عکس باسلوق
Tina
۴۹۴
۳.۲k

باسلوق

۲۴ آبان ۹۷
#باسلوق

نشاسته گل ۱.۵ لیوان (یا نشاسته پودری (گندم یا ذرت ۱ لیوان ) (من خودم این بار از نشاسته پودری استفاده کردم کیفیت هم چنان عاااالی)
شکر ۱.۵ لیوان ( من کمتر از این مقدار می ریزم که زیاد شیرین نشه سلیقه ای )
گلاب نصف لیوان
آب سرد ۳ لیوان
کره ۵۰ گرم (۲ ق غ)
پودرنارگیل به میزان لازم
اون نکته مهم در تهیه باسلوق رو فراموش نکنین که صبر و حوصله داشته باشبن با حرارت کم و هی هم بزنین و اصلا از کنارش طرف دیگه نرین . مدام هم بزنین تا باسلوق (حتی مسقطی و راحت الحلقوم ) با کیفیت داشته باشین شل نشه و بوی نشاسته نده خیلی مهمه که دارم تاکید می کنم .
نشاسته رو با آب توی قابلمه نسوز ریختم اگه نشاسته تون ناخالصی داره از صافی رد کنین . بعد شکر رو بهش اضافه کردم . روی حرارت بسیار ملایم و رو به کم قرار دادم مدام هم زدم یه مدت بعد بسته میشه اما قول نخورین شما هم چنان باید هم بزنین . ۴۵ دقیقه که روی حرارت بود گلاب رو بهش اصافه کردم و باز هم زدم . حدودا یک ساعت و ربع کمی بیشتر من هی هم زدم و آخر کار کره ریختم عین حلوا یه جا جمع میشه و بعد از حرارت برداشتم .(کره قابل حذف)
می تونین از زعفران یا رنگ خوراکی استفاده کنین .
توی یه ظرفی پودر نارگیل ریختم و وسطش حفره هایی ایجاد کردم . داخل اون حفره ها گردو و یا بادام ویا پسته میگذاریم یه قاشق از موادم برداشتم و داخل حفره انداختم و و روش پودر نارگیل ریختم و بعد توی دستم گردالی کردم .۳ تا ۴ ساعت داخل یخچال بزارین و بعد آماده سرو هستش .
توی ظرف درب بسته داخل یخچال تا یه هفته با کیفیت می مونه . طولانی تر در فریزر نگه داری کنین .
می تونین از جوهر لیمو و یا آبلیمو هم استفاده کنین .
تفاوت بین مسقطی و باسلوق و راحت الحلقوم چیه : در میزان مواد و در ریختن پودر ژلاتین و ژله .
مسقطی و باسلوق پودر ژله و ژلاتین ندارن . راحت الحلقوم (باسلوق ژله ای) با پودر ژله یا ژلاتین درست میشه ) مسقطی اندازه موادش با باسلوق فرق داره و توی مسقطی از انواع مغز ها هم داخلش میشه استفاده کرد کره ریخته میشه و خیلی وقت ها زعفران .
حدودا ۲۲ تا شد .
...
نظرات