فاطمه گلی
فاطمه گلی
قورمه سبزی
فاطمه گلی
۱۶

قورمه سبزی

۱۴ ساعت پیش
دلم لک زده برای قورمه سبزی
شود جانم فدای قورمه سبزی
دل بی طاقت از او میزند پر
سرم پر از هوای قورمه سبزی
فسنجان هم اگر چه خوب و عالیست
ندارد آن بهای قورمه سبزی
خورشت قیمه هم خوب است آری
کجا دارد صفای قورمه سبزی
شفا بخش دل پر درد من اوست
نخواهم جز شفای قورمه سبزی
مرا با اوست عشقی جادوانه
که می داند خدای قورمه سبزی
سرت سبز و دلت خوش باد دایم
که می جویی رضای قورمه سبزی
چو گردد فاطمه دیوانه ی او 😉
جنون گیرد برای قورمه سبزی!

خب که چی حالا تخلص شاعر عوض کردم 😊
گفتم منم یه شعر گفته باشم😎
والا مگه ما دل نداریم .به قول قدیمی دل همه دله دل ما خشت و گله😢
...
بولانی
فاطمه گلی
۲۲

بولانی

۲۰ ساعت پیش
ده جمله بسیار زیبا
۱.به چشمی اعتماد کن که به جای صورت به سیرت تو می نگرد به دلی دل بسپار که بسیار جای خالی برایت داشته باشد و دستی را بپذیر که باز شدن را بهتر از مشت شدن بلد باشد

۲.هوسبازان کسی را که زیبا می بینند دوست دارند اما عاشقان کسی را که دوست دارند زیبا می بینند

۳.وقتی تو زندگی به یک در بزرگ رسیدی نترس و نا امید نشو چون اگه قرار بود در باز نشه جاش دیوار میذاشتن

۴.آنچه که هستی هدیه خداوند به توست و آنچه که میشوی هدیه تو به خداوند پس بی نظیر باش

۵.شریفترین دلها دلی است که اندیشه آزار دیگران در آن نباشد

۶.بدبختی تنها در باغچه ای که خودت کشته ای می روید

۷.وقتی زندگی برایت خیلی سخت شد یادت باشه که دریای آروم ناخدای قهرمان نمیسازه

۸.هر اندیشه شایسته ای به چهره انسان زیبایی می بخشد

۹.قابل اعتماد بودن ارزشمندتر از دوست داشتنی بودن است

۱۰.نگو:شب شده است
بگو صبح در راهه

💞به امید روزهای خوب💞
...
مسقطی سیرجان
فقط من خلال نداشتم?
فاطمه گلی
۲۸
بیست سال تجربه کاری یا بیست سال تکرار یک تجربه؟
در سال2007تماس غیر منتظره ای از استفان کاوی دریافت کردم.او درخواست کرد که با من ملاقات کند.در ملاقاتی که با او داشتم،گفت که به یکی از سخنرانی های من گوش داده است و از من خواست که در موسسه او دوره های آزمایشی برای مدیران برگزار کنم.
من که از این درخواست او شگفت زده شده بودم، به او گفتم: هر چند باعث افتخار من است که در آموزشگاه شما تدریس کنم،اما احساس می کنم که برای اینکار بسیار جوان و بی تجربه هستم.
سپس استفان کاوی اصل گرانبهایی را به من آموخت که برای همیشه دیدگاه من را نسبت به ماهیت آموزش و تجربه، تغییر داد.او گفت:در خصوص اهمیت تجربه اغراق صورت گرفته است.برخی از افراد میگویند که20سال تجربه دارند،اما در حقیقت فقط آنها یک سال تجربه دارند که بیست سال آن را تکرار کرده اند.
...
چلو گوشت زعفرونی
فاطمه گلی
۲۶
❤باورهای سلامتی❤
آنگاه که از پیری سخن میگویی و به جای احساس جوانی کردن به گذر زمان تمرکز میکنی،آیا میدونی که در حال خلق سلولهای معیوب در بدنت هستی؟
افکار و احساسات شما کارخانه تولید سلولهای بدن شما هستند و شما بواسطه نوع ارتعاشات خویش،سلولهای بیماری یا سلامتی را جذب میکنید.
بنابراین از بیماری سخن نگویید،افکاری مثبت در جهت سلامتی را در خود پرورش دهید وبا شادی بگویید که من هر روز شادابتر و سالمتر میشوم،به بدن خود عشق بدهید،
❤عشق نیروی رشد دهنده سلامتی شماست.
همه چیز در این دنیا، بی نظیر طراحی گردیده است،باورش کنید تا اتفاقات،شما را شگفت زده کند.
شاد و سرشار از حسهای عالی باشید.‌.
...
سمنو واسه زن دایی گلم
فاطمه گلی
۲۶
گاهی آدم نیاز دارد نفهمد نیاز دارد میان کوچه های علی چپ لی لی بازی کند،نیاز دارد بستنی قیفی بخرد و بدون مراعات و ترس از قضاوتها،لیس بزند.یا گاهی روی جدول های کنار خیابان راه برود، آدم نیاز دارد گاهی سر به هوا باشد😁بلند بلند بخندد،تا بغضش گرفت بزند زیر گریه و با مشتش پلک های خیسش را پاک کند درست شبیه کودکی اش😇 آدم است دیگر،آمده تا برای خودش زندگی کند،نه مردم،من نمی دانم کی میخواهیم یاد بگیریم آرمان هایمان را به این و آن تحمیل نکنیم،هر کس باید خودش باشد😎
دست از سر دیگران و زندگیشان برداریم.آنقدر حواسمان به رفتارهای این و آن بود، که یادمان رفت خودمان زندگی کنیم......
...
خوراک مرغ و گردو
فاطمه گلی
۲۶
💞حرف دل💞
حرف دلتو اگه زدی دیگه در حاشیه امنیت نیستی منظورم از حرف دل ابراز علاقه و خواسته هات نیست منظورم سفره ی دله منظورم درد دله که باعث میشه نقاط ضعف تو مشخص بشه میدونی درد ودل کردن با آدمی که کاملا چیزی ازش نمیدونی درست مثل این میمونه که توی جنگ داری نقاط تصرف سرزمینتو برای دشمنت توضیح میدی گاهی فکر میکنم که حضرت علی(ع)با اون بزرگی حرف دلشو به چاه میگفت وای به حال ما توی این روزگار، یا یاد بگیر که سفره ی دلتو هر جا بازنکنی یا اگر کردی ناراحت نشو چرا هر کسی که از راه رسید یه تیکشو کند و برد چون هر محرم رازی حتما یه محرم رازی داره که حرفهاتو بهش بزنه! همیشه نباید حرف زد گاه باید سکوت کرد حرف دل که گفتنی نیست ! باید آدمش باشد کسی که با یک نگاه کردن به چشمت تا ته بغضت را بفهمد....!


دل من صندوقچه اسرار من است و به هر قیمتی باز نخواهد شد
...
لوبیا پلو(پلویی ساده ولی بسی خوشمزه)
فاطمه گلی
۴۰
"راضیم به رضای خدا"
کشاورزی بود که تنها یک اسب برای کشیدن گاو آهن داشت. روزی اسبش فرار کرد.
همسایه ها به او گفتند: چه بد اقبالی!او پاسخ داد:راضیم به رضای خدا.
روز بعد اسبش با دو اسب دیگر برگشت. همسایه ها گفتند: چه خوش شانسی! او گفت:راضیم به رضای خدا.
پسرش وقتی در حال تربیت اسبها بود افتاد و پایش شکست. همسایه ها گفتند :چه اتفاق ناگواری!او پاسخ داد راضیم به رضای خدا.
فردای آن روز افراد دولتی برای سرباز گیری به روستای آنها آمدند تا مردان را به جنگ ببرند اما پسر او را نبردند .همسایه ها گفتند:چه خوش شانسی ! او گفت:راضیم به رضای خدا.
همانطور که زندگی ادامه دارد.....
و خدا هیچگاه بنده اش را نمی آزارد....‌.
که او عاشق ترین معشوق است‌.
از صمیم قلب میگوییم
راضیم به رضای خدا
...
شیردزپای(پای چوپان)
فاطمه گلی
۲۴
تلنگر:موتور کشتی بزرگی خراب شد.مهندسان زیادی تلاش کردند تا مشکل را حل کنند اما هیچکدام موفق نشدند!
سرانجام صاحبان کشتی تصمیم گرفتند مردی را که سالها تعمیر کار کشتی بود بیاورند....‌‌وی با جعبه ابزار بزرگی آمدو بلافاصله مشغول بررسی دقیق موتور کشتی شد دونفر از صاحبان کشتی نیز مشغول تماشای کار او بودند بعد از یک روز وارسی کامل و سپس خلوت کردن،فردا صبح مرد از جعبه ابزارش آچار کوچکی بیرون آورد و با آن به آرامی ضربه ای به قسمتی از موتور زد بلافاصله موتور شروع به کار کرد و درست شد یک هفته بعد صورتحسابی ده هزار دلاری از آن مرد دریافت کردند صاحب کشتی با عصبانیت فریاد زد:او واقعا هیچ کاری نکرد! ده هزار دلار برای چه میخواهد بگیرد؟ بنابراین از آن مرد خواستند ریز صورتحساب را برایشان ارسال کند؟مرد تعمیر کار نیز صورتحساب را اینطور برایشان فرستاد:ضربه زدن با آچار:۲ دلار
تشخیص اینکه ضربه به کجا باید زده شود:۹۹۹۸دلار
وذیل آن نیز نوشت:
تلاش کردن نیز مهم است اما دانستن اینکه کجا باید تغییر کند میتواند همه چیز را تغییر بدهد.
قرار نیست همه زندگی ما تغییر کند تا زندگیمان متحول باشد.از خودمان بپرسیم کدام بخش از زندگی من نیاز به ضربه دارد؟مهارت ارتباطی ام را باید بهبود دهم؟مدرک دانشگاهی باید داشته باشم؟یک شریک تجاری خوب باید داشته باشم؟شبکه روابطم را باید گسترش دهم؟کجاست آن نقطه ای که باید با چکش کوبیده شود تا تحولی بزرگ در زندگیم رخ دهد؟
...
قیمه بادمجون
فاطمه گلی
۲۶

قیمه بادمجون

۱ هفته پیش
سر تا پایم را خلاصه کنندمیشوم مشتی خاک که ممکن بود خشتی باشد در دیوار یک خانه یا سنگی در دامان یک کوه یا قدری سنگ ریزه در انتهای یک اقیانوس
شاید خاکی از گلدان یا حتی غباری بر پنجره اما مرا از این میان برگزیدند:برای"نهایت"برای "شرافت" برای "انسانیت"و پروردگارم بزرگوارانه اجازه ام دادبرای:"نفس کشیدن" "دیدن" "شنیدن" "فهمیدن" و ارزنده ام کرد بابت نفسی که در من دمید.من منتخب گذشته ام:برای "قرب"برای"رجعت" برای"سعادت" من مشتی از خاکم که خدایم اجازه ام داده:به "انتخاب" به "تغییر" به "شوریدن" به "محبت"وای بر من اگر قدر ندانم.....
...
این عکس واسه تولد داداشم عید ۹۹ بود
فاطمه گلی
۳۲
این کیک وبا کمترین امکانات درست کردم که نتیجش شد این نگم براتون از ژله هام که ما بعد از چهار پنج ماه رفته بودیم منطقه سردسیرخونمون خیلی سرد بود. من ژله هامو حل کردم گذاشتم روی کابینت و لایه اولم و ریختم تو قالب که البته قالب ژله هم نداشتم و داخل قالبای کیک ریختم😂 و گذاشتم یخچال رفتم بیرون کار داشتم وقتی برگشتم دیدم همه ژله ها از شدت سرما همون روی کابینت بسته🙁😞 اومدم از خودم هنر به خرج بدم یه کتری آب روی چراغ در حال جوش بود گفتم خب کاری نداره بن ماریش میکنم حل میشه در کتری و برداشتم و یکی از کاسه های ژله رو گذاشتم رو کتری بعد چند ثانیه ( کاپ😑)کاسه کفش کلا جدا شد و شکست و کل ژله ها هم روی فرش پخش شد😣 این تازه شروع ماجرا بود تا فرش تمیز کردم و اینا بماند این ژله ای که ریخت ژله بی رنگم بود که باید بین لایه ها میریختم😭دیگه هم نداشتم یادم اومد که ژلاتین دارم گفتم خب کاری نداره خودم درست میکنم یه نصف بستنی هم برام مونده بود بار اولم بود تا حالا اینجوری درست نکرده بودم البته دیگه هم با پودر ژلاتین درست نکردم😂به هر حال به هر طریقی بود اینم درست کردم بقیه ژله ها هم دونه دونه میریختمشون داخل ماهیتابه و میزاشتم روی همون کتری بن ماری میکردم چون دیگه ماهیتابه نمیشکنه😆به هر طریقی بود نتیجه ژله شد این ولی اونایی که من با ژلاتین درست کردم مثل غضروف شده بود ،سفت،زیر دندون صدا میداد🤧البته همه خوردن کلا روشم اینه هر خرابکاری کنم به رو خودم نمیارم ویه جوری جمش میکنم .اون شبم همین جور بود ولی الان که اینجا گفتم بعد از یکسال دستم رو میشه😆😆😆😆😆
...
برای اولین بار کنار زن عموم دو تا دونه پختم?
فاطمه گلی
۲۱
اصطلاحات زنان:😂😂😂
''خب''
این کلمه ای است که زنان برای پایان دادن به مکالمه هایی استفاده میکنند که در آن حق با آنهاست و شما باید ساکت باشید.
"پنج دقیقه"
اگه مشغول لباس پوشیدن و آماده شدن است یعنی حداقل نیم ساعت .
"برو خوش بگذره"
یعنی برو وقتی برگشتی من میدونم با تو.
"هیچی"
این آرامش قبل از طوفان است.معنی و مفهوم آن این است که باید به شدت گوش به زنگ باشید.بحث هایی که با هیچی شروع میشوند معمولا با خب تمام میشوند.
"بفرمایید"
این کلمه اصلا به اجازه دادن انجام کاری ربط ندارد.اگه جرات داری در آن مستتر است.
"آه بلند"
این در حقیقت یک جمله محسوب میشود که معمولا درست فهمیده نمیشود.آه بلند یعنی او فکر میکند شما هیچوقت او را نمی فهمید و او نمی داند چرا دارد وقتش را با ماندن و بحث با شما سر هیچی تلف میکند.
"اشکال نداره"
این یکی از خطرناک ترین جملاتی است که زن شما ممکن است به شما بگوید.اشکال نداره یعنی اون به زمان طولانی تری نیاز دارد که تصمیم بگیرد شما چگونه باید تاوان اشتباهتان را پس بدهید.
"ممنون"
از شما تشکر میکند فقط بگوئید خواهش میکنم.هیچ حرف اضافه ای نزنید و تشریفتان را ببرید سریع.
"اصلا هرچی"
این ترکیب برای گفتن به نیابت میرسم!یا مرده شورت رو ببرن استفاده میشود.
"نه نگران نباش عزیزم خودم انجام میدم"
یک جمله بسیار خطرناک دیگر. به معنی آنکه این کار به دفعات متعدد به شما محول شده و حالا تصمیم گرفته خودش دست به کار شود.این حالت معمولا منجر به حالتی خواهد شد که شما از او بپرسید:مگه چی شده؟
😂😂😂😂😂😂😂😂
...
کشک گوجه
فاطمه گلی
۴۳

کشک گوجه

۲ هفته پیش
نگران سن و سالت نباش تا زمانی که نفس میکشی دیر نیست و زشت نیست
سنی از تو گذشته!
این جمله رو بارها از زبون دیگران در مورد خود یا اطرافیان شنیدیم یا اینکه خودمون به دیگران گفتیم!
توی تمام جوامع از سن به عنوان معیار عددی استفاده میشه در واقع سن فقط یک عدد محسوب میشه و بالاتر رفتن سن جرم و نقص نیست و مانع از لذت بردن از لحظات زندگی نمیشه و معتقد هستند که آدمی تا زمانیکه نفس میکشه باید به بهترین وجه ممکن زندگی کنه و ضمن رعایت اخلاق و اصول انسانی باید نعمت های خدا رو شکر بگه و هر کاری و چیزی که خوشحالش میکنه میتونه انجامش بده.در واقع گذر زمان رو اینگونه ترجمه میکنن ما در جوانی تجربه چگونه زندگی کردن رو کسب میکنیم و در میانسالی و پیری از آن تجربه ها برای بهتر و شادتر زیستن استفاده میکنیم اما در ایران سن از سی سال که فراتر رفت دیگه کم کم واسه هر کاری سنی ازت گذشته و زشته!در واقع به نحوی باید فقط نفس بکشی و فقط در گذشته و با خاطرات گذشته زندگی کنی تا بمیری و به تعبیری در جوانی تجربه به دست میاریم و با خود آن تجربه رو به گور میبریم.
طرف دوست داره لباس رنگ شاد بپوشه؛وای سنی ازت گذشته این چه رنگیه؟
ماشین اسپرت دلش میخواد؛این واسه جووناست!
تنهاست دلش میخواد ازدواج کنه یا با یکی هم صحبت بشه؛دیگه این کارا از تو گذشته تو این سن!
دلش سفر تفریحی میخواد؛وای تو دیگه به فکر آخرتت باش!دوست داره ادامه تحصیل بده ؛وای برای چی دیگه؟!و هزاران دل خواستن های دیگه که در حد آرزو با قی میمونه تا مبادا زشت باشه ...این جوریه که تو مملکت ما توریست خارجی میبینیم که سن اجداد ما رو داره ولی لباس اسپرت و تیپ جوونا رو زده بدون اینکه نگران تفاوت سنش با دیگران باشه و داره از لحظات زندگی استفاده مفید میکنه.
تو هر سنی ازدواج میکنن و لباس عروسی میپوشن.دوستانشون همه گروه سنی هستن و عیب نیست .ملاک دوستی و ازدواج تفاهم و احساس آرامش هست نه سن ولی اینجا پرسیدن سن فحش،و پاسخ دادن به آن ابزار شکنجه محسوب میشه.....بیایم ما هم نگرش خودمون رو عوض کنیم این زندگی رو دوبار به هیچکس نمیدن...پس اگه از ته دل کاری رو دوست دارین انجام بدید.نگران سن و سالت نباش تا زمانیکه نفس میکشی دیر نیست و زشت نیست....زشت اینه که عمرت رو زشت طی کنی.
...
ترشی سالاد خوشمزه
فاطمه گلی
۳۴
سلام دوستان این ترشی سالاد رو من همیشه درست میکنم و طرفدارای زیادی داره
من این ترشی از خیار سبز و فلفل دلمه و هویج استفاده میکنم یه وقتایی هم گل کلم میریزیم همه مواد رو میشورم خشک که شد خرد میکنم رب گوجه و سرکه و ادویه جات و سیر میزنم مخلوط میکنم می زارم یخچال طعم فوق العاده ای داره حتی بعضی وقتا اگه چندتا دونه از موادم داخل یخچال داشته باشم درست میکنم و میبینی حتی یه شیشه هم پر نمیشه😆تقریبا بعد از چهار روز که همه طعما به خورد هم بره قابل استفاده است بهتون پیشنهاد میکنم حتما این ترشی خوشمزه و اقتصادی رو درست کنید و نتیجه کارتونم به من بگید خیلی خوشحال میشم من از سبزیجات خشک معطر هم استفاده میکنم مثل نعنا و ریحون ومرزه و.....
ممنون میشم اگه از روشایی که میگم استفاده کنید و نتیجه کارتون بهم بگید
...
شله زرد با آرد برنج به مناسبت وفات حضرت ام النبین س
فاطمه گلی
۴۹
ام البنین یعنی؛عباس داشته باشی و بگویی:از حسین چه خبر؟!سالروز وفات مادر ادب حضرت ام البنین(س)تسلیت باد
...
دوپیازه خوشمزه
فاطمه گلی
۲۴
چرا برخی زنان به خودشان نمیرسند؟آیا انها راه را اشتباه نرفته اند آیا آنها مفهوم زیبایی را به درستی درک کرده اند؟شاید باید به آنها متذکر شد که به خود رسیدن به معنای هر ماه عوض کردن رنگ مو و کاشت ناخن و اکستنشن نیست.به معنی تزریق ژل و بوتاکس و تاتو کاشت گونه نیست.یعنی اینها مصداق زیبایی نیست.به خود رسیدن یعنی ورزش کردن، نوشیدن آب ،تغذیه صحیح،یعنی بعد از چهل سالگی و بعد از زایمان مراقب هیکلت باشی و لباس شیک و مد روز بپوشی.یعنی کتاب بخوانی موزیک گوش کنی فیلم ببینی و مسافرت بری.یعنی با بچه هات کارتون ببینی و سر به سرشون بزاری،یعنی با شوهرت زیر بارون قدم بزنی،حرف بزنی و از ته دل بخندی.مراقب سلامت پوست،مو و دندانت باشی و همیشه آراسته و شکیل به نظر برسی.به خود رسیدن یعنی ارزش دادن به خودیعنی وقت صرف کردن برای خود یعنی بالا بردن اطلاعات یعنی بالا بردن اعتماد به نفس.چرا اینقدر مفهوم زیبایی در ایران تغییر کرده؟
ماهرانه زندگی کن.....
قدرتمند و پر انرژی.....
خودت را برای تغییر و تبدیل به هر آنچه بهترین تو می باشد آماده کن.تو یک تکه از پازل آفرینشی که اگر هم نبودی پازل هر چقدر بزرگ اما کامل نبود
...
مشاهده موارد بیشتر