روش صحیح انجماد نخود فرنگی و باقالی سبز
روش صحیح انجماد نخود فرنگی و باقالی سبز

انجماد
اگر چه یخ زدن یا انجماد ، بهترین شیوه نگهداری سبزی ها از جمله سبزی های فصلی نظیر باقالی سبز و نخود فرنگی می باشد، ولی این روش نیز دارای معایبی است؛ از جمله تغییر رنگ سبز سبزی ها به رنگ قهوه ای و یا تغییرات مزه که شاید ناشی از حل شدن مواد قابل حل در آب در مرحله جوش دادن باشد و یا از بین رفتن ساختمان منظم بافت های زنده گیاهی و غیره . با این حال برای انجماد نخود فرنگی و باقالی سبز باید موارد زیر را رعایت کرد.
کیفیت مواد اولیه
کیفیت مواد اولیه از اصول مهم در نگهداری مواد غذایی می باشد، زیرا کیفیت ماده غذایی در طی نگهداری نه تنها بهبود نیافته بلکه به مرور زمان کاهش می یابد. به همین دلیل شیوه تازه خوری ، مناسب ترین روش استفاده از ماده غذایی با حفظ ارزش تغذیه ای بالا می باشد به جز در موارد استثناء.
نخود فرنگی
برای منجمد کردن نخود فرنگی باید از نخود فرنگی جوان استفاده کرد که در این حالت غلاف نخود فرنگی مرغوب ، سبز تیره و دانه آن کاملاً گرد و رنگ سبز چمنی می باشد.
باقالی سبز
باقالی سبز یک سبزی استثنایی برای انجماد است به ویژه اگر رنگ دانه آن سبز باشد. باقالی مرغوب، سبز رنگ و محل دانه در داخل غلاف فاقد فضای خالی می باشد. پوست دانه باید سبز باشد نه سفید. اگر دانه باقالی سفت و رنگ آن زرد باشد، کیفیت باقلا پایین است.
جوش دادن
برای حفظ رنگ سبز در سبزی ها و جلوگیری از تغییر رنگ سبز به قهوه ای ، باید سبزی ها را به مدت چند دقیقه در آب جوش و یا بخار آن قرار داد که در این قسمت قرار دادن در آب جوش مد نظر می باشد.
نخود فرنگی
پس از انتخاب نخود فرنگی با کیفیت بیان شده پوست آن را جدا کرده و دانه دانه می کنند. سپس در یک قابلمه مقداری آب را جوش آورده و به مدت 1 دقیقه نخود فرنگی دانه دانه شده را در آن قرار می دهند، مقدار آب باید با مقدار نخود فرنگی متناسب باشد تا جوش خوردن آب متوقف نشود.
باقالی سبز
باقالی سبز را با کیفیت بیان شده خریداری کنید. سپس پوست آن را جدا کرده و کاملاً شستشو دهید. آن گاه در یک قابلمه مقداری آب را جوش آورده و باقالی را وارد آن کرده سپس به مدت 3 دقیقه بجوشانید. مقدار آب باید با مقدار باقالی سبز متناسب باشد تا پس از ورود باقالی سبز به آب در حال جوش، جوشیدن آن متوقف نشود.
نخود فرنگی
پس از اتمام 1 دقیقه جوش دادن، نخود فرنگی را درون آبکش ریخته ، سپس سریعاً با استفاده از آب سرد و یا جریان هوای سرد، آن را خنک و سپس خشک کنید.
باقالی سبز
پس از اتمام 3 دقیقه جوش دادن باقالی سبز، آن را در آبکش ریخته و مانند نخود فرنگی، سرد و سپس خشک کنید.
بسته بندی
بعد از مرحله سرد کردن، نخود فرنگی و باقالی سبز را متناسب با مقدار هر وعده مصرفی ، در کیسه های فریزر بسته بندی کنید.
مدت نگه داری در فریزرهای خانگی
مدت زمان نگهداری مواد تهیه شده به روش فوق 12- 8 ماه در فریزر در دمای 18- درجه سانتی گراد می باشد.
تذکر:
با توجه به تغییرات انجام شده در طی نگهداری ( فریز کردن )، برای آن که باقالی سبز و نخود فرنگی، تازگی و کیفیت خوب خود را حفظ کنند، دمای 10- درجه سانتی گراد ( اگر چه دمای فریزرهای خانگی پایین تر از 10- درجه سانتی گراد ) مناسب می باشد. ولی به علت باز و بسته شدن فریزرها در منازل و سرد و گرم شدن هوای داخل آنها مدت نگهداری در این دما ، 3 ماه اعلام شده است

مقالات پیشنهادی
روش های صحیح نگهداری آبغوره خانگی
روش های صحیح نگهداری آبغوره خانگی
نکات و روش های صحیح سرخ کردن غذا
نکات و روش های صحیح سرخ کردن غذا
10 تکنیک در پخت خورش قیمه خوش رنگ و خوش طعم
10 تکنیک در پخت خورش قیمه خوش رنگ و خوش طعم
11 روش صحیح پخت غذاها از بخارپز و تنوری تا...
11 روش صحیح پخت غذاها از بخارپز و تنوری تا...
رازهای یک برنج خوش رنگ و لعاب
رازهای یک برنج خوش رنگ و لعاب
روش تهیه 12 نوع غذا و پیش غذای خوشمزه اهالی جنوب - بخش اول
روش تهیه 12 نوع غذا و پیش غذای خوشمزه اهالی جنوب - بخش اول
نظرات
۴
حسنا
من که بدون اینکه اونها رو جوش بدم میزارم فریزر .رنگشونم سبزه سبزه .
۲۵ بهمن ۹۷
سایر کاربران
zahra.bajelvand72
فوق لیسانس روانشناسی متاهل ،متولد۷۱ از شیراز
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
خدایــا!!‌ تو تنهایی اما تنهایم نگذار 72/06/10..مجرد😊...مشاورحقوقی.. از همـــراهیتون ممنونم😍
♥♥♥♥♥♥