مواد لازم

کوفته قلقلی با سس مخصوص

۳
مواد اصلی
گوشت چرخ کرده
۳۵۰ گرم
سیب زمینی پخته شده
۱ عدد
پیاز رنده شده
۱ عدد
زنجبیل رنده شده
۱ قاشق سوپ خوری
پودر زیره
۱/۲ قاشق چای خوری
فلفل قرمز
۱/۴ قاشق چای خوری
پودر سوخاری
۱ قاشق سوپ خوری
نمک و فلفل و روغن
به مقدار لازم
مواد لازم برای سس :
پیاز خردشده
۱ عدد
گوجه فرنگی
۳ عدد
فلفل دلمه ای قرمز
۱/۲ عدد
روغن مایع
۲ قاشق سوپ خوری
پودر زیره
۱ قاشق چای خوری
زردچوبه
۱ قاشق چای خوری
شکر
۱/۲ قاشق چای خوری
پسته
۱۰ عدد
نمک و فلفل
به مقدار لازم
کلمات کلیدی

کوفته قلقلی با سس مخصوص

طرز تهیه

کوفته قلقلی با سس مخصوص

درجه سختی
زمان تهیه ۴۰
دقیقه
زمان پخت ۴۰
دقیقه
۱
ابتدا کوفته را آماده کنید. پوست سیب‌زمینی را بگیرید و داخل ظرفی له کنید. آب پیاز را دور بریزید. بعد پیاز را به سیب‌زمینی اضافه کنید. گوشت چرخ‌کرده، زنجبیل رنده شده، پودر سوخاری، پودر زیره، فلفل قرمز و به میزان لازم نمک و فلفل سیاه را هم اضافه کنید. مواد را خوب ورز دهید تا مایه کوفته آماده شود. ۲-۱ قاشق سوپ‌خوری از مایه را بردارید و آن را گرد کرده، در ظرفی بچینید. هر تعداد که می‌شود کوفته‌ها را به همین شکل آماده کنید.
۲
حالا سس را آماده کنید. پوست گوجه‌فرنگی‌ها را بگیرید، بعد آن‌ها را خرد کنید. تکه‌های گوجه‌فرنگی را همراه با تکه‌های پیاز و فلفل دلمه‌ای داخل مخلوط‌کن یا غذا ساز بریزید تا شبیه پوره شوند. پسته‌ها را هم داخل غذاساز بریزید تا کاملاً خرد و نرم شوند.
۳
در یک قابلمه مقداری روغن بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا داغ شود. سپس زیره را حدود ۱ دقیقه تفت دهید. بعد مخلوط گوجه‌فرنگی را اضافه کرده و به تفت دادن ادامه دهید. پسته‌های نرم شده را هم اضافه کنید. مواد را خوب با هم تفت دهید. زردچوبه، شکر و به میزان لازم نمک و فلفل هم اضافه کنید.
۴
حالا باید ۲ لیوان آب داخل قابلمه بریزید. حرارت را زیاد کنید تا آب جوش بیاید، سپس کوفته‌ها را به‌آرامی داخل قابلمه بریزید. در این مرحله حرارت را کم کنید، در قابلمه را بگذارید و صبر کنید تا کوفته‌ها کاملاً بپزد و آماده سرو شوند. سپس آن‌ها را داخل ظرف مورد نظرتان بریزید و همراه با نان سرو کنید.
عکس و تصاویر ارسالی از کوفته قلقلی با سس مخصوص
نظرات دستور پخت

کوفته قلقلی با سس مخصوص