عکس #نان بریوش شکلاتی
GHOGHNOOS
۴۸
۱.۷k

#نان بریوش شکلاتی

۲۱ اردیبهشت ۰
🌸🍁🌸🍁🌸🍁🌸🍁🌸
#نان_شیرین_شکلاتی
#نان بریوش

مواد لازم:
💜 نیم کیلو آرد
💜 1 لیوان شیر ولرم (250 میلی لیتر)
💜 1 عدد تخم مرغ
💜 2 قاشق غذاخوری کره (70 گرم)
💜 نصف پاکت خمیر مایه خیس (و یا 1 پاکت خمیر مایه خشک معادل 1 قاشق غذاخوری)
💜 5 قاشق غذاخوری شکر
💜 1 پاکت وانیل شکری (5 گرم و یا وانیل ایرانی کمی)
💜 1 قاشق چایخوری نمک
💜 در صورت دلخواه موقع شکل دادن چیپس شکلات بگذارید.

طرز تهیه:
داخل کاسه کوچکی خمیرمایه را خرد کنید و 2 قاشق مرباخوری شکر و مقدار کمی شیر ولرم را ریخته هم بزنید تا خمیر و شکر حل شود. آرد الک کرده را داخل ظرف بریزید، وسط آن را باز کنید و خمیر مایه را وسط آرد بریزید. کمی از آرد را روی آن بپاشید و روی ظرف را با پارچه تمیز بپوشانید و 10 دقیقه منتظر بمانید. سپس تمام مواد بجز کره را اضافه کرده و شروع به ورز دادن کنید. وقتی خمیر یکدست شد نصف کره را اضافه کنید ورز دهید. سپس بقیه کره را هم ریخته و خوب ورز دهید. خمیر کمی به دست میچسبد مشکلی ندارد آرد اضافی نریزید، یکدست شدن و خوب ورز دادن آن مهم است. خمیر را داخل ظرف دیگری بذارید و روی آن را بپوشانید. 1 ساعت در دمای معتدل استراحت بدید. سپس روی میز کمی آرد بپاشید و خمیر را روی میز بذارید کمی ورز بدید و به 10 قسمت مساوی تقسیم کنید.
ابتدا خمیر را کمی با دست باز کنید و از دو طرف سمت و راست تا کنید کمی بکشید و دوباره از بالا و پایین تا کنید و کمی روی میز آرد بپاشید و خمیر را روی میز با وردنه باز کنید وسط آن شکلات بگذارید و رول کنید. داخل سینی که کاغذ روغنی انداختید با فاصله بچینید. روی آن را با سلفون بپوشانید و 45 دقیقه داخل سینی استراحت بدید. 1 قاشق غذاخوری شیر را در 1 عدد زرده تخم مرغ بریزید و هم زده و با دقت به وسیله فرچه روی خمیر بمالید.
داخل فر 200 درجه حدود 20_25 دقیقه بپزید. وقتی زیر و روی آن سرخ شود یعنی پخته است.
وقتی ولرم شد میتوانید میل بفرمایید. طعم خمیر و قوام آن فوق العاده است.
درصورت دلخواه میتوانید خمیر را ببافید روی سینی بگذارید و بپزید. سپس برش داده میل بفرمایید. و یا شبیه نان گرد کوچک شکل دهید. یعنی به هر شکلی میشود. اگر ساده درست کنید با عسل و مربا میتوانید بخورید. خیلی لذیذ است. در فرانسه خیلی معروف است و همه جا درست میکنند و میفروشند.
نوش جان

سنتی ومدرن https://t.me/joinchat/AAAAAFSLG4eoB-OuMIgmyw
...
نظرات