عکس آش کاچی
آش کاچی از جمله آش های سنتی ایرانی است که در بعضی از مناطق جنوبی کشور و همچنین آ‌ذربایجان طبخ می شود.
...
مواد لازم

آش کاچی

۳
مواد اصلی
آرد برنج
۱ قاشق سوپ خوری
آب
۳ پیمانه
زعفران ساییده شده
۱ قاشق مربا خوری
گلاب
۱ استکان
شکر
۲ پیمانه
کره
۱۰۰ گرم
آرد گندم
۱ پیمانه
کلمات کلیدی

آش کاچی

طرز تهیه

آش کاچی

درجه سختی
زمان تهیه ۴
دقیقه
زمان پخت ۶۰
دقیقه
۱
ابتدا در یک قابلمه استیل آب و شکر ریخته و روی حرارت ملایم اجاق‌گاز قرار دهید و مرتب هم بزنید تا شکر در آب حل شود، سپس زعفران را اضافه کنید و بعد از گذشت چند دقیقه، گلاب را بیفزایید. بعد از اینکه شیره حالت قوام یافته پیدا کرد، شعله اجاق‌گاز را خاموش کنید. نکته۱: شیره قوام یافته باید مانند شیره مربا غلیظ و کشدار شود. نکته۲: گلاب را در مرحله پایانی قوام‌آمدن شیره اضافه کنید تا عطر آن از بین نرود.
۲
سپس کره را در یک قابلمه متوسط ریخته و روی حرارت ملایم اجاق‌گاز قرار دهید. پس از اینکه کره آب شد، آرد گندم را بیفزایید و مرتب هم بزنید تا آرد تغییررنگ پیدا کرده و طلایی متمایل به قهوه‌ای شود. حالا نوبت به اضافه‌کردن آرد برنج است. پس از اینکه آرد برنج را نیز افزودید، مخلوط آردی را روی حرارت ملایم اجاق‌گاز آن‌قدر هم بزنید تا مخلوط سرخ شود. نکته: برای اینکه از کافی‌بودن میزان سرخ‌شدن این مخلوط آردی مطمئن شوید، با یک قاشق چای‌خوری کمی از آرد سرخ‌شده را داخل آب بریزید؛ اگر حباب از آن خارج شد، به معنای سرخ‌شدن آرد است.
۳
پس از آماده‌شدن آرد، شیره را به آن اضافه کنید و مرتب آن را روی شعله ملایم اجاق‌گاز هم بزنید. این مدت زمان حداقل یک‌ربع به طول می‌انجامد.  در این مرحله باید کاچی را دم کنید. بنابراین قابلمه را روی شعله‌پخش‌کن قرار داده و روی در آن دم‌کنی بگذارید. حالا اجازه بدهید تا حدود نیم ساعت الی ۴۵دقیقه کاچی دم بکشد. بعد از این مدت آن را در ظرف موردنظر بریزید و سرو کنید. نکته: غلظت کاچی باید مانند فرنی نه خیلی سفت و نه خیلی شل باشد
عکس و تصاویر ارسالی از آش کاچی
نظرات دستور پخت

آش کاچی