مواد لازم

نان كماج خرمایی

۸
مواد اصلی
خرما بدون هسته و چرخ شده
به مقدار لازم
زرده تخم مرغ
۱-۲ عدد
سیاه دانه و کنجد
به مقدار لازم
آرد
۹-۸ لیوان
مایه خمیر
۳ قاشق سوپ خوری
روغن مایع
۱/۱/۳ لیوان
شکر
۱.۵ لیوان
تخم مرغ
۶ عدد
آب ولرم
۱ لیوان
شیر
۲ لیوان
کلمات کلیدی

نان كماج خرمایی

طرز تهیه

نان كماج خرمایی

درجه سختی
زمان تهیه ۶۰
دقیقه
زمان پخت ۲۰
دقیقه
۱
تهیه خمیر نان کماج دو مرحله ای است
۲
مرحله اول برای تهیه خمیر کماج
۳
نیم لیوان شکر و سه قاشق خمیر مایه ویک لیوان آب ولرم را خوب با هم مخلوط میکنیم و خمیرنسبتاً شلی درست میشود که این خمیر را در جای گرمی گذاشته تا مایه خمیر عمل کند و موجب ور آمدن آن شود اگر دما مناسب باشد سریعتر و گر نه مدت بیشتری طول خواهد کشید .
۴
بایستی آنقدر صبر کنید تا حبابهایی در خمیر ایجاد شده و خمیر بالا آمده و کاملاً سبک شود . بعد نوبت به تهیه مرحله دوم خمیر میشود .
۵
مرحله دوم تهیه خمیر کماج
۶
در این مرحله تخم مرغها را در ظرفی بریزید و با همزن خوب بزنید بعد شیر (۲ لیوان ) و شکر ( ۱ لیوان ) و روغن ( یک و یک سوم لیوان ) را اضافه و باز هم هم بزنید وخمیر مرحله اول را به آن اضافه کنید و باز هم به هم بزنید تا مخلوط شود و آرد الک شده اضافه کنید
۷
معمولاً بنا بر اینکه نوع آرد معمولی و مخصوص نانوایی باشد یا آرد سفید مخصوص کیک میزان آردی که اضافه میکنید کمی فرق میکند تا آنجایی آرد اضافه شود که خمیر به دست نچسبد .
۸
روی خمیر را بپوشانید ودر جای نسبتاً گرمی قرار دهید تا حجم آن بیش از دو برابر شده و ور آید وکاملاً درون خمیر متخلخل و حفره هایی ایجاد شود که نشانه آماده بودن خمیر میباشد .
۹
نیم ساعت قبل از اینکه نانها را در فر بگذارید فر را روشن و روی ۱۸۰ درجه تنظیم کنید . کف سینی را چرب و گلوله هایی از خمیر برداشته و خرما درون آن گذاشته و به شکل گیس باف یا گل و یا پاپیون و ... هر شکلی که دوست دارید فرم داده و در سینی بچینید و روی آنرا با برس زرده تخم مرغ زده شده بزنید و دانه کنجد یا سیاه دانه بریزید
۱۰
و در فر مدت ۲۰ دقیقه گذاشته و بعد از این مدت در گرمکن فر بگذارید تا روی آن طلایی شود اگر فر شما گرمکن ندارد گریل را روشن کرده و وقتی طلایی شد نان کماج آماده شده را در سبد بچینید و سینی دیگری را که از قبل آماده کرده بودید در فر بگذارید
۱۱
اگر تعدادنفرات شما کم است نصف مقدار بالا را تهیه کنید . این نان برای افطار و صبحانه و به عنوان یک میان وعده سالم برای کودکانتان در مدرسه بسیار مناسب میباشد.
نظرات دستور پخت

نان كماج خرمایی