عکس کلوچه فومن(گیلان)
یلدا
۲۵۷
۱.۶k

کلوچه فومن(گیلان)

۵ تیر ۹۴
همیشه تو کارتونا کلوچه درست میکردن دلم میخواست منم درست کنم بالاخره به آرزوی بچگیهام رسیدم منم کلوچه درست کردم خخخ
با دستور مال پاپیون فرق داره

طرز تهیه کلوچه فومن
مواد اولیه :
کنجد به میزان لازم
آرد سفید گندم نیم کیلو
کره 120گرم
زرده تخم مرغ به میزان لازم
بیکینگ پودر 1قاشق غذاخوری
شیر (پرچرب)2پیمانه
نمک 1چهارم قاشق چایخوری

مواد داخل کلوچه :
کره 2قاشق غذاخوری
جوز هندی (متوسط و رنده شده) 1عدد" اگرم نبود موردی نداره منم نزدم"
دارچین 1قاشق مرباخوری
آرد سفید گندم 3قاشق غذاخوری
گردو (آسیاب شده) 2قاشق غذاخوری سر پر
شکر 4قاشق غذاخوری

طرز تهیه:
ابتدا نمک و آرد را مخلوط کرده و آن را حداقل 3مرتبه الک کنید.کره را به آرد افزوده و خوب مخلوط کنید و بعد از یکنواخت شدن آن بیکینگ پودر را به آن بیفزایید.
شیر را کم کم به مواد افزوده و آن را خوب ورز دهید.ظرفی را چرب کرده و خمیر ورز داده شده را داخل آن قرار داده و رویش را با نایلون بپوشانید و به مدت یک ساعت در فضای معمولی آشپزخانه استراحت دهید.
در ظرفی مناسب کره نرم شده،آرد الک شده،دارچین،شکر،گردو آسیاب شده و جوز هندی رنده شده را مخلوط کرده و با دست ورز دهید تا مخلوط یکنواخت شود.
بعد از گذشت زمان و وقتی خمیر و مواد میانی هردو استراحت کردند مقداری از خمیر را روی میز کار آرد پاشی شده به قطر 3تا4میلی متر باز کنید،سپس با قالب گرد آن را قالب زده و مقداری از مواد آماده شده را در مرکز خمیر قرار دهید.حال کناره های خمیر را به طرف مرکز جمع کرده کمی فشار دهید به صورتی که مواد مابین خمیر قرار گیرد.حال خمیر را از قسمت فشار داده شده روی سینی چرب شده فر قرار دهید و با دست فشار مختصری به آن وارد کنید تا کمی پهن شود.
روی خمیر را با مهر مخصوص کلوچه یا چنگال طرح دهید.در ظرفی کوچک زرده های تخم مرغ را با چنگال بزنید و با برس مقداری از آن را روی کلوچه ریخته و روی آن کنجد بپاشید.
سینی را در طبقه وسط فری که از 10دقیقه قبل با حرارت 200درجه سانتی گراد یا 400درجه فارنهایت گرم شده است قرار داده و کلوچه ها را به مدت 15دقیقه بپزید.بعد از گذشت زمان کلوچه را به قسمت گرمخانه فر منتقل کرده و کمی صبر کنید تا روی آن طلایی شود.

تجربه خودم:
این دستوری که از روش درست کردم ولی یسری موارد تذکر بدم
**من نصف موادو واس امتحان درست کردم به نظرم مقدار شیرش زیاد بود کم کم اضافه کنید تا جایی که لازمه . به شیرم یکم زعفران و گلاب زدم عطر خمیرش فوق العاده بود خیلی خمیرش عالیه خیلی ام راحت و سادس قیافش شبیه کلوچه فومن نشد آخه هم کوچیک تر درست کردم و هم مهرشو نداشتم از قالب نون پنجره ای استفاده کردم ولی مزش واقعا عالی و شبیه بود** مقدار مواد میانیشم واس نصف دستور خمیر رسید بنظرم واس کل دستور کمه
حتما شما بهتر از من درست میکنید♥
...
نظرات