راهکارهایی برای کاهش وزن در ماه رمضان
راهکارهایی برای کاهش وزن در ماه رمضان

ماه رمضان ماه مقدسی است که به شما یادآوری می‌کند تا بر ایمان و بر رشد شخصی خود تمرکز کنید. در طول ماه رمضان با روزه داری بدن را نیز از سموم پاک کرده و به دستگاه گوارش استراحت می‌دهید. یکی از مزایای ماه رمضان کمک به کاهش وزن است بنابراین در این مطلب روش کاهش وزن در ماه رمضان به شما آموزش داده می‌شود.

مرحله اول : از بین بردن عادت های بد چاقی با روزه گرفتن

1 - در خصوص عادت‌های بدی که باعث افزایش وزن شما می‌شود فکر کنید. روزه گرفتن در طول ماه رمضان، راهی برای شکستن عادت‌های بد است. این سوالات را از خود بپرسید:
- آیا اضافه وزن دارید؟ چرا باید وزن خود را کاهش دهید؟
- چه عادت‌هایی سبب افزایش وزن شما شده است؟ آیا بیش از حد نوشیدنی‌های شیرین می‌خورید؟
- آیا پرخوری باعث افزایش وزن شده است؟ تمرین صبر با روزه داری تاثیری در تحمل وسوسه در برابر غذا دارد؟
- در ماه رمضان، آیا تمرکز بر تناسب اندام شما را از تمرکز بر بعد معنوی باز می‌دارد؟

2 - با روزه داری خود به خود عادت‌های بد را با عادت‌های خوب جایگزین کنید. برای مثال:

در ماه رمضان با روزه داری به طور ارادی از خوردن تنقلات و نوشیدنی‌های شیرین اجتناب می‌کنید. وقتی روزه هستید و تمایل به خوردن پیدا می‌کنید، به جای خوردن با تلاوت قرآن، تمرکز ذهن و معنویت، پیاده روی سبک و فعالیت‌های دیگر ذهن را از خوردن دور می‌کنید و به تقویت اراده خود کمک می‌کنید.
هنگام روزه داری به جای صرف وقت برای خوردن و پخت و پز، سرگرمی‌های جدید را جایگزین کنید مانند نجاری، موسیقی، نقاشی، بافندگی و نوشتن. با این کار عادت پرخوری خود را با یک هنر جالب جایگزین می‌کنید.
3 - موقع روزه داری، فرصت فکر کردن به تغییرات و ترک عادات بد را پیدا می‌کنید. با فعالیت‌های سبک، پیاده‌روی، یوگا، عبادت و کمک به دیگران، کالری بیشتری می‌سوزانید و وزن شما کاهش می‌یابد.

نکته:

سعی کنید از ساعت ۱۰ صبح الی ۴ بعد از ظهر، مقابل نور خورشید قرار نگیرید تا آب بدن شما تحلیل نرود.
4 - هر شب یک الی دو ساعت بعد از افطار، یک تمرین شبانه ۳۰ دقیقه‌ای انجام دهید. می‌توانید برقصید، باشگاه بروید یا بدوید و دوچرخه سواری کنید.

مرحله دوم: برنامه غذایی مناسب برای کاهش وزن در ماه رمضان

1 - برای وعده سحر از غذا‌های با کربوهیدرات پیچیده و پروتیین کم استفاده نمایید. نمک کم مصرف کنید تا تشنه نشوید. بهترین پیشنهاد برای وعده سحری با هدف کاهش وزن در ماه رمضان، تخم مرغ آب پز، گوجه، غلات بلغور یا جو، آب گوجه فرنگی و شیر کم چرب است.
2 - بین وعده افطار تا سحر یک میان وعده سبک مانند یک تکه میوه، سبزیجات همراه با کره بادام زمینی یا یک سالاد کوچک آماده کنید و میل نمایید.
3 - بین وعده افطار تا سحر حتما ۸ لیوان آب بنوشید. برای نوشیدن هر لیوان آب زمان مشخصی در نظر بگیرید. نوشیدن آب در شب، در طول روزه به بدن شما کمک می‌کند که هیدراته و سالم بماند.
4 - از شکر مصنوعی و شکر فرآوری شده به هیچ عنوان در ماه رمضان استفاده نکنید و یا فقط مقدار کمی یک بار در هفته میل کنید. زولبیا و بامیه، دسر‌ها و نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند به مقدار زیادی کالری به رژیم غذایی شما اضافه کنند که تمام کار‌های دشوار کاهش وزن را از بین می‌برد.
به عنوان جایگزین شما می‌توانید با قند‌های سالم مانند میوه یا شیرین کننده‌های طبیعی مثل عسل و خرما اشتهای خود به شیرینی را برطرف کنید. این تغییرات می‌تواند شما را در مسیر از بین بردن عادت خوردن شیرینی قرار دهد، به علاوه از افزایش قند خون جلوگیری و میزان مصرف کالری را محدود کند.

مرحله سوم: تقسیم کردن وعده های غذایی در ماه رمضان

1 - حجم وعده‌های غذایی را کاهش دهید. خوردن غذای زیاد در وعده سحر و افطار هیچ کمکی به کاهش وزن شما نمی‌کند. برای تمرین کم کردن حجم غذا به این نکات توجه کنید:
- به بو و طعم غذا دقت کنید.
- لقمه غذا را چندین بار بجوید.
- به جای قاشق از چنگال استفاده کنید.
- برای غذا خوردن زمان کافی بگذارید و سریع غذا نخورید.
- مجددا شام نخورید و جلوی گرسنگی را با میوه و سبزیجات بگیرید.
- اگر می‌خواهید وزن کم کنید، باید کمتر بخورید. با این حال، حتما ۱۲۰۰ کالری در روز بخورید .
2 - اگر به دنبال کاهش وزن در ماه رمضان هستید و می‌خواهید وزن شما کم شود، هرگز در طول ماه رمضان فست فود و غذا‌های چرب نخورید. غذا‌های کم کالری را انتخاب کنید و با پر خوری به بدن برای روزه داری پاداش ندهید.
3 - وعده افطار را با افراد خانواده یا در مسجد با دیگر مسلمانان میل کنید. با این کار آهسته غذا می‌خورید و می‌توانید غذای اضافه را به دیگران هدیه کنید.
4 - از غذا‌های ساده که به عنوان نذری در مسجد یا درب منزل می‌آورند استقبال کنید و فقط همین وعده را به جای شام یا سحری میل کنید.

مرحله چهارم : کنترل ذهن و از بین بردن وسوسه غذا خوردن

1 - برای از بین بردن وسوسه غذا خوردن در طول روزه داری، این کار‌ها را انجام دهید:
- نقاشی، بافتنی یا رنگ آمیزی
- قدم زدن در طبیعت
- خواندن کتاب
- عبادت کردن
- صحبت با دوستان
- گوش دادن به موسیقی آرام
- ارتباط با اعضای خانواده یا دیدن اقوام
2 - از فعالیت‌های مربوط به غذا، مکان‌ها و برنامه‌های آشپزی تلویزیون دوری کنید.
3 - هدف از ماه مبارک رمضان خیرخواهی و فکر کردن به دیگران است، بنابراین برای کمک به کسانی که در جامعه هستند داوطلب شوید.
- مردم را از طریق مسجد یا موسسه خیریه حمایت کنید یا از کسانی که نیاز دارند دیدن کنید.
- برای دیگران وعده‌های غذایی آماده کنید.
- از سالمندان و بیماران عیادت کنید.
- از مهارت‌های خود در یک موسسه خیریه استفاده کنید.
4 - وقت بیشتری را برای نماز خواندن و دعا کردن صرف کنید. قبل اینکه تحت تاثیر گرسنگی و فشار روزه داری قرار بگیرید قرآن بخوانید تا با انرژی قرآن تزکیه روح کرده و صبر و شکیبایی خود در برابر فشار و سختی افزایش دهید.

منبع : سایت مجله اینترنتی ستاره

مقالات پیشنهادی
راه های آسان برای از بین بردن بوی دهان در ماه رمضان
راه های آسان برای از بین بردن بوی دهان در ماه رمضان
راهکاری ساده برای کاهش وزن بیشتر
راهکاری ساده برای کاهش وزن بیشتر
۵ خوراکی برای کاهش تهوع در سفرهای نوروزی
۵ خوراکی برای کاهش تهوع در سفرهای نوروزی
۵ نوشیدنی سبز برای کاهش وزن فوق العاده
۵ نوشیدنی سبز برای کاهش وزن فوق العاده
6 عادت برای کاهش وزن قبل از خوابیدن
6 عادت برای کاهش وزن قبل از خوابیدن
راه های مراقبت از پوست در ماه رمضان
راه های مراقبت از پوست در ماه رمضان
نظرات
۰
رُزِلا
چرا خدا ناراحت میشه میدونید چرا چون عاشق بنده هاشه زمانی ناراحت میشه زمانی غصه داره که یکی از بنده هاش اون یکی بندشو قضاوت کنه میدونید چرا چون فرض کنید تعداد زیادی بچه دارید همشونم خیلی دوست دارید اون یکی اون یکی بچتونو قضاوت میکنه و یکی دیگه از بچه هاتون یکی دیگه از بچه هاتونو قضاوت میکنه حالا شما که همشونو یه اندازه دوست دارید نه میتونید اونو که قضاوت کرده چون دوسش دارید تنبیه کنید نه دلتون میاد ببینید اون یکی که قضاوت شده رو ببینید که کسی که قضاوتش کرده رو بی جبران بزارید
۲ هفته پیش
۰
رُزِلا
یه چیزی بگم فاصله ی اون خدایی که شما راجبش فکرمیکنید و توذهنتون ساختید با اون خدایی که واقعا وجود داره فاصله شون اندازه یه خداست
۲ هفته پیش
۰
رُزِلا
حالا شما این وسط چه کاری جز غم ناراحتی میتونید بکنید اگرم بچه ای که قضاوت غلط کرده رو تنبیه کنید باز چون بچتونه با اینکه مجبورید تنبیهش کنید ناراحت میشید قلبتون میشکنه ولی مجبورید چون اگر تنبیه نشه یا باز تکرار میکنه یا حق اون یکی بچتون ضایع میشه واقعا در هر صورت ناراحت دل شکسته نمیشید اگر واقعا مادر باشید حالا شما که انسان هستید جای خدا باشید ناراحت میشید حالا فرض کنیدخدایی که اینقدر مهربانه و بزرگه و واقعا عاشقه چی میکشه
۲ هفته پیش
۰
رُزِلا
من نمیگم نماز و قرآن نخونید نمیگم روزه نگیرید اتفاقا برعکس واجبه برای خودتون خوبه نه خدا من میگم پاک باشید که خدا از غم بدی ما ناراحت نشه من میگم یکبار بجای فکر به خودمون بیاییم به خدامون فکر کنیم نمیگم فکر آخرت و توشه برای خودمون نباشیم نه ولی بیابید فکر خوشحالی پروردگار هم باشیم نماز و روزه برای کی خوبه خب معلومه ما ولی وقتی قلب ها مهربونه کی خوشحال میشه خب معلومه خدا باهم خوب باشیم میدونید چرا چون خدا عاشق تمام بنده هاشه وقتی بنده های خدا رو با رقص قضاوت کنید کی ناراحت میشه خب معلومه خدا
۲ هفته پیش
۰
رُزِلا
خدا خیلی بزرگه خیلی خیلی چرا ما آدمها فک می کنیم یکی اون بالا وایساده منتظر ماست خطا کنیم ببرتمون جهنم چرا میترسیم چرا از خدای مهربونمون وحشت ساختیم خدا کریمه کریم یعنی خیلی بزرگ کی میدونه خدا چقدر عاشق بندشه خدا صدای همه ی بنده هاشو میشنوه مورد داشتیم بابا مریض بوده حتی از حال بدش نمیتونسته سرپا وایسه ولی نماز میخونه چرا اخه بابا تو اصلا تو این حال بدت میتونی با خدا حرف بزنی انگار ترس داره طرف بخدا نکنید تورو خود خدا نکنید
۲ هفته پیش
۰
رُزِلا
آدمهایی که من میشناسم قلبشون پاکه نیتشون پاکه اینقدر پاکه که بخدا قسم اگر در عین نیت خوب یکی از نجس ترین چیز دنیا از نظر من که اسمش مشروب هست و بخورند باز خدا با نگاه گرمش همراهیشون میکنه و خدا فقط عاشق یه همچنین بنده نیت پاکیه
۲ هفته پیش
۰
رُزِلا
زندگی هرکسی به خودش مربوط میدونید چیه تو ماه رمضان دلت پاک باشه اصلا برقص ولی به عشق خدا اصلا شادی کن حتی اگر نماز و روزه نخونی نگیری خدا خیلی بیشتر قبول داره تا با اجبار نماز و روزه و نمیدونم هرچیزی رو بخاطر بهشت و آخرت خودت بخونی من آدمهایی رو دیدم نمیدونند نماز چیه ندیدند روزه چیه همیشه در حال حاضر با رقص و موسیقی و شادی همراه اند ولی قلبا اینقدر عاشق خدای مهربان هستند که اگر بهشتو بدون خدا بهشون بدن نمیخوان
۲ هفته پیش
۰
ستین
مرسی از پیشنهاد های شما😍😍😍
۲ هفته پیش
۰
آشپزْناشی
کاشکی یه مقاله درباره ی افزایش وزن تو ماه رمضون بذارید . مثل کره آب شدیم ...
۳ خرداد ۹۸
۰
یاس کبود
به نظرشما ماه مبارک رمضان ماه خودسازی وروزه ودعاومناجات باخداست یا اینکه بعدازاین همه ساعت خودت راگرسنه وتشنه بذارین آخرش هم بعدازافطارپاشی برقصی کدامش ؟
۳ خرداد ۹۸
سایر کاربران
😍😍şef istanbul😍😍
❤دل حریم خداست دلی که باخداباشه هیچ وقت تنهانیست ❤ سلام دوستان از لطفتون ممنونم 🌹اولین فعالیت من :۱۳۹۴/۲/۲۲ ınSta : zahrafarokhifard11
insta:n.hosseini348 به پيج من خوش اومدين. تمام کارهاي من بدون فر هستن.ممنون از همراهيتون❤
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
کاربر فعال سرآشپز پاپیون