خطر ترکیب شوینده ها و آب گرم برای خانه تکانی
خطر ترکیب شوینده ها و آب گرم برای خانه تکانی

گازهای سمی‌ناشی از ترکیب چند ماده شیمیایی گاهی سبب آسیب‌های جدی به ریه‌ها و اختلال در عملکرد آنها می‌شود و می‌تواند با تبدیل شدن به بیماری مزمن، تا آخر عمر فرد را درگیر کند. همچنین هنگام نظافت نباید به هیچ وجه مواد شوینده با آب گرم مخلوط شوند، زیرا این عمل سبب متصاعد شدن گازهای سمی ‌در هوا می‌شود که در صورت استنشاق، به سیستم تنفسی آسیب می‌زند.

همچنین هنگام نظافت نباید به هیچ وجه مواد شوینده با آب گرم مخلوط شوند، زیرا این عمل سبب متصاعد شدن گازهای سمی‌ در هوا می‌شود که در صورت استنشاق، به سیستم تنفسی آسیب می‌زند.
استفاده از ماسک علاوه بر گرد و غبار، می‌تواند مانع از ورود گازهای سمی ‌ناشی از مواد شوینده به دستگاه تنفسی شود و به حفظ سلامت این سیستم کمک کند.
در صورتی که فردی این موارد را رعایت نکرد و با مشکل تنفسی مواجه شد، باید به سرعت از محیط آلوده خارج شده و در جریان هوای آزاد قرار بگیرد و مقداری شیر تازه بنوشد.

لزوم استفاده از ماسک

دکتر کلانتری به لزوم استفاده از ماسک در حین خانه تکانی اشاره کرد و گفت: «برای جلوگیری از ورود گازهای سمی‌ و گرد و غبار به دستگاه تنفسی، لازم است از ماسک‌های تنفسی استفاده شود، زیرا از مواردی که در خانه‌تکانی می‌تواند به سیستم تنفسی بدن آسیب وارد کند و زمینه‌ساز بروز آلرژی‌های تنفسی شود، ورود گرد و غبار به ریه‌ها است.
منبع: ایرنا