مواد لازم

شیرینی تخته ای با رویه نارگیلی

۳۰
مواد اصلی
شکر
۱/۲ فنجان
کره (در دمای اتاق)
۱ فنجان
نمک
۱/۲ قاشق چای خوری
بیکینگ پودر
۲ قاشق چای خوری
آرد
۲ فنجان
برای رویه نارگیلی :
شیر
۳ قاشق سوپ خوری
کارامل نرم (خانگی یا آماده)
۶۰۰ گرم
نارگیل (شیرین شده ، رنده شده)
۴ فنجان
نمک
۱/۴ قاشق چای خوری
شکلات تلخ
۳۰۰ گرم
کلمات کلیدی

شیرینی تخته ای با رویه نارگیلی

طرز تهیه

شیرینی تخته ای با رویه نارگیلی

درجه سختی
زمان تهیه ۶۰
دقیقه
زمان پخت ۲۵
دقیقه
۱
خمیر شیرینی را درست کنید:
۲
فر را با دمای ۳۲۵ درجه فارنهایت(۱۶۲ درجه سانتی گراد) داغ کنید. کف یک ظرف مخصوص فر فلزی ۲۲ در ۳۲ سانتی متری را با کاغذ روغنی بپوشانید به صورتی که لبه های آن آویزان باشد.
۳
در یک کاسه متوسط آرد، بکینگ پودر و نمک را با هم بزنید.
۴
در یک مخلوط کن، کره و شکر را ۱ دقیقه با سرعت متوسط بزنید تا سبک و پفکی بشوند. مخلوط کن را روی درجه پایین بگذارید سپس مخلوط آرد را با دقت داخل آن بریزید و فقط آنقدر بزنید که مخلوط شوند و دیواره های ظرف را هر موقع لازم بود بتراشید.
۵
خمیر را زیاد نزنید وگرنه بعد از پختن دانه های درشت در آن دیده می شود. خمیر را داخل ظرفی که آماده کرده اید بریزید و آن را فشار دهید تا به صورت یک لایه در بیاید.
۶
شیرینی را ۱۵ تا ۱۸ دقیقه تا کمی طلایی شود در فر بپزید. قالب را روی یک توری قرار دهید و بگذارید زمانی که رویه را درست می کنید کاملاً خنک شود.
۷
رویه نارگیلی را درست کنید:
۸
دمای فر را تا ۳۵۰ درجه فارنهایت (۱۷۷ درجه سانتی گراد) بالا بیاورید. نارگیل را داخل یک سینی فر بریزید که کف آن کاغذ روغنی انداخته اید .
۹
آن را ۱۰ دقیقه تا زمانی که بو داده شود در فر بپزید و گاهی هم بزنید تا مطمئن شوید که یکدست قهوه ای می شوند و نمی سوزند. نارگیل بو داده را از فر بیرون بیاورید و کنار بگذارید.
۱۰
کارامل و شیر و نمک را در یک قابلمه دو جداره اب کنید. به جای قابلمه دوجداره می توانید آنها را در یک روغن دان کوچک بریزید و روی یک روغن دان بزرگ آب در حال غل زدن قرار دهید.
۱۱
کارامل ها را تا زمانی که کاملاً آب شوند حرارت دهید. قابلمه را از روی حرارت بردارید و مخلوط کارامل را در یک کاسه بزرگ با نارگیل بو داده مخلوط کنید.
۱۲
بلافاصله مخلوط نارگیل را روی شیرینی خنک شده پخش کنید و به سمت پایین فشار دهید تا به خورد شیرینی برود. سریع کار کنید چون مخلوط کاراملی خیلی سریع سفت می شود و اگر سفت شود دیگر جذب شیرینی نمی شود. بگذارید شیرینی تخته ای ۳۰ دقیقه در دمای اتاق بماند.
۱۳
با استفاده از لبه های کاغذ روغنی شیرینی را از قالب بیرون بیاورید و روی یک تخته قرار دهید. شیرینی را به سه برش عمودی و ۱۰ برش افقی تقسیم کنید تا ۳۰ تکه شیرینی ۵ در ۲.۵ سانتی متری داشته باشید.
۱۴
شکلات تلخ را در یک قابلمه دوجداره یا ماکروویو آب کنید. انتهای هر کدام از تکه شیرینی ها را در شکلات بزنید و آنها را در یک سینی فر که با کاغذ روغنی پوشانده اید قرار دهید. با یک چنگال چند قطره شکلات روی قسمت بالایی آنها بریزید. بگذارید شیرینی ها بمانند تا شکلات کاملاً سفت شود.
تصاویر مراحل تهیه

شیرینی تخته ای با رویه نارگیلی

بیشتر
سایر نکات

شیرینی تخته ای با رویه نارگیلی

اگر از خرده شکلات تلخ استفاده می کنید 300 گرم آن برابر 1و 2/3 فنجان است.
نارگیل خیلی سریع می سوزد پس حواستان به آن باشد و زیاد هم بزنید.
برای اینکه شیرینی سریع تر آماده شود می توانید مرحله فرو کردن آن در شکلات را انجام ندهید و فقط چند قطره شکلات با چنگال روی آن بریزید.
عکس و تصاویر ارسالی از شیرینی تخته ای با رویه نارگیلی
نظرات دستور پخت

شیرینی تخته ای با رویه نارگیلی