حلوا شکلاتی

۲۴ دی ۹۹
۲kبرای ۱۷ عدد در این شکل
آرد سفید قنادی یا نانوایی ۱۵۰ گرم (یک لیوان)
آرد نخودچی ۷۵ گرم (نصف لیوان)
پودر قند ۹۵ گرم (نصف لیوان)
کره ۵۰ گرم
روغن جامد (همون نیمه جامد) ۵۰ گرم (تقریبا یک چهارم لیوان)
شکلات تخته ای ۸۰ گرم
هل پودر شده نصف ق چ
پودر دارچین ۱ ق چ .

اول بگم جایگزین نداریم . پودر قند باید باشه نه شکر . این حلوا شربت نداره آب و شکر مخلوط بشه پودر قند مستقیم ریخته میشه شکر دونه درشته اون وقت زیر دندون حس میشه مگه اینکه آسیاب بشه و اصلا توی دندون حس نشه .
دوم اینکه این حلوا روغن مایع نمیشه ریخت کره و روغن جامد و الا حلوا شلکی میشه ترک می خوره این حلوا به نوعی قالبی می خواد بشه . .
اول آرد ها رو هر کدوم جدا جدا الک کردم . توی ظرفم آرد سفید یا آرد نونوایی رو ریختم و ده دقیقه با حرارت ملایم تفت دادم . بعد آرد نخودچی رو اضافه کردم و هر دو آرد رو این بار باز هم ده دقیقه تفت دادم .
کره و روغن جامد رو اضافه کردم و وقتی خوب با هم مخلوط شد پودر قند رو اضافه کردم و خوب هم زدم .حسابی با قاشق چوبی زیر و رو کردم تا با هم مخلوط بشه .
شکلات رو هم که به روش بن ماری (حرارت غیر مستقیم ) آب کرده بودم داخلش ریختم و بعد پودر هل و دارچین رو ریختم و مخلوط کردم تا یک دست بشه .
حالا من بر حسب علاقه توی قالب سیلیکونی طرح دار ریختم . همون طور حلوا گرم رو داخل قالب که چرب هم نکردم ریختم و یک ساعت در یخچال ( یا ۲۰ دقیقه فریزر )گذاشتم و بعد از اون به راحتی از قالب جدا شد و بعد هم روش پودر پسته ریختم
اما حالا اگه قالب ندارین یا دلتون می خواد به یه شکل دیگه باشه توی یه ظرف حلوا رو گرم بریزین می تونین کفش کیسه فریزر بندازین و راحت بعد از گرفتن از توی ظرف بیرون بیارین .
بزارین یخچال یا فریزر و بعداز اینکه بست برش بدین . روش رو هم پودر پسته و خلال بادام تزیین کنین .
یه نکته توی این حلوا داخل موادش هم آخر کار می تونین خلال بادام و پسته هم بریزین و توش مغزی داشته باشه . دیگه این چیزها کاملا سلیقه ای هستش .
...
نظرات