عکس خمیر پیتزا
_nafiseh.64
۲۷۲
۶.۷k

خمیر پیتزا

۲۷ تیر ۹۸
سلام مهربونا 🌻🌻🌻
ممنونم از تک تکتون که این همه ماه هستید 🙏😘😘😘
و ببخشید که وقت نکردم جواب کامنتهای شیرینتون رو بدم 🙏 از دیروز دندون درد شدیدی گرفتم تا مُسَکِن می خورم یکم خوب میشه باز شروع به درد می کنه 😖
می دونم عکسم چنگی به دل نمی زنه اما دیروز به دو تا از دوستان قول داده بودم امروز خمیر پیتزا و نکاتی در مورد خمیرها براشون بزارم ❤❤❤

دستور تهیه های متفاوتی برای تهیه ی خمیر پیتزا وجود داره و این خمیری که می نویسم خمیر خوبی برای پیتزا هست. (اکثرمون شاید از خمیر جادویی برای تهیه ی پیتزا استفاده کرده باشیم اما این خمیر کیفیت بهتری از خمیر جادویی برای پیتزا داره )
قبل از تهیه ی خمیر تا آخر مطالب رو خوب بخونید و حین کار مدام به دستور و مقادیر نگاه کنید تا چیزی از قلم نیافته ❤❤
خمیر پیتزا
آرد به مقدار لازم
شکر سه قاشق غذاخوری
نمک یک قاشق چایخوری
خمیر مایه چهار قاشق چایخوری یا (یک قاشق غذاخوری سرصاف)
ماست سه قاشق غذاخوری (از جای سفت ماست )
روغن مایع نصف لیوان
آب ولرم دو لیوان
طرز تهیه :
ابتدا دو لیوان آرد را با خمیر مایه و سه قاشق شکر مخلوط کرده دو لیوان آب ولرم و سه قاشق ماست اضافه کنید، هم بزنید و روی ظرفتون رو ده دقیقه بپوشونید .
بعد از ده دقیقه نصف لیوان روغن و مقداری نمک اضافه کرده هم بزنید و مقدار آرد بیشتری الک کنید و کم کم به موادتون بزنید تا خمیر جمع بشه و با دست ورز بدید تا جایی که خمیر کمی چسبندگی داشته باشه (بیش از حد آرد اضافه نکنید )
بعد داخل ظرفی قرار داده رویش پارچه پهن کنید جای گرمی قرار بدید تا خمیر پف کند . نیم ساعت تا چهل دقیقه کافیه
بعد پف خمیرتون رو بگیرید و با وردنه نازکش کنید و به اندازه ی قالبتون برش بزنید و از مواد پیتزا که هر چیزی می تونه باشه به اضافه ی پنیر پیتزا بریزید و بزارید داخل فر تا خوب پیتزا پخته بشه ( بسته به دمای فر زمان پخت متفاوت میشه با شعله ی ثابت فر خودم 🙆‍♀️ تقریبا چهل دقیقه طول کشید )
نکته برای پیتزا : همیشه سعی کنید پیتزاهاتون کوچولو باشه تا با مواد بیشتری روشو بتونید بپوشونید که خوشمزه تر بشه . خمیرتون رو نازک کنید چون خمیر خودش هم پف می کنه و پیتزا خیلی نونی نشه(البته بیش از اندازه هم نازک نکنید 😉) ، خمیرهایی که اضافه میاد گلوله های کوچولو درست کنید و بزارید داخل فر بپزند تا نونهای خوشمزه هم برای صبحانه یا عصرونه داشته باشید 😋
نکته برای تهیه ی خمیرها :
عمل آوردن خمیرمایه خیلی مهمه ، و اینکه خمیر مایه حتما مارک خوب و شناخته شده و تازه ای باشه ، بد از خرید حتما در ظرف در بسته که هیچ نوع رطوبتی نتونه واردش بشه داخل یخچال نگه داری کنید ( خمیرمایه ی تاریخ گذشته بدرد نمی خوره )
شکر به بهتر عمل اومدن خمیر مایه کمک می کنه و نمک برعکسش عمل می کنه .
حتما خمیر مایه رو با آب ولرم یا بعضی دستورات شیر ولرم مخلوط کنید آب کمی داغ باشه خمیرمایه می میره و دیگه بدرد نمی خوره اگر آب سرد باشه خمیر مایه عمل نمیاد و بازم بدرد نمی خوره . مثلا در تهیه ی دستور بالا آردتون هم باید تقریبا گرم باشه یعنی مستقیم از داخل یخچال در بیارید و خمیر رو طبق دستور درست کنید کیفیت نهایی خوب از آب در نمیاد پس تمام موادی که قراره برای خمیر استفاده بشه باید به دمای محیط رسیده باشن .
بیش از اندازه خمیر مایه نزنید ، بیش از حد به خمیر استراحت ندید، جای خیلی گرم استراحتش ندید چون اینها باعث ترش شدن نونتون میشه .
به مقدار آرد دستورها اعتماد نکنید .
آردی که استفاده می کنید بسته به سنگینی و سبکی مقدارش ممکنه با دستور اصلی متفاوت باشه . مثلا آرد سفید قنادی مقدار بیشتر و آرد نانوایی مقدار کمتری نیاز هست . حالا بماند که آردهای سفید و نانوایی با هم فرق دارن ، پس سعی کنید همینکه خمیرتون جمع شد از اضافه کردن آرد بیشتر خودداری کنید حتی اگر در دستور مقدار کمتر یا بیشتری آرد نوشته شده باشه ، یکم حالت چسبندگی کیفیت نهایی نان رو سبکتر و نرمتر خواهد کرد .
حتما قبل از اینکه خمیرهاتون رو داخل فر قرار بدید فرتون رو حداقل ده دقیقه قبلتر روشن کرده باشین و یک کاسه فلزی آب جوش داخلش قرار داده باشید تا محیط فر گرم و مرطوب وآماده ی پخت یک نان خوب و خوشمزه با بافت عالی باشه 😋🥨🥖🥐
در مورد نان سیمیت حتما نوارهای باریک از خمیر تهیه کنید و اونها رو به هم بپیچید و داخل فر از قبل گرم شده قرار بدهید و زمان پخت کافی بهش بدید ، شما به زمانی که در دستور داده شده توجه نکنید ، فر شما ممکنه زمان پخت متفاوتی داشته باشه .
ان شاء الله طبق دستور و نکاتی که گفتم پیش برید حتما نونهای عالی می تونید تهیه کنید 👌
اگر نکته ی اضافه ای هم هست و شما تجربه اش کردید ، زیر پست بنویسید تا همگی استفاده کنیم 🙏🙏🙏❤❤❤
#پیتزا #خمیرپیتزا #خوشمزه
...
نظرات