عکس باقلوا
سهیلا رضایی
۸۷
۲.۵k

باقلوا

۱۲ تیر ۹۹
مواد لازم برای۸ نفر
مواد لازم برای خمیر:
تخم مرغ (زرده) ۲ عدد
شیر ۱ پیمانه
آرد ۲۰۰ گرم
بیکینگ پودر ۱/۲ قاشق چای خوری
کره آب شده یا روغن جام ۲ قاشق سوپ خوری
مواد لازم برای داخل باقلوا
پودر قند ۲۵۰ گرم
پودر هل ۱ قاشق سوپ خوری
کره یا روغن جامد ۱۵۰ گرم
بادام (پوست گرفته و پودرشده) ۵۰۰ گرم
مواد شربت :
شکر ۵۰۰ گرم
آب 1.5 پیمانه
گلاب ۱/۲ پیمانه

طرز تهیه
۱- ابتدا خمیر را آماده کنید. شیر، بیکینگ‌پودر، روغن آب شده و زده‌ها را با هم مخلوط کنید. آرد را کم‌کم تا جایی اضافه کنید تا خمیر نرمی حاصل شود. خمیر باید طوری باشد که به دست نچسبد و خیلی سفت هم نباشد. آن را داخل کیسه فریزر قرار دهید و در دمای محیط به مدت 2 تا 3 ساعت استراحت دهید. مواد داخل باقلوا به جز روغن جامد را با هم مخلوط کرده و کنار بگذارید.
۲- بعد از زمان ذکرشده فر را با دمای 180 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. قالب مستطیل مناسبی را با روغن چرب کنید. مقداری از خمیر را بردارید و آن را باز کنید تا کاملا نازک شود. قالب را روی خمیر قرار دهید و کمی بزرگ‌تر از قالب آن را برش بزنید
۳- سپس خمیر را کف قالب قرار دهید. این کار را 2 بار دیگر انجام دهید تا 3 لایه خمیر کف قالب داشته باشید. حالا روی خمیرها مخلوط داخل باقلوا را بریزید، خوب پخش کنید و با پشت قاشق فشار دهید. مقداری گلاب هم روی مواد بریزید. 4-2 لایه خمیر را به روش قبل برش بزنید و روی مواد فشار دهید. باقلوا را با چاقوی تیز به‌صورت دلخواه برش بزنید. روغن جامدیا کره را آب کنید و به‌آرامی روی باقلوا بریزید. قالب را به مدت 20-15 دقیقه داخل فر قرار دهید.
۴- در این فاصله شربت را آماده کنید. شکر و آب را با هم مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید. وقتی جوش آمد، گلاب را اضافه کنید. صبر کنید تا شربت غلیظ شود، سپس آن را از روی حرارت بردارید و بگذارید کاملا خنک شود.
۵- روی باقلوا شربت خنک را بریزید و سپس سرو کنید.


...
نظرات