۱۰ مدل شکلات دست ساز ( فاج ) رنگارنگ
۱۰ مدل شکلات دست ساز ( فاج ) رنگارنگ

با ما همراه باشید تا به شما نشان دهیم چگونه می‌توانید به آسانی ده مدل فاج (شکلات دست ساز) خوشمزه درست کنید و آن را با وسایل در دسترس و رنگین، تزیین و هوس‌انگیز کنید.

فاج پایه(بدون تزئین) :

تعداد شکلات 32 عدد؛ زمان آماده سازی 15 دقیقه
پخت 25 دقیقه مدت سرد شدن 4 ساعت
400 گرم شیرعسلی غلیظ
4 /3 پیمانه شکر قهوه‌ای
100 گرم کره خرد شده
4 /1پیمانه شربت غلیظ شکر
300 گرم شکلات تخته‌ای تلخ خرد شده
یک قالب مستطیل شکل به ابعاد 21 در 11 سانتی‌متر بردارید، کف و دیواره‌های آن را چرب کنید و یک تکه کاغذ روغنی کف آن بگذارید؛ طوری که لبه‌های کاغذ از دو طرف ظرف بیرون بزند و موقع بیرون آوردن شکلات آماده، مانند دستیگره عمل کرده، کار را راحت کند. حالا در قابلمه‌ای مناسب شیرعسلی را همراه شکر، کره و شربت غلیظ بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید. سپس ۷ دقیقه بدون جوشیدن مواد را هم بزنید تا شکر حل شود. دقت کنید قابلمه‌تان خیلی نازک و لعابی نباشد چون مواد زود ته می‌گیرد.
حرارت را کمی بیشتر کنید و مواد را تا 15 دقیقه دیگر هم بزنید تا رنگ محلول، قهوه‌ای و غلیظ شود. نشانه غلظت مناسب مواد، جدا شدن آن از دیواره‌های قابلمه است. در این حالت مواد را از روی حرارت بردارید. شکلات تخته‌ای خرد شده را اضافه کنید و آن را مدام هم بزنید تا شکلات با حرارت مواد ذوب شود. مایه که یکدست و نرم شد، آن را در قالبی که آماده کرده بودید، بریزید و سطح آن را صاف کنید تا همه جای شکلات ارتفاع یکسانی داشته باشد.
روی قالب را با کیسه فریزری بپوشانید، در یخچال بگذارید و حدود 4 ساعت صبر کنید تا شکلات سرد و سفت شود. بعد از این مدت شکلات را با کمک کاغذ روغنی بیرون بیاورید و روی سطح صافی بگذارید. سپس با یک چاقوی تیز آن را به تکه‌های مساوی تقسیم کنید.

شکلات های طعم دار

برای آماده کردن این شکلات‌ها با طعم‌های مختلف، ابتدا فاج یا شکلات خانگی نرم طبق روش بالا آماده می‌شود و در ادامه برای هر نوع، مواد خاصی اضافه می‌شود که توضیحات تکمیلی را در هر قسمت می‌خوانید.

1 - فاج آبنباتی توت فرنگی خامه ای

فاج پایه + 20 آبنبات توت‌فرنگی‌ خامه‌ای خرد شده یا نصف پیمانه
ابتدا فاج را به همان روش گفته شده درست کنید. در آخر مرحله دوم که شکلات را در قالب پهن می‌کنید، بعد از یکسان کردن ارتفاع آن روی شکلات را با آبنبات‌های خرد شده تزیین کنید، روی قالب را بپوشانید و به مدت 4 ساعت در یخچال بگذارید. بعد بیرون بیاورید و با چاقوی تیز برش بزنید

2 - فاج نعنایی

فاج پایه + 2 تکه شکلات نعنایی 35 گرمی خرد شده
مانند شکلات قبلی، ابتدا فاج را به همان روش صفحه قبل آماده کنید و در اواخر مرحله دوم، روی شکلات که پهن کرده‌اید خرده‌های شکلات نعنایی بریزید و روی قالب را بپوشانید. بعد از 4 ساعت ماندن قالب در یخچال، شکلات را به اندازه دلخواه برش بزنید.

3 - پسته و کشمش (یا کرن بری خشک)

فاج پایه + یک چهارم پیمانه پسته خرد شده + یک چهارم پیمانه کشمش (یا کرن‌بری خشک)
فاج پایه را به همان روش توضیح داده شده آماده کنید و در قالب روی کاغذ روغنی بریزید و صاف و یکنواخت پهن کنید. روی آن را با تکه‌های پسته و کشمش (یا کرن‌بری خشک) تزیین کنید. روی قالب را بپوشانید و در یخچال به مدت 4 ساعت قرار دهید. سپس با چاقوی تیز شکلات را به تکه‌های کوچک‌تر برش بزنید.

4 - شکلات خانگی خال خالی

فاج پایه + یک پیمانه اسمارتیز ریز رنگارنگ
فاج را به روش توضیح داده آماده کنید و در آخر وقتی که در قالب به صورت یکنواخت پهن کردید، سطح آن را با ریختن اسمارتیزها رنگین کنید. روی قالب را بپوشانید، به مدت 4 ساعت در یخچال بگذارید و بعد از این مدت با چاقوی تیز برش بزنید و در ظرف دلخواه بچینید.

5 - فاج با طعم فندق و پرتزل(چوب شور دایره ای)

فاج پایه + نصف پیمانه قندق خرد شده + 1 پیمانه پرتزل دایره‌ای خرد شده
فاج را با همان مواد و روش توضیح داده شده آماده کنید. پس از ریختن فاج گرم روی کاغذ روغنی در قالب و صاف کردن آن در یک سطح هم ارتفاع، روی شکلات را با ریختن فندق و پرتزل خرد شده تزیین کنید. روی قالب را پوشانده و در یخچال بگذارید. بعد از 4 ساعت بیرون بیاورید و برش بزنید.

6 - فاج با طعم باسلوق و عطر نارگیل

فاج پایه + یک سوم پیمانه نارگیل تازه (رنده شده) + 100 گرم باسلوق با رویه شکلاتی
فاج را که طبق دستور درست کردید و در قالب ریختید، روی آن را با تکه‌های باسلوق که قبلا خرد کرده‌اید و نارگیل تازه رنده شده بپوشانید و پس پوشاندن روی قالب در یخچال بگذارید. بعد از 4 ساعت که شکلات سفت شد، برش بزنید و سرو کنید.

7 - فاج یا شکلات های پرتقالی توپی

فاج پایه + نصف پیمانه شکلات‌های پرتقالی توپی روکش‌دار
شکلات را به روش توضیح داده شده در دستور تهیه فاج پایه آماده کنید، در قالب روی کاغذ روغنی بریزید و صاف و یکنواخت کنید. سپس شکلات‌های پرتقالی توپی را خرد کنید و روی فاج بریزید. حالا روی قالب را بپوشانید و به مدت 4 ساعت در یخچال بگذارید. بعد برش بزنید.

8 - شکلات خانگی با رویه پاستیل

فاج پایه + 200 گرم انواع پاستیل
فاج آماده شده را که در قالب ریختید، پاستیل ها را ریز کرده ،سطح شکلات را با آنها تزیین کنید. حال بعد از 4 ساعت برش بزنید.

9 - فاج آجیلی میوه ای

فاج پایه + یک پیمانه مارشمالوی خرد شده + 2 قاشق سوپخوری بادام‌زمینی نمکی خرد شده + یک چهارم پیمانه گیلاس یا آلبالوی خشک براق
مایه آماده شده فاج را در قالب روی کاغذ روغنی بریزید و با ارتفاع یکسان پهن کنید. مارشمالو، بادام‌زمینی و خشکبار دلخواه را روی شکلات بریزید و در یخچال بگذارید. بعد از 4 ساعت برش بزنید و در ظرف دلخواه بچینید.

10 - فاج با شکلات سفید و برگه زردآلو

فاج پایه + یک چهارم پیمانه چیپس شکلات سفید + یک سوم پیمانه برگه زردآلو یا قیسی خرد شده
فاج را طبق دستور آماده کنید، در قالب بریزید و پهن و یکنواخت کنید. زردآلوی خشک خرد شده و چیپس شکلاتی را مخلوط و روی شکلات را با آنها تزیین کنید. بعد از اینکه شکلات را به مدت 4 ساعت در یخچال قرار دادید، آن را برش بزنید و سرو کنید.

روش تهیه شربت غلیظ

400 گرم شکر دانه‌ریز را با 200 میلی‌لیتر آب داخل یک قابلمه که بهتر است آلومینیومی یا آهنی نباشد بریزید و روی حرارت متوسط بگذارید. شکر که در آب حل شد 50 میلی‌لیتر آب لیموی تازه و صاف شده به آن اضافه کنید. بعد از ۳۰ دقیقه جوشیدن مواد روی حرارت ملایم وقتی رنگ مواد شروع کرد به قرمز- قهوه‌ای شدن، 10 دقیقه دیگر صبر کنید، بعد مواد را از روی حرارت بردارید. حالا مواد را در ظرفی شیشه‌ای و دردار بریزید و بعد از خنک شدن در یخچال نگه‌داری کنید. این شربت بعد از ۲ تا ۳ روز طعم بهتری پیدا می‌کند.

فوت و فن

مایه فاج آنقدر باید حرارت ببیند تا کاملا غلیظ شود.
کف قابلمه‌ای را که برای فاج درست کردن انتخاب می‌کنید نباید نازک باشد.لازم به یادآوری است هنگام تهیه فاج وقتی ظرف حاوی مواد روی حرارت است دائم به آن سر بزنید و مواظب باشید نجوشد. اگر دیدید در جال جوشیدن است، قابلمه را از روی حرارت بردارید و کمی صبر کنید تا از حرارت بیفتد بعد دوباره روی اجاق بگذارید.فاج شکلاتی تزیین شده و برش‌خورده به شرط نگهداری در ظرف در بسته در یخچال تا یک هفته قابل مصرف است.

مقالات پیشنهادی
راه های مراقبت از پوست در ماه رمضان
راه های مراقبت از پوست در ماه رمضان
چرا در ماه های سرد سال باید بیشتر آب بنوشیم ؟
چرا در ماه های سرد سال باید بیشتر آب بنوشیم ؟
راه های آسان برای از بین بردن بوی دهان در ماه رمضان
راه های آسان برای از بین بردن بوی دهان در ماه رمضان
۲۰ مدل سوپ سفید برفی با سبزیجات فصل - بخش اول
۲۰ مدل سوپ سفید برفی با سبزیجات فصل - بخش اول
۲۰ مدل سوپ سفید برفی با سبزیجات فصل - بخش دوم
۲۰ مدل سوپ سفید برفی با سبزیجات فصل - بخش دوم
راه های از بین بردن بوی سیر
راه های از بین بردن بوی سیر
نظرات
۰
سوگل
خیلی خوب
۳ هفته پیش
۰
یسنا
سلام
۱۱ آبان ۹۸
۰
Bahar
عالیه
۶ آبان ۹۸
۰
..
مفیده
۲۴ خرداد ۹۸
۰
sahar
از اون شکلات ها که با ماست درست میشهه نیست
۳۱ اردیبهشت ۹۸
۰
لیلا
مکاباحهععاهه
ههههه۸۰حعخ
۲۶ فروردین ۹۸
۰
لیلا
.ندبوومانحخلاننذاننعاهعبا
۲۶ فروردین ۹۸
۰
ll.HANIEH_J.ll
چشمتون بی بلا
۱۳ فروردین ۹۸
۰
سوگند
چشم
۹ فروردین ۹۸
۱
ll.HANIEH_J.ll
از کارام دیدن کنید🙏
۲۸ بهمن ۹۷
سایر کاربران
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
❤سلام دوستان چند وقتیه در شرف جشن عروسی ام👰⚘انشالله از مرداد ماه با انرژی کنارتونم❤ ❤ورود به پاپیون : تابستان ۱۳۹۶❤
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
♥☆♥☆♡★
.خدایا نعمت سرزندگی وکوشایی را به ما ارزانی دار.واز سستی ،تنبلی ،ناتوانی،.بهانه آوری.، زیان.،دلمردگی وملال محفوظمان دار.پیامبر اکرم(ص)
۲۳ساله ‌وکرمانشاهی.. بدون فر وهمزن اما عاشق پخت وپزم ورود به پاپیون‌یلدای ۹۷