رویا۱۳۴۸
رویا۱۳۴۸

دستور پختی یافت نشد

کارهای من در رمضان
رویا۱۳۴۸
۷۶

کارهای من در رمضان

۲۰ ساعت پیش
فضائل سوره بقره

عن النبی صلی الله علیه و آله وسلم: من قرأها فصلوات الله علیه و رحمته و اعطی من الاجر کالمرابط فی سبیل الله سنة لا تسکن روعته.

مجمع البیان،ج1،ص67

هر کس سوره بقره را بخواند درود  و رحمت خدا بر اوست و خدا پاداش کسی را به او می دهد که یک سال در راه خدا جنگیده باشد و از اسلام دفاع کرده باشد.

قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم: من قرأ  أربَعَ آیاتٍ من اولِ البقرةِ و آیَة الکرسی و ۀیتین بَعدَها و ثلاثَ آیات من آخرها لَم یَرَ فی نفسه و مالهِ شیئاً یَکرهُهُ و لا یَقرَبُهُ و لا یَنسی القرآن.

ثواب الاعمال، ص280

رسول خدا صلی الله علیه وآله سلم فرمودند: «هرکس 4آیه از اول سوره بقره و آیة الکرسی را با دو آیه بعد از آن و سه آیه آخر سوره بقره را تلاوت کند هیچ بدی و ناراحتی در جان و مال خود نبیند و شیطان به وی نزدیک نشود و قرآن را فراموش نکند.»

قال رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم: ان اصفر البیوت بیت لا یقرأ فیه سورة البقرة فسطاط القرآن.

مستدرک الوسائل، ج4، ص334

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: «خالی ترین خانه [از خیر] خانه ای است که در آن سوره بقره خوانده نشود، سوره بقره سوره ایست که محل اجتماع قرآن است.»

عن ابی بن کعب عن النبی صلی الله علیه و آله وسلم قال لی یا ابی! مرّ المسلمین ان یتعلموا سورة البقرة فان تعلمها برکة و ترکها حسرة و لا یستطیها البطلة.

مجمع البیان،ج1،ص67

پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله به اُبّی بن کعب فرمودند:

« ای اُبّی! مسلمانان را به فراگیری این سوره فراخوان که در فراگیریش برکت و در رها ساختن آن حسرت است؛ و ساحران راهی برای نفوذ در سوره بقره را ندارند.»

قال رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم: من قرأها فی بیته نهاراً لم یدخل بیته شیطان ثلاثة ایام و من قرأها فی بیته لیلاً لم یدخله شیطان ثلاث لیال.

اختصاص

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:  «هرکس سوره بقره را در خانهٔ خود قرائت کند سه روز آن خانه از گزند شیطان در امان است و همچنین اگر یک شب ٱن را در خانه خود تلاوت کند، سه شب ٱن خانه از آسیب شیطان محفوظ است و شیطان داخل ٱن خانه نمی گردد

عن ابی عبدالله علیه السلام: من قرأ البقرة و آل عمران جاء یوم القیامة تظلانه علی رأسه مثل الغمامتین أو العباءتین.

البرهان فی تفسیر القرآن ج1 ص132

امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس سوره بقره و آل عمران را بخواند در روز قیامت این دو سوره مانند دو قطعه ابر یا دو عبا و یا دو سایبان بر او سایه می افکنند.

همچنین از ایشان روایت شده: «هرکس آیة الکرسی را یک بار بخواند خداوند 1000رنج و گرفتاری از سختیهای دنیا و 1000رنج و گرفتاری از سختیهای ٱخرت را از او بر می گرداند؛ کمترین سختی دنیا فقر و تهیدستی است و کمترین سختی ٱخرت، عذاب قبر است.

 خواص القرآن ص53 به نقل از المصباح کفعمی،ص581

آثارو برکات سوره بقره

 این سوره شریفه آثار و برکاتی دارد که به نمونه هایی از آن اشاره می نماییم:

1) دور شدن شیطان

شیطان براساس سوگندی که یاد کرده است همواره در تلاش است تا انسان را بفریبد و برای مقابله با ٱن باید به دست ٱویزی محکم چنگ زد.

عن النبی صلی الله علیه و آله وسلم قال: من قرأهذه السورة فی داره، فان قردها فی الیوم لا یحوم حومة الشیاطین ثلاثة ایام و أن قرأها فی الیل لا یحومون حولة ثلاث لیال.

مستدرک الوسائل، ج4، ص333

«سوره بقره برترین سوره قرآن است هر کس آن را در شب در منزل خود قرائت نماید تا سه شب شیطان وارد خانه اش نمی شود و اگر در روز خوانده شود نیز اینچنین است.»

2) ایجاد برکت

عواملی چند موجب ایجاد برکت در زندگی و نیز اسبابی چند موجب از بین رفتن برکت و بر جای ماندن حسرت ها است.

عن النبی صلی الله علیه وآله وسلم قال: تعلموا سورة البقرة فان أخذها برکة و ترکها حسرة...

مستدرک الوسائل، ج4، ص333

از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است:

«سوره بقره را بیاموزید زیرا برگرفتن ٱن موجب برکت و رها کردن آن سبب حسرت است.»

3) رفع سحر

ابی بن کعب عن النبی صلی الله علیه وآله وسلم: قال لی یا ابی! مر المسلمین ان یتعلموا سورة البقرة فان تعلمها برکة و ترکها حسرة و لا یستطیها البطلة! قلت یا رسول الله ماالبطلة؟ قال : السحرة.

مجمع البیان ج1 ص67

[اُبیّ می گوید] پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به من فرمود: «ای ابیّ! به میان مسلمانان برو تا سوره بقره را از تو بیاموزند. به راستی که یادگیری آن، برکت است و ترک کردنش، حسرت و افسوس، و یاوه گویان توان رویارویی با آن را ندارند.

[اُبیّ گوید:] «ای رسول خدا، یاوه گویان چه کسانی اند؟» فرمود: «ساحران و افسونگران»

4) جهت درمان تب

شفاجویی از آیات قرآن آموزه ای است از قرآن کریم و توصیه های ارزشمند اهل بیت علیهم السلام و از جمله این شفادهنده ها سوره بقره است.

از امام صادق علیه السلام نقل شده است: اگر کسی باایمان، سوره مبارکه بقره را بنویسد و بر ادم تبدار ببندد تب او زایل شود.

خواص آیات قرآن کریم، ص16

5) جهت درمان ترس

از حضرت امام جعفرصادق علیه السلام منقول است: اگر کسی، با ایمان سوره مبارکه بقره را بنویسد و به آب باران بشوید و به آدم ترسو دهد ترس او زایل می شود.

خواص آیات قرآن کریم، ص16

6) رسیدن به حاجت

هر کس بعد از نماز صبح پیش از آنکه سخن گوید آیه 137 (فَإِنْ آمَنُواْ بِمِثْلِ مَا آمَنتُم بِهِ فَقَدِ اهْتَدَواْ وَّإِن تَوَلَّوْاْ فَإِنَّمَا هُمْ فِي شِقَاقٍ فَسَيَكْفِيكَهُمُ اللّهُ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ) را هفت مرتبه بخواند، خداوند مهربان در آن روز همه مهمات او را کفایت می کند و اگر آن را ورد خود سازد و بعد از هر نماز واجب بخواند محتاج نشود و مرادات او حاصل گردد.

قرآن درمانی روحی و جسمی، ص72 به نقل از خواص الایات اصفهانی،ص 16

7) زیاد شدن روزی

قبل از بیان حاجت ابتدا وضو گرفته و قبل از آنکه نماز بخواند و سخنی بگوید هفت بار آیه 186 بقره (وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ) را بخواند و بعد از نماز هم هفت مرتبه این آیه را بخواند؛ خداوند حاجتش را برآورده سازد و روزیش زیاد گردد.

قرآن درمانی روحی و جسمی، ص73 به نقل از زادالعماد، ص501

8) جهت گشایش کارها

هر کس آیه 186 سوره بقره « وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ » را با نیت خالص و توجه به خدا و معنی آن بخواند کار بسته او گشاده می گردد.

خواص آیات قرآن کریم، ص26

9) بیدار شدن در وقت معین

چون کسی آیه 125 سوره بقره « وَإِذْ جَعَلْنَا الْبَيْتَ مَثَابَةً لِلنَّاسِ وَأَمْنًا وَاتَّخِذُوا مِنْ مَقَامِ إِبْرَاهِيمَ مُصَلًّى وَعَهِدْنَا إِلَىٰ إِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ أَنْ طَهِّرَا بَيْتِيَ لِلطَّائِفِينَ وَالْعَاكِفِينَ وَالرُّكَّعِ السُّجُودِ » را در وقت خواب با نیت خالص و توجه به خدا و معنی آن بخواند و از خداوند متعال درخواست کند که در وقت معینی از خواب بیدار شود مطلوبش حاصل می شود.

#حلیم مرغ#حلوا آرد برنج#کوفته هلو بروجردی#خرما مدرن#گوش فیلی#حلوا آرد گندم

...
حلوای آرد گندم
رویا۱۳۴۸
۵۹

حلوای آرد گندم

۲ روز پیش
سوره‌ واقعه پنجاه و ششمین سوره قرآن است
سوره واقعه چه فضیلت و خواصی دارد؟
 سوره واقعه در جزء بیست‌وهفتم قرآن کریم قرار دارد و قسمت کوچکی از اواخر این جزء را در برگرفته است. واقعه تنها نام این سوره‌ی مبارکه است این کلمه در نخستین آیه این سوره مبارکه آمده است.‌ سوره واقعه در «مكّه» نازل شده و داراى 96 آيه است‏.
محتواى سوره واقعه:
در «تاريخ القرآن» از «ابن نديم» نقل شده كه سوره ی واقعه چهل و چهارمين سوره ه‏ایى است كه بر پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله نازل شده قبل از سوره واقعه سوره «طه» و بعد از آن «شعرا» بوده است.
سوره ی واقعه همان گونه كه از لحن آن پيداست، و مفسران نيز تصريح كرده ‏اند در مكّه نازل شده است، هر چند بعضى گفته‏ اند آيه 81 و 82 سوره واقعه در مدينه نازل گرديده، ولى دليلى براى اين گفته در دست نيست، و نشانه‏اى در آيات سوره واقعه بر اين ادعا وجود ندارد.
سوره ی واقعه چنانكه از نامش پيداست از قيامت و ويژگيهاى آن سخن میگويد، و اين معنى در تمام آيات 96 گانه سوره واقعه مسأله اصلى است.
 محتواى سوره واقعه در هشت بخش :
1- آغاز ظهور قيامت و حوادث سخت و وحشتناك مقارن آن.
2- گروه بندى انسانها در آن روز و تقسيم آنها به «اصحاب اليمين»، «اصحاب الشمال» و «مقربين».
3- بحث مشروحى از مقامات «مقربين» و انواع پاداشهاى آنها در بهشت.
4- بحث مشروحى درباره «اصحاب اليمين» و انواع مواهب الهى بر آنها.
5- بحثى درباره «اصحاب الشمال» و مجازاتهاى دردناك آنها در دوزخ.
   
6- ذكر دلائل مختلفى پيرامون مسأله معاد از طريق بيان قدرت خداوند، و خلقت انسان از نطفه ناچيز، و تجلّى حيات در گياهان، و نزول باران.
7- ترسيمى از حالت احتضار و انتقال از اين جهان به جهان ديگر.
8- نظر اجمالى ديگرى روى پاداش و كيفر مؤمنان و كافران.
آثار ، بركات و خواص حواندن سوره واقعه
هر كس در هر شب جمعه سوره واقعه را بخواند خداوند وی را دوست بدارد
1) از فضیلت خواندن سوره واقعه رفع فقر و تنگدستي است
هر كس سوره واقعه را هر شب بخواند هيچ تنگدستي و گرفتاري به او نمي رسد. رسول خدا صلي الله عليه و آله وسلم فرموده اند:

سوره واقعه را به زنانتان ياد دهيد زيرا آن سوره بي نياز كننده است.


#حلوای آرد گندم#دسرایرانی#رمضان#شهادت مظلومترین امام امیرمومنان حضرت علی علیهما السلام
...
کوفته هلو
رویا۱۳۴۸
۸۳

کوفته هلو

۴ روز پیش
🌼 فضایل و خواص سوره های قرآن کریم
✨فضیلت سوره اعلی:

شخصی به نام ابی حمیصه می گوید: مدت بیست شب در نماز جماعت امام علی (علیه السلام) شرکت می کردم و حضرتش تنها سوره اعلی را می خواند. آن حضرت فرمود: اگر مردم از عظمت و ارزش این سوره آگاهی داشتند، روزی بیست بار آن را تلاوت می کردند، هر کس سوره اعلی را تلاوت کند، گویا کتاب های حضرت موسی و ابراهیم (علیهما السلام) را قرائت کرده است در پایان این سوره آمده: ان هذا لفی الصحف الاولی صحف ابراهیم و موسی
اصبغ بن نباته - از یاران مخلص امام علی (علیه السلام) - می گوید: آن زمان که امام علی (علیه السلام) به شهر کوفه آمدند، چهل روز در نماز جماعتش سوره اعلی را می خواند.
منافقان گفتند: او سوره دیگری بلد نیست، اگر بلد بود آن ها را نیز در نماز می خواند. امام (علیه السلام) از سخن و نظر آنان آگاه شد. فرمود: وای بر ایشان! من از قرآن به خوبی آگاه هستم و از جزئیات تمام آیات آن مطلع ام، و آن ها را خوب می دانم.
وای بر ایشان! مگر نمی دانند که در این سوره آمده است: ان هذا لفی الصحف الاولی صحف ابراهیم و موسی. سوگند به خداوند! من علوم این دو کتاب را از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به ارث برده ام.
وای بر ایشان! درباره من نازل شده، و من اخبار وحی را از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) دریافت می کردم، حتی هرگاه از نزد حضرتش خارج می شدم، مردم می پرسیدند: چه خبر؟
امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر کس سوره اعلی را در نمازهای واجب و مستحب بخواند، در رستاخیز به او می گویند: از هر دری که می خواهی وارد بهشت شو.
در تفسیر جامع احکام قرآن - از قرطبی - آمده است که پیامبر اسلام فرمود: مستحب است قاری این سوره پس از قرائت بگوید: سبحان ربی الاعلی.

بن عمر می گوید: امام علی (علیه السلام) در نمازهایش این سوره را تلاوت می کرد و آنگاه می گفت: سبحان ربی الاعلی؛ پس از پایان نماز به او گفته شد: آیه ای اضافه کردی؟ فرمود: این آیه نبود، به ما گفته شده که در پایان سوره چنین بگوییم.
لازم به یادآوری است نخستین کسی که این جمله را گفته است، جبرئیل بوده است، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از جبرئیل پرسید: ثواب گفتن این جمله چیست؟
گفت: هر کس این جمله را بگویید، ثواب آن برای او، از عرش، کرسی و کوه های دنیا سنگین تر است.
خداوند می فرماید: بنده من درست گفت: من برتر از هر چیزی هستم، ای فرشتگان! شما شاهد باشید که من او را آمرزیدم و وی را به بهشت می برم.
هرگاه دار فانی را وداع گوید، میکائیل هر روز به دیدارش می رود و در روز رستاخیز او را همراه خود برمی دارد و در پیشگاه خداوند قرار می دهد.
این فرشته مقرب می گوید: بارالها! شفاعت مرا در حق او بپذیر. خداوند می فرماید: قبول است، او را به بهشت ببرید.
روایت شده است: هر کس سوره اعلی را قرائت کند، ده برابر تعداد حروفی که بر حضرت ابراهیم و حضرت موسی (علیهما السلام) و پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) نازل شده، به او حسنه داده می شود.
در کتاب شریف کافی به نقل از جابر - راوی و صحابی معروف - آمده است: - از پیشوای پنجم امام باقر (علیه السلام) شنیدم که فرمود: هر کس سوره های سبح دار را پیش از رفتن به رختخواب، تلاوت کند، قبل از مرگ، حضرت قائم (علیه السلام) را درک کند، و آنگاه که فوت نماید، در جوار پیامبر اسلام قرار می گیرد.
پدر همسرم عاشق این غذا بود خدا بیامرز بروجردی بود بسیار محترم روحش شاد😢😢😢
شادی روح پدر همسرم فاتحه و صلوات عنایت فرمایید.


#سنتی#کوفته#کوفته هلو#بروجرد#
...
حلوای آرد برنج
رویا۱۳۴۸
۹۹

حلوای آرد برنج

۶ روز پیش
🌼 فضایل و خواص سوره های قرآن کریم
💥فضیلت سوره طارق:

از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: هر کس سوره طارق را تلاوت کند، ده برابر ستارگان آسمان به او حسنه داده می شود.

در کتاب ثواب الأعمال نقل شده است: امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر کس در نمازهای خود، سوره طارق را قرائت کند در رستاخیز از مقام و منزلت بالایی برخوردار خواهد بود و در بهشت در کنار پیامبران الهی می باشد.

قرآن مجید در سوره نساء آیه 69 می فرماید: و کسانی که از خدا و رسول اطاعت کنند، در ردیف کسانی خواهند بود که خدا ایشان را گرامی داشته، با پیامبران و راستان و شهیدان و شایستگان هستند و آنان چه نیکو همدمانند.

▪️برخی خواص سوره طارق:

از پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: هر کس سوره طارق را قرائت کند، ده برابر ستارگان آسمان به او حسنه داده می شود، و هر کس این سوره را بنویسد و با آب بشوید و با آب آن، محل زخمی را بشوید، بهبودی می یابد، و اگر این سوره بر چیزی قرائت شود، محفوظ می ماند و صاحب آن نیز امنیت به دست می آورد.

پیشوای ششم امام صادق (علیه السلام) در حدیثی فرمود: هر کس در خواب ببیند که این سوره را قرائت می کند یا کسی برای او تلاوت می نماید، بیانگر این است که این شخص فرزندان زیادی خواهد داشت، و از مقام و منزلت خوبی برخوردار می شود.

در متن دیگری از آن حضرت آمده است: چنین کسی از جهت فرزندان خود، به خیر و شادمانی می رسد.

گفته شده: هر کس این سوره را بنویسد و آن را با آب بشوید و محل زخمی را با آن بشوید، آن زخم ورم نمی کند، و اگر بر چیزی قرائت گردد، آن را حفظ می کند.
در کتاب خواص القرآن آمده است: اگر این سوره بر چیزی که به عنوان دارو مصرف می شود قرائت گردد، آن دارو شفا دهنده می شود و مصرف آن مشکلی در پی نخواهد داشت.
ختم ابجدی این سوره 350 بار است.
این مطلب قبلا استوری کردم اما چون خواستم ثابت باشد و دوستان از متن بیشتر استفاده کنند.

#حلوا#حلوای آرد برنج#دسر ایرانی#رمضان#
...
حلیم مرغ
رویا۱۳۴۸
۱۰۰

حلیم مرغ

۱ هفته پیش
🌼 فضایل و خواص سوره های قرآن کریم
💥برخی خواص سوره معارج:

از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: هر کس سوره معارج را قرائت کند در ردیف کسانی قرار می گیرد که دعوت حضرت نوح (علیه السلام)، شامل آنان می گردد. هر اسیر و زندانی که این سوره را به قصد رهایی تلاوت کند، با لطف خداوند سالم به خانه مراجعت می کند و آزاد خواهد شد.
در کتاب خواص القرآن آمده است: هر کس این سوره را حفظ کند، در قبر مونس او بوده و وی را شفاعت می کند تا وارد بهشت شود.
نیز در این کتاب آمده است: هر کس شب ها این سوره را تلاوت کند، از محتلم شدن و خواب های بد در امان می ماند و تا صبح محفوظ است.
امام صادق (علیه السلام) در مورد کسی که در خواب دیده که این سوره را قرائت می کند، فرمود: چنین کسی از جزع و فزع در امان است.
به طور حتم قاری آگاه به مفاهیم و معانی آیات قرآن، توجه دارد که این سوره خواص گفته شده را داراست. در این سوره آمده است: هرگز، به پروردگار خاوران و باختران سوگند یاد می کنم که ما تواناییم که به جای آنان، بهتر از ایشان را بیاوریم و بر ما پیشی نتوانند جست.
آیات این سوره، انسان ها را به خداوند توجه می دهد و از توجه به دیگران باز می دارد. در این سوره آمده است: آیا هر یک از آنان طمع می بندد که در بهشت پر نعمت در آورده شود؟ نه چنین است، ما آنان را از آن چه (خود) می دانند آفریدیم.

ختم ابجدی این سوره 345 بار است.

#حلیم مرغ#رمضان#
...
گوش فیل
رویا۱۳۴۸
۵۱

گوش فیل

۱ هفته پیش
🌼 فضایل و خواص سوره های قرآن کریم
💥برخی خواص سوره مدثر:

از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نقل شده است: هر کس بر قرائت سوره مدثر مداومت دهد، اجر بزرگی دارد و هر کس پس از قرائت این سوره از خداوند بخواهد که ختم هر سوره مخصوصی و حفظ آن را نصیب او نماید، چنین شود.

از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) نیز روایت شده است: هر کس بر قرائت این سوره مداومت بخشد و پس از قرائت آن، از خداوند بخواهد که موفق به حفظ قرآن شود، پروردگار به او شرح صدر داده و وی را به این کار موفق می کند. در این باره، روایتی به همین مضمون از امام صادق (علیه السلام) نیز نقل شده است.
در خواص القرآن آمده است: هر کس در خواب ببیند که این سوره را قرائت می کند، یا کسی برای وی تلاوت می نماید، بیانگر این است که چنین شخصی مشکلات معیشتی دارد که خداوند آن را از محلی که گمان ندارد، برطرف می نماید.

هرگاه مومن آگاه کار خیری انجام دهد، با عنایت خداوند فرج نصیب او می شود.
خداوند بزرگ در این سوره می فرماید: و پروردگار خود را بزرگ دار. و لباس خویشتن را پاک کن. و از پلیدی دور شو. و منت مگذار و فزونی طلب.
و برای پروردگارت شکیبایی کن.

مومنان باید نسبت به حفظ قرآن مجید برنامه ریزی داشته باشند. سوره مدثر در بردارنده شرح صدر و بصیرت است و اگر با دقت به آیات این سوره توجه شود، معلوم می شود که آنچه گفته شد در این سوره وجود دارد. آیه 56 این سوره می فرماید: و هیچ کس پند نمی گیرد مگر این که خدا بخواهد، او اهل تقوا و اهل آمرزش است.

شُروع میکنَم عِشق و جنون و مَستی را؛
بنامِ فاتحِ جنگِ جَمل بِه نامِ حَسـن!

هَمیشِه ذکرِ لَبم بوده و هَمیشِه بود؛
حَسـن امامِ من است و مَنم غلامِ حَسـن...!

🔹ولادت امام حسن مجتبی (ع) مبارک‌ باد

#شیرینی خشک#گوش فیل#نیمه رمضان#
...
سمنو
رویا۱۳۴۸
۸۶

سمنو

۱ هفته پیش
🌼 فضایل و خواص سوره های قرآن کریم
💥 سوره لقمان:

از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: هر کس سوره لقمان را قرائت کند، در قیامت همنشین حضرت لقمان خواهد بود، ده برابر عمل کنندگان به معروف و عمل کنندگان به منکر به او حسنه داده می شود.

این اجر و پاداش از آن جهت است که حکمت های حضرت لقمان و اوامر او معروف و مشهور است.

امام باقر (علیه السلام) نیز فرموده است: هر کس سوره لقمان را در هر شب یا هر روز قرائت کند، خداوند فرشتگانی را مامور می کند که او را از هر جهت حفظ کنند.

روشن است که هر کس با حکمت های لقمان در سوره او آشنا شود و آن ها را با تدبر و دقت بخواند و برای رضا خداوند به آن ها عمل نماید، در حمایت خداوند قرار می گیرد و از این رو، فرشتگان او را حفظ می کنند و شیطان هم بر او تسلطی نخواهد داشت. بر اساس نص آیات قرآن حکمت های حضرت لقمان چنین است: این کتاب برای نیکوکاران رهنمود و رحمتی است.

از جمله حکمت ها، تحمل سختی ها در راه امر به معروف و بیان حق است، از این رو، عمل کسانی که امر به منکر می کنند باطل خواهد بود. از حکمت های لقمان می توان استفاده کرد که باید با منکر و اهل آن مبارزه کرده و سختی های آن را تحمل نمود. همین مضمون از پیشوای ششم (علیه السلام) نیز روایت شده است.
خداوند بزرگ در مورد حکمت حضرت لقمان فرموده است: و به راستی لقمان را حکمت دادیم که خدا را سپاس بگزار و هر که سپاس بگزارد تنها برای خود سپاس می گزارد...

و در آیه 20 این سوره آمده است: آیا ندانسته ای که خدا آن چه را که در آسمان ها و آن چه را که در زمین است، مسخّر شما ساخته و نعمت های ظاهر و باطن خود را بر شما تمام کرده است

برخی گفته اند: وقتی که جابر بن عبدالله انصاری با عطیه به زیارت حضرت سیدالشهداء (علیه السلام) رفت، پس از زیارت به عطیه گفت: شاید پس از این دیگر تو را نبینم، وصیتم را به گوش جان بشنو، خاندان پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) را دوست بدار، و با دشمنانشان، دشمنی کن و مخالف باش، هر چند که اهل نماز و روزه باشند، بدان که فرجام کار دوست داران خاندان عصمت و طهارت (علیهم السلام) بهشت است، و فرجام کار دشمنان این خاندان، جهنم است. تو را به حرمت این خاندان سوگند می دهم! به این توصیه - که آن را از دهان مبارک رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شنیده ام - عمل کن.
دوستان عزیزم سمنو را یکی از دوستان بسیار گلم که هر سال برای وفات حضرت خدیجه ،س، بار میزارند برام آورده البته بخاطر کرونا
منحوس پای دیگ نرفتم و احساس دلتنگی میکنم.😢😢😢


#سمنو#رمضان#دسر ایرانی#
...
سالاد الویه ساده
رویا۱۳۴۸
۹۳

سالاد الویه ساده

۲ هفته پیش
🌼 فضایل و خواص سوره های قرآن کریم
💥فضیلت سوره نوح:

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در حدیثی فرمود: هر کس سوره نوح را قرائت کند، در ردیف مومنانی قرار می گیرد که دعوت حضرت نوح (علیه السلام) شامل حال آنان می شود.

این دعوت در آیه 28 این سوره این گونه آمده است: پروردگارا! بر من و پدر و مادرم و هر مومنی که در سرایم در آید، و بر مردان و زنان با ایمان ببخشای، و بر هلاکت ستمگران بیفزای.

از پیشوای ششم امام صادق (علیه السلام) نیز روایت شده است: هر کس ایمان به خداوند دارد و کتاب او را قرائت می کند، قرائت سوره نوح را مد نظر داشته باشد. هر کس چنین کند، خداوند او را در جایگاه ابرار قرار می دهد و سه بهشت اضافه به وی عنایت نماید، و به او صدها و بلکه هزاران حورالعین تزویج کند.

جای تعجب نیست، زیرا ایمان و تقوا بسیار کارساز است، خداوند از زبان حضرت نوح می گوید: پروردگارا بر من و بر پدر و مادرم و...
در تفسیر برهان آمده است: رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: هر کس این سوره را قرائت کند و پس از آن، حاجت خود را درخواست کند، خداوند راه دست یابی حاجت او را فراهم کند.
هر حاجتی که باشد، به خصوص درخواست فرزند.
امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر کس بر قرائت سوره نوح - شب و روز - مداومت کند، پیش از مرگ، جایگاه خود را در بهشت ببیند، و اگر آن را به قصد برآورده شدن حاجتی، تلاوت نماید، حاجتش برآورده می شود.
در کتاب خواص القرآن آمده: اگر کسی در خواب ببیند که این سوره را تلاوت می کند، یا کسی برای او قرائت می نماید، بیانگر این است که چنین فردی صاحب فرزند خواهد شد، روزی او زیاد می شود، عمرش طولانی و سعادتمند می شود.
در همین کتاب آمده است: هر کس این سوره را با آب باران بنویسد، سپس آن را بشوید و بیاشامد، چیزی را فراموش نمی کند و همواره در گفت و گو پیروز و از هر بدی در امان است.
هر کس به زمان نبوت حضرت نوح (علیه السلام) که حدود هزار سال امتداد داشت، توجه کند و در آیات 10 - 12 بیندیشد، به عظمت و خواص این سوره پی می برد.
این پیامبر خدا به همه انسان ها می آموزد که باید در پی مطالبه حق باشند و در راه رسیدن به این هدف صابر و شکیبا باشند.
شاید ارتباط و پیوندی نیز میان آیات اول این سوره و سوره معارج هم باشد.
ختم ابجدی به اعتبار اسم نوح 64 بار، و به اعتبار آیه اول سوره، 692 بار است.
امام صادق (علیه السلام) فرمود: اگر کسی در خواب ببیند که این سوره را می خواند، گویای این است که چنین کسی امر به معروف می کند و دشمنانش را عقب می راند.
پیشوای پنجم امام باقر (علیه السلام) فرمود: برای درخواست فرزند باید سه روز پس از نماز عشا و پس از نماز صبح بگوید: سبحان، و هفتاد بار بگوید: استغفرالله، آنگاه آیه استغفروا ربکم انه کان غفارا را تلاوت کند. البته لازم است که در شب سوم، مواقعه و آمیزش صورت گیرد.
#سالاد الویه ساده#غذای دانشجویی#رمضان#
...
تزیین شله زرد
رویا۱۳۴۸
۷۰

تزیین شله زرد

۲ هفته پیش
#حضرت_خدیجه(س)

به سیم و زر چه حاجت بود؟! از اینها فراتر داشت
پر از خورشید بود آری نگاهی کیمیاگر داشت

زنان از بی حجابی ها سر تسلیم افکنده....
ولی کنز الحیا از چادر خود تاج بر سر داشت

بزرگان عرب رایک به یک دیروز پس میزد
که این دوشیزه فکر خواستگاری از پیمبر داشت

زمانی که همه خورشید را تکذیب میکردند
خدیجه، چشم های مصطفی را خوب باور داشت

میان قوم خود شان و مقام او فراوان بود
ولیکن با پیمبر عزتی چندین برابر داشت

نبی افلاک را می دید از غار حرا اما
جهان مصطفی در چشم او تصویر بهتر داشت

نماز اولش را با علی پشت پیمبر خواند
شکوه این سه تن باهم هزار الله اکبر داشت

کنار مرتضی دین خدا را حفظ میکرده
که مالش نسبت همشیرگی با تیغ حیدر داشت

دوبازوی پیمبر بی گمان از جنس هم بودند
خدیجه چون علی را داشت درواقع برادر داشت

لبالب بود از قران و آن روزی که مادر شد
به جای طفل در آغوش خود آیات کوثر داشت

همینجا میشود بر پاکی دامان او پی برد
فقط این زن وجودی لایق زهرای اطهر داشت

علی داماد او شد کاش بود آن روز را می دید
که زهرا در نبود مادر خود دیده تر داشت

#شله زرد#تزیین شله زرد# خانم خدمتی عزیزم#رمضان#
...
سفره افطاری
رویا۱۳۴۸
۸۲

سفره افطاری

۲ هفته پیش
🌼 فضایل و خواص سوره های قرآن کریم

💥برخی خواص سوره نبأ:

از پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: هر کس این سوره را قرائت کند و آن را حفظ نماید، حسابرسی او در قیامت به اندازه قرائت یک سوره قرآن و یا یک نماز است و آنگاه به بهشت می رود.

خداوند بزرگ در قرآن مجید می فرماید: اما کسی که کارنامه اش به دست راستش داده شود. به زودی اش حسابی بس آسان کنند. و شادمان به سوی کسانش باز گردد.

نیز از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: هر کس این سوره را به قصد بیدار ماندن قرائت کند، بیدار خواهد ماند.
گفته شده: هر مسافری که در شب به سفر می رود، آن را بخواند، از شر دزدان محفوظ می ماند، و هر کس این سوره را بنویسد و همراه بردارد، مورچه ها به او نزدیک نمی شوند و اگر این سوره بر بازوی کسی نوشته شود، توان او زیاد می شود.
هر کس در خواب ببیند که این سوره را تلاوت می کند یا کسی برای او قرائت می نماید، نشانه این است که مردم او را به خوبی یاد خواهند کرد و خداوند محبت او را در دل مردم قرار می دهد، و فرجام کار چنین کسی با نیکی و خوبی است.

در عبارت دیگری به نقل از امام صادق (علیه السلام) در این باره آمده است: چنین شخصی ترقی خواهد کرد و مردم به سخن او عمل می کنند.

در کتاب خواص القرآن آمده است: هر کس این سوره را با زعفران و گلاب بر پوست آهو بنویسد و همراه داشته باشد، خوابش کم می شود، و آشامیدن آب نوشته شده این سوره بیماری شکم را درمان می کند.

ختم ابجدی این سوره 135 بار است، و اگر اسم سوره را با اسم علی (علیه السلام) حساب کنیم، عدد 110 می شود و اگر هر دو رعایت شود، بهتر است.
لازم است یادآور شوم که برنامه آیات قرآن و به خصوص این سوره، بر اساس تقواست. خداوند در آیات 31 تا 34 این سوره می فرماید: به طور حتم پرهیزکاران را رستگاری است. باغچه ها و تاکستان ها و حوریانی بسیار جوان و هم سن و سال، و جام هایی لبریز و پیاپی (از شراب طهور).
التماس دعا وشادی روح اموات دسته جمع فاتحه و صلوات


#سفره افطار#رمضان#عدسی#زولبیا#خرما#سالاد#
...
کوکو سیب زمینی پخته
رویا۱۳۴۸
۵۶
🌼 فضایل و خواص سوره های قرآن کریم
💥فضیلت سوره مطففین:

از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: هر کس این سوره را قرائت نماید، در رستاخیز از باده ای مهر شده به او خورانیده می شود.

پیشوای ششم امام صادق (علیه السلام) نیز فرمود: هر کس در نمازهای خود، سوره مطففین را قرائت کند، در روز رستاخیز از آتش ایمن است و میان او و آتش هیچگونه ارتباطی نخواهد بود، او از پل جهنم نمی گذرد و نیز اعمالش محاسبه نمی شود.

در این سوره، درباره مومنانی که اهل عمل هستند، آمده است: از باده ای مهر شده نوشانیده شوند. (باده ای که) مهر آن، مشک است؛ و در این (نعمت های بهشتی) راغبان باید بر یکدیگر پیشی گیرند.
امام صادق (علیه السلام) در حدیثی فرمود: اگر کسی در خواب ببیند که این سوره را تلاوت می کند، یا کسی برای او قرائت می نماید، بیانگر این است که چنین فردی در فکر گناه و ظلم است و می خواهد اموال مردم را غصب کند، چنین کسی باید این گونه افکار را از ذهن خود خارج نماید و توبه کند.
امام صادق (علیه السلام) در حدیث دیگری فرمود: چنین شخصی راه انصاف را خواهد پیمود.

در کتاب خواص القرآن آمده است: اگر این سوره بر هر انباری قرائت شود، محفوظ می ماند و حشرات به آن آسیب نمی رسانند.
از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده که هر کس بر قرائت سوره مطففین مداومت بخشد، خداوند به او از باده مهر شده می نوشاند، و اگر این سوره بر انباری قرائت شود، از هر آفتی در امان می ماند.

از آنچه در مورد در خواب قرائت کردن این سوره گفته شد، هشداری نسبت به همه به دست می آید. شروع این سوره این گونه است: ویل للمطففین الذین اذا اکتالوا علی الناس...

ختم ابجدی این سوره 380 بار است که دارای آثار و برکات بسیار است.
مومن در خرید و فروش آسان می گیرد و خلاصه سهل المعامله است. و فی ذلک فلیتنافس المتنافسون و در این (نعمت ها) مشتاقان باید به یکدیگر پیشی گیرند.


#کوکو سیب زمینی#
...
پودینگ موز
رویا۱۳۴۸
۸۶

پودینگ موز

۲ هفته پیش
🌼 فضایل و خواص سوره های قرآن کریم

💥فضیلت سوره انفطار:

از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: هر کس سوره انفطار را تلاوت کند، پاداش او به اندازه تمام قبور و تمام قطرات باران است، خداوند نیز در رستاخیز امور او را به گونه ای شایسته قرار می دهد.

در آیه 4 این سوره آمده است و اذا القبور بعثرت؛ و آنگاه که گورها زیر و زبر شوند.
نیز از آن حضرت روایت شده است: هر کس این سوره را قرائت نماید، خداوند در هنگام نشر پرونده ها، آبروی او را حفظ می نماید و امورش را به گونه ای شایسته قرار می دهد.

شخصی به نام حسین بن علاء می گوید: از امام صادق (علیه السلام) شنیدم که فرمود: هر کس سوره های انفطار و انشقاق را در نمازهای خود قرائت کند، به خواسته اش می رسد او در انتظار عنایت خداوند است و خداوند هم به وی عنایت می کند. در رستاخیز نیز حساب او با دیگران تفاوت دارد.

قاری باید به آیات 6 تا 8 توجه کند، در این آیات آمده است: ای انسان چه چیزی تو را درباره پروردگار بزرگوارت مغرور ساخته است؟! همان خدایی که تو را آفرید و سامان داد و منظم ساخت، و در هر صورتی که خواست تو را ترکیب نمود.

#دسر#مدرن#پودینگ موز#
...
رنگینک
رویا۱۳۴۸
۸۹

رنگینک

۳ هفته پیش
🌼 فضایل و خواص سوره های قرآن کریم

💥برخی خواص سوره جن:

امام صادق (علیه السلام) در حدیثی فرمود: قرائت سوره جن باعث فرار جن ها می شود، کسی که به نزد حاکمی برود بهتر است برای در امان ماندن از شر او، این سوره را قرائت کند، هر مشکل داری که این سوره را تلاوت کند، مشکلش برطرف می شود.

در کتاب خواص القرآن آمده: هر کس آب نوشته شده این سوره را بیاشامد، هر چه را می شنود، حفظ می کند. در مناظره پیروز است و تلاوت این سوره باعث حفظ اموال، رهایی از اسارت و ادای قرض می شود.
در این جا لازم است یادآور شویم که برخی از کارها از جمله شعبده بازی، سحر، کهانت، فساد و افساد امور باطلی هستند که حرام می باشند و اگر کسی بخواهد از آن ها بهره بگیرد، فاسق و بلکه کافر است. اموری که گفته شد موجب حماقت و در نتیجه گمراهی از طریق حق است. همواره باید در خط اسلام و ولایت بود و از علوم آل محمد (صلی الله علیه و آله) استفاده کرد. در این صورت انسان آب گوارا نوشیده و خداوند را عبادت نموده است.
برای فراری دادن جن ها از محل خود، و نیز برای شفای بیماران، باید حداقل این سوره را سه بار قرائت کند، البته هفت بار نیز گفته شده که باید در محل خلوتی صورت گیرد. قرائت ابجدی این سوره 84 بار است.
نقل شده است: هر کس در خواب ببیند که این سوره را قرائت می کند، یا کسی برای او بخواند، تعبیرش این است که وی گرفتار ستمگران می شود، آنها باعث گرفتاریش می شوند، ولی فرجام کارش خوب است.

امام صادق (علیه السلام) در این باره فرمود: چنین شخصی از شر جن در امان می ماند و از فهم و درک خوبی برخوردار است.


#دسر#ایرانی#جنوبی#رنگینک#
...
کلانه(نان محلی)
رویا۱۳۴۸
۱۱۰

کلانه(نان محلی)

۳ هفته پیش
🌼 فضایل و خواص سوره های قرآن کریم

💥فضیلت سوره مزمل:

پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در حدیثی فرمود: هر کس سوره مزمل را قرائت کند، خداوند سختی های دنیا و آخرت را از او دفع می کند.
نیز از آن حضرت نقل شده است: هر کس این سوره را تلاوت کند، اجرش همانند کسی است که بردگان را در راه خداوند آزاد کرده است، خداوند مشکلات و سختی های دنیوی و اخروی او را برطرف می کند.
امام (علیه السلام) در ادامه فرمود: هر کس قرائت این سوره را مداومت دهد و در خواب رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را ببیند، هر چه می خواهد از او طلب کند.
امام صادق (علیه السلام) در حدیثی فرمود: هر کس سوره مزمل را در نماز عشا یا در آخر شب قرائت کند، شب و روز و نیز این سوره، به نفع او گواهی دهند و او در زندگی راحت بوده و نیز در وضع خوبی قرار خواهد داشت.
روشن است که انسان در زندگی به شاهد و گواه نیاز دارد تا بتواند مدعای خود را ثابت کند. از این رو، حدیث می گوید: شب و روز و نیز سوره مزمل برای قاری شهادت خواهند داد.

#نان،خمیر#نان محلی#سبزی محلی#سبزی پیچک#
...
کشک بادمجان
رویا۱۳۴۸
۷۲

کشک بادمجان

۳ هفته پیش
🌼 فضایل و خواص سوره های قرآن کریم

💥فضیلت سوره نازعات:

از پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: هر کس سوره نازعات را قرائت کند، نگه داری و حسابرسی از او، کمتر از یک نماز واجب است و خیلی زود به بهشت می رود.

با توجه به این که درباره روز قیامت روایات هشدار دهنده ای نقل شده، و زمان آن پنجاه هزار سال است، زود رفتن قاری این سوره به بهشت دارای اهمیت است.
قرآن می فرماید: آن روز است که انسان آنچه را که در پی آن کوشیده است به یاد آورد.

در حدیث دیگری از آن حضرت آمده است: هر کس سوره نازعات را قرائت کند، در قبر و قیامت تنها نیست و این سوره انیس اوست. در آیات (40 و 41) این سوره آمده است: و اما کسی که از ایستادن در برابر پروردگارش هراسید و نفس خود را از هوس بازداشت. پس جایگاه او همان بهشت است؛ تا آن که به بهشت وارد شود.

نیز از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: هر کس سوره نازعات را قرائت کند، از عذاب الهی در امان و در قیامت به او نوشیدنی سرد و خنک داده می شود.

#کشک بادمجان#
...
مشاهده موارد بیشتر