عکس کلوچه فومن(گیلان)
Princess_Food
۹۵
۲.۱k

کلوچه فومن(گیلان)

۲۷ فروردین ۰۱
دوستان من قالب مخصوص این کلوچه رو ندارم، اون دایره کوچیک هارو با در رژ که خوب شستمش قالب زدم و اون حالت حلزونی وسطش رو هم با پشت چاقو طرح زدم.
و اینم دستورش👇😋
مواد لازم برای داخل کلوچه :
روغن حیوانی یا کره ۲۰ گرم
روغن صاف ۹۰ گرم
روغن مایع ۳۵ گرم
گردو (خرد شده) ۴ قاشق غذا خوری
شکر دانه درشت ۵۰۰ گرم
دارچین ۲ قاشق سوپ خوری
هل ۱/۴ قاشق چای خوری
وانیل‏ ۱/۸ قاشق غذا خوری
آرد ۳۰۰ گرم
مواد لازم برای خمیر:
آرد ۱ کیلوگرم
جوش شیرین ۱/۴ قاشق چای خوری
بیکینگ پودر ۱/۸ قاشق چای خوری
روغن صاف قنادی ۲۴۰ گرم
روغن جامد ۴۰ گرم
روغن مایع ۵۰ گرم
زعفران آب کرده (غلیظ) ۱/۲ قاشق چای خوری
آب ۴۰۰ میلی لیتر

طرز تهیه
۱- طرز تهیه مواد داخل کلوچه :
۲- ابتدا سه نوع روغن را با شکر در همزن برقی می ریزیم و با دور کُند می زنیم. مواظب باشید که در حین زدن مواد، شکر حل نشود، زیرا حل شدن شکر باعث خواهد شد که کلوچه شیره دهد.
۳- بعد از اینکه خوب مخلوط شدند، دارچین، هل و وانیل را هم اضافه می کنیم و در آخر، بعد از سبک شدن مواد، آرد را نیز اضافه می کنیم.
۴- طرز تهیه خمیر کلوچه :
۵- آرد، جوش شیرین و بیکینگ پودر را در ظرف بزرگ و عمیق می ریزیم و مخلوط می کنیم. سپس وسط آن را گود می نمائیم.
۶- سه نوع روغن و زعفران را وسط آرد می ریزیم و مخلوط می کنیم. آب را نیز کم کم اضافه می کنیم تا مایع خمیر شود. پس از اینکه خمیر خوبی به دست آمد که به دست نمی چسبید، کمی آن را ورز می دهیم و به مدت 20 دقیقه در یک ظرف در بسته قرار می دهیم تا ور بیاید.
۷- پس از اینکه خمیر ور آمد، گلوله هایی را از آن بر می داریم و با وردنه صاف می کنیم و مقداری از مواد داخل کلوچه را روی آن می ریزیم و با دست جمع می کنیم و آن را به شکل گرد و تخت در می آوریم. بعد از 5 دقیقه مُهر مخصوص این کلوچه را در آرد کرده و روی کلوچه ها می زنیم.
۸- سپس مقداری تخم مرغ زده شده و زعفران روی کلوچه ها میمالیم و در فر با دمای 260 درجه سانتیگراد به مدت نیم ساعت می گذاریم.

سایر نکات
کلوچه محلی فومن یکی از هزاران نوع شیرینی دلچسب ایران زمین است که طعم خانگی آن به مراتب بهتر و لذت بخش تر از آماده آن است.
...