رازهای که شکل بدن در مورد سلامتی فاش میکند
رازهای که شکل بدن در مورد سلامتی فاش میکند

شکل ظاهری افراد و اندام آن ها تا حدودی اطلاعاتی در مورد سلامتی افراد ارائه می دهد. اما باید برای آگاهی بیشتر آزمایش انجام داد.
شکل ظاهری بدنمی تواند در مورد سلامتی اطلاعاتی را ارائه دهد. اما باید توجه داشت که ظاهر بدنتنها یک فاکتور است و باید بقیه موارد را هم در نظر گرفت. افراد می توانند در اندام ها و سایز های متفاوتییا سالم باشند یا از بیماری هایی نظیر دیابت یا بیماری قلبیرنج ببرند. بهتر است که هر شخص به طور منظم برای تست سلامتی خود به دکتر مراجعه کند و فشار خون ، کلسترولیا دیگر موارد را چک کند.

افراد باریک اندام 

این افراد استخوان های کوچک، دست ها و پاهای بسیار باریک،قفسه سینه تخت دارند.بیشتر بدن دونده ها، مدل ها یا بالرین ها این گونه است.
معمولا این افراد بسیار لاغر هستند و به اصطلاح پوست و استخوان به نظر می آیند. اگر چه که فرد لاغری هستید و به سختی وزن اضافه می کنید اما به مرور زمان و با افزایش سن در بدن تان چربی های ذخیره خواهد شد. به این دلیل که گاهی بدن به سرعت بر روی غذای خورده شده فرایند انجام می دهد که تبدیل کردن آن به ماهیچه کار سختی است پس به صورت چربی در بدن ذخیره خواهد شد.

افراد توپر

بدن این افراد میزان بیشتری چربی و ماهیچه، شانه های کوچک، اعضا کوچک تر و ساختار استخوانی بزرگی دارند. بیشتر افرادی که فوتبال آمریکایی یا پرتاب دیسک بازی می کنند این گونه اندامی دارند. ممکن است که به راحتی دچار افزایش وزنشوید بخصوص در ناحیه شکم و پهلوهااما کم کردن آن به سختی اتفاق بیفتد. این ممکن است به بدن مربوط باشد. به گونه ای که بدن بیشتر تمایل به ذخیره سازی چربی دارد تا سوزاندن آن ها.

افرادی با اندام متوسط 

ورزشکاران بیشتر این گونه ساختمان بدنی دارند، شانه هایی قوی و باز، کمر باریک و بدن بدون چربی اضافی. بیشتر فوتبالیست ها همچنین ویژگی هایی دارند. این افراد به دلیل این که از قدرت بدنی طبیعی برخوردار هستند و به راحتی وزن کم می کنندبا ورزش های مثل بدنسازی می توانند ماهیچه سازیرا به خوبی انجام دهند.

اندام گلابی شکل

افراد با این شکل بدن چربی زیادی در اطراف باسن و ران هاخواهند داشت و بیشتر در خانم ها دیده می شود و شاید همین دلیل عمر طولانی تر آن ها نسبت به آقایان باشد. زیرا بیشتر چربی آقایان در ناحیه شکمذخیره می شود و موجب بیشتر بیماری ها می گردد. یک تحقیق نشان داد که این گونه اندام ها که به شکل گلابیهستند بیماری های کمی را ایجاد می کنند.

اندامی به شکل سیب

به این معنی که بیشتر چربی ها دور شکم ذخیره اند در حالی که جاهای دیگر بدن لاغر است. این گونه اندام در آقایان رایج است و بیشتر از اندام گلابی شکل ایجاد بیماری خواهد کرد. چربی های شکمی بیانگر این است که فرد حجم زیادی چربی درون شکمش ذخیره شده است. این نوع ذخیره چربی باعث بیماری هایی مثل بیماری های قلبی، سرطان، دیابت نوع دوم و کلسترول بالا می شود.

شاخص توده بدن (BMI)

پزشک تنها با تکیه بر شکل ظاهری بدن درمورد سالم یا بیمار بودن آن اظهار نظر نخواهد کرد. آن ها از ابزار هایی برای اندازه گیری میزان چربی بدن کمک می گیرند، BMI یکی از این ابزارها است. عدد BMI با توجه به وزن و قد محاسبه خواهد شد. افرادی که BMI آن ها 25 یا بیشتر است اضافه وزن دارند، 30 یا بیشتر چاق محسوب می شوند. اما این روش چربی شما را به طور مستقیم اندازه گیری نخواهد کرد یا این که نمی تواند مشخص کند که چربی در کدام قسمت ذخیره شده است.

چه سایزی ؟

بهترین راه برای این که بدانید چه مقدار چربی دور کمر شما ذخیره شده است اندازه گیری سایز است. این کار به شما می گوید که امکان بیماری ها مثلا بیماری های قلبی و دیابت چقدر است. برای اندازه گیری سایز یک متر را دور کمر خود بگیرید و عدد را بخوانید، شکم خود را هنگام اندازه گیری منقبض نکنید. در خانم ها 35 اینچ یا بیشتر نشانه ذخیره چربی زیاد است و در آقایان 40 اینچ. این اعداد ممکن است کم به نظر بیاید اگر اندام بزرگتری داشته باشید.

آیا هرچه ران ها بزرگتر باشد سالم تر هستید؟

محققان بر روی 3 هزار انسان بزرگسال بیشتر از 12 سال مطالعه کردند و مشاهده کردند آن هایی که دور ران های کمتر از 241.2 اینچ دارند بیشتر دچار بیماری قلبی و دیگر مشکلات سلامتی هستند. و مشکل در افرادی که ران های لاغری دارند وخیم تر است.

بازوهای بزرگ و ماهیچه ای

زمانی که پزشکان بر روی 4هزار مرد بین 60 تا 79 سال بررسی انجام دادند و اندام آن ها را چک کردند، متوجه شدند آن هایی که کمر باریک تر و بازوهای بزرگتری دارند طول عمر بیشتری خواهند داشت. آن هایی که بازو های ماهیچه ای دارند زندگی طولانی تری را تجربه خواهند کرد.

منبع : الو دکتر

مقالات پیشنهادی
رازهای خوشمزه شدن سویا
رازهای خوشمزه شدن سویا
غذاهای که مانع از کم آب شدن بدن می شوند
غذاهای که مانع از کم آب شدن بدن می شوند
فواید خوردن موز سیاه شده
فواید خوردن موز سیاه شده
دانستنیهایی در مورد دارچین
دانستنیهایی در مورد دارچین
نکاتی در مورد زعفران
نکاتی در مورد زعفران
ترد شدن کلم قرمز
ترد شدن کلم قرمز
نظرات
۰
AAA
من قرص روخیلی خوردم ولی حتی نیم کیلوهم زیادنکردم
۲۱ ساعت پیش
۰
farahnaz
نمایه توده بدنی شما یا همان BMI ۱۷/۳۰ هست BMI طبیعی بین ۱۹ تا ۲۶ هست باید بین ۱۰ تا ۱۵ کیلو وزن اضافه کنید.قرص ۴ میلی گرمی سیپروهپتادین هر ۸ ساعت بخور ۶۰ تا دونش رو بگیر
۲۱ ساعت پیش
۰
AAA
قدم170.وزنم50
۲۲ ساعت پیش
۰
farahnaz
برای لاغری صورت آب زیاد بخور .و سیب زمینی و ژله و موز...هر روز ۳ بار به مدت ۵ دقیقه گونه و لپت رو باد کن و با نوک انگشت شصت و اشاره گوشت گونه لپت رو بگیر و یکم فشار بده همه جاشو تا عضله خسته بشه .وقتی این اتفاق بیوفته خونرسانی به عضله زیاد میشه و رشد میکنه.
ماساژ روغن خراطین و ژل های تزریقی هم میتونه کمک کننده باشه اما دیگه غیر طبیعیه...
۱ روز پیش
۰
farahnaz
شب برنج و ماکارونی بخور.مرتب باید غذا و میان وعده بخوری تا معدت جا باز کنه .هر روز یه قاشق اضافه تر بخور .غذا هایی که کربوهیدرات و نشاسته زیادی دارن مثل ماکارونی و سیب زمینی و... باید بیشتر مصرف کنی.برنج هم حتما کته ای بخور که نشاسته اش از بین نره.لطفا قد و وزنت رو بهم بگو؟
۱ روز پیش
۰
AAA
ممنونم که جوابمودادی اگه اشکالی نداره بازهم درموردچاقی چیزی فهمیدی بهم بگولطفا
۱ روز پیش
۰
farahnaz
قرص سیپرو هپتادین تا دو هفته بخور اشتها آور هست .در عرض یک ماه ۶ کیلو اضافه میکنی .
۲ روز پیش
۰
پارسا
میخوام لاغر شم
۲ روز پیش
۰
enas
سلام خانمی اسم برنانه چیه
۶ روز پیش
۰
?Aazam H ?
من طبع سرد و تر دارم فکر کنم بخاطر اون همیشه مریضم ناگفته نماند مشکلات عصبی وروحی واسترس هم تو چاقی وبیماری تاثیر داره.
۱ هفته پیش
سایر کاربران
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
ستایش مافی هستم.۱۴سالمه.طراح سیاه قلم،علاقمند به هنر.ازقزوین .ممنون میشم با لایکهاتون بهم انرژی بدین...
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
💕🌺خدایا ممنونم که حواست به زندگیه ما دوتا هست🌺💕
خوشحال میشم به پیجم تو ایستاگرام سری بزنید insta; barana_kitchen
🍴🍗🍜🍝🍕🍔🍟🍛🍚🎂🍬🍭🍫🍩🍞 خوش اومدين