دعاست .

 

فاطمه زهرا(سلام الله علیها) پس از آن به غلام خود دستور می داد تا بر فراز بام قرار گیرد و همین که وقت غروب آفتاب فرا رسید، حضرتش را باخبر نماید تا دعا کند
...
نون پنجره ای

نون پنجره ای

۲۸ اسفند ۹۸
 خدایا شکرت
خدایا خودت کمک کن این بحران هرچه زودتر تمام بشه .

خدایا زندگی سرشار از هزاران نگرانیست و ذهن از یک فکر به سوی فکر دیگر پرواز میکند,در میان چنین هیاهویی شنیدن ندای خاموشی که در قلبم با من سخن میگوید, دشوار است.

خدایا مرا موهبت آن بخش که ذهنم در کشاکش این غوغای روزمره بر تو متمرکز باشد و هر روز دقایقی با تو ارتباط برقرار کنم.

چنان متبرکم کن که ندای تو را بشنوم و سیمای تو را که پراز لطف و زیبایی‌ست به چشم دل مشاهده کنم
...
مشاهده موارد بیشتر