برای جذب ویتامین D خود را در معرض آفتاب قرار ندهید
برای جذب ویتامین D خود را در معرض آفتاب قرار ندهید

ویتامینD به مقدار کم از طریق آفتاب به بدن جذب می‌شود و میزان آن خیلی قابل توجه نیست، ساخت ویتامینD بیشتر از طریق خوراکی‌هایی نظیر فرآورده‌های گوشتی ایجاد می‌شود. افرادی که گیاهخوار هستند نیز به کمبود ویتامینD دچار می‌شوند که می‌بایست از مکمل استفاده کنند.

در کشور ما کمبود ویتامینD در میان مردم به خصوص در زنان بسیار شایع است که لازم است که این کمبود با اصلاح رژیم های غذایی و مصرف مکمل جبران شود.

یک متخصص رادیوآنکولوژی گفت: برای جذب ویتامین D لازم نیست خود را در معرض آفتاب قرار دهید زیرا خطر بروز سرطان و بیماری‌های پوستی به شدت افزایش می‌یابد.
دکتر محمد فتوحی، درباره سرطان و بیماری‌های پوست، افزود: سرطان پوست یکی از شایع‌ترین تومورهایی ست که انسان به آن مبتلا می شود. این نوع سرطان معمولا در آمارهای سرطان در نظر گرفته نمی‌شود، زیرا کشنده نیست.
وی ادامه داد: تنها موردی از سرطان پوست که منجر به مرگ و میر می‌شود، ملانوم است که از سلول‌های رنگدانه‌ای پوست ایجاد می‌شود. خوشبخاته این نوع از سرطان پوست در ایران، علی‌رغم اینکه کشور آفتاب‌خیزی است شیوع بسیار کمی دارد زیرا مردمانش پوشش مناسبی دارند.
فتوحی تصریح کرد: ملانوم در کشورهای غربی و استرالیا که بیشتر در مواجه با آفتاب هستند، رخ می‌دهد. افرادی که دوش آفتاب می‌گیرند، ساعت‌های طولانی را لب ساحل می‌گذرانند و پوشش لباس کمتری دارند، در معرض خطر این نوع سرطان هستند. به‌طوری که در سال۲۰۱۵ در آمریکا، بیش از ۷۵هزار مورد ابتلا به ملانوم دیده شده که تقریبا معادل است با کل افرادی که در ایران به سرطان‌های مختلف مبتلا می‌شوند.
وی افزود: آمار دقیقی از افرادی که در ایران به سرطان پوست مبتلا می‌شوند نداریم ولی تومورهای bcc و scc بسیار شایع‌تر از ملانوم هستند که کشندگی بالایی ندارند.
این متخصصص رادیوآنکولوژی اظهار کرد: یکی از علت‌هایی که افراد به سرطان پوست مبتلا می‌شوند مواجهه مستقیم با آفتاب است، اگر چه تماس با مواد شمیایی و برخی سندروم‌های ارثی نیز می‌توانند زمینه‌ساز این نوع از سرطان باشند.
فتوحی توصیه کرد: راه پیشگیری این است که کمتر با عوامل ایجادکننده این نوع سرطان مواجه شویم. به عنوان مثال کسانی که در معرض آفتاب هستند، کشاورزان و افرادی که در فضاهای باز کار می‌کنند سعی کنند از کلاه‌های لبه‌دار استفاده کنند و افرادی که به کوهنوردی یا دریا می‌روند سعی کنند از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کرده و خود را بپوشانند تا خطر ایجاد سرطان پوست، ملانوم و انواع بیماری‌های پوستی کاهش یابد.
این متخصص رادیوانکولوژی گفت: ویتامینD به مقدار کم از طریق آفتاب به بدن جذب می‌شود و میزان آن خیلی قابل توجه نیست، ساخت ویتامینD بیشتر از طریق خوراکی‌هایی نظیر فرآورده‌های گوشتی ایجاد می‌شود.
افرادی که گیاهخوار هستند نیز به کمبود ویتامینD دچار می شوند که می‌بایست از مکمل استفاده کنند. در کشور ما کمبود ویتامینD در میان مردم به خصوص در زنان بسیار شایع است که لازم است که این کمبود با اصلاح رژیم‌های غذایی و مصرف مکمل جبران شود.
وی در آخر افزود: صرف به دست آوردن ویتامین‌D باعث نمی‌شود که ما خود را در معرض آفتاب بگذاریم و خطرات ناشی از اشعه UV آفتاب که باعث سرطان و بیماری‌های پوست، پیری و چین و چروک پوست می‌شود را تحمل کنیم.
منبع : مهر

مقالات پیشنهادی
راه حل‌های سریع برای از بین بردن بوی سوختگی
راه حل‌های سریع برای از بین بردن بوی سوختگی
تزیین کیک تولد در خانه با ایده های جذاب و خلاقانه
تزیین کیک تولد در خانه با ایده های جذاب و خلاقانه
چرا در ماه های سرد سال باید بیشتر آب بنوشیم ؟
چرا در ماه های سرد سال باید بیشتر آب بنوشیم ؟
6 دلیل شگفت انگیز برای دویدن در هوای سرد
6 دلیل شگفت انگیز برای دویدن در هوای سرد
20 نوع دستور غذایی با نخود سبز در فصل بهار
20 نوع دستور غذایی با نخود سبز در فصل بهار
خوردن
خوردن "ماهی" در شب احتمال سکته را افزایش می دهد
نظرات
۰
۱۷ مرداد ۹۷
دستورپخت های پیشنهادی
سوپ ویتامینی

سوپ ویتامینی

۳.۴k
اسموتی ویتامینه

اسموتی ویتامینه

۷.۸k
سوپ چربی سوز

سوپ چربی سوز

۱۷.۵k
آدم برفی با چوب شور

آدم برفی با چوب شور

۲.۱k
دسر برفی

دسر برفی

۱۱.۹k
خورش نخود سبز با شوید

خورش نخود سبز با شوید

۱۰.۱k
سایر کاربران
زندگی کوچولوی مامان
🌺سلام علیکم ورحمه الله وبرکاه زینب خانم همسرآقامحمدم.مادر نرگس جون وآقامهدی💏به آشپزخونه ماخوش اومدین🌺
ممنون از نگاه گرمتون و همراهی صمیمانتون
وطنیم💕آذربایجان ❤خوی❤ خوش اومدی مرسی که برا دیدن کارام وقت میذاری
با افتخار گیلانیم👑 عاشق اشپزی😍 تاریخ ورود به پاپیون۹۶/۷/۴ لایک= لایک👍🏿
اللهم عجل لولیک الفرج