روشن ماندن رنگ سبزیجات پخته
روشن ماندن رنگ سبزیجات پخته

سبزیجات پس از پخته شدن رنگ تازگی و زیبای خود را از دست می دهند، چه کنیم که این چنین نشود؟
روش اول برای سبزیجاتی که بلافاصله استفاده می‌‌کنیم به کار می‌‌رود.
آب یخ، سبزیجات آب‌پز را خوشرنگ و تازه جلوه می‌دهد. سبزیجات را پس از آب‌پز کردن، داخل یک آبکش می‌ریزیم و آن را داخل یک ظرف بزرگ پر از آب یخ به مدت یک دقیقه قرار می‌دهیم.
با این روش، سبزیجات آب‌پز خوش رنگ و تر و تازه به نظر می‌رسند و تیرگی رنگ و چروکی پوست آنها که در اثر پختن ایجاد شده است، از بین می‌رود.
روش دوم برای سبزیجاتی که می‌‌خواهیم آنها را فریز کنیم به کار می‌‌رود.
می‌توانیم سبزیجات به ویژه آنهایی که سبز رنگ هستند را در همان ابتدا که تازه می‌خریم و پاک می‌کنیم و می‌شوییم، بلنچ (BLANCH ) کنیم. به این صورت که ابتدا یک قابلمه آب را جوش می‌‌آوریم (قابلمه را طوری انتخاب می‌کنیم که بتوانیم یک صافی دست یا لبه‌دار روی آن قرار دهیم و به اندازه ⅔ قابلمه را آب می‌کنیم.
دقت کنید که ما قرار است سبزیجات را در صافی بریزیم، پس صافی نباید در قابلمه غرق شود و باید روی لبه قابلمه بایستد) سپس سبزی تازه، مثلاً نخود فرنگی را در صافی می‌ریزیمو زمانی که آب کاملاً جوش آمد، صافی را در قابلمهٔ در آب قرار می‌دهیم.
اجازه می‌دهیم 3 تا 4 دقیقه نخود ها در آب جوش باشند تا رنگشان به سبز پر رنگ برسد. سپس از آب جوش درآورده و در یک تشت آب سرد فرو می‌کنیم تا نخود ها سرد شوند. در همان صافی از آب در آورده و می‌گذاریم خشک شوند و بعد از خشک شدن کامل، آنها را بسته بندی و فریز می‌کنیم.
این کار کمک می‌کند سبزی مورد نظر ما رنگ خود را پس از فریز شدن و پخت حفظ کند با این روش نخود شما دیگر سبز تیره و کدر نمی‌شود. این کار کمک می‌کند که نخود بوی نا‌مطبوع خود را هم از دست بدهد.

مقالات پیشنهادی
روش پخت حبوبات
روش پخت حبوبات
پوست کندن تخم‌مرغ پخته
پوست کندن تخم‌مرغ پخته
تازه نگه داشتن سبزیجات
تازه نگه داشتن سبزیجات
روش راحت پوست کندن هویج
روش راحت پوست کندن هویج
استفاده از باقی مانده گوشت
استفاده از باقی مانده گوشت
چند نكته درباره پختن مرغ
چند نكته درباره پختن مرغ
نظرات
۱
سهیلا
خورشتی باهمون پختن وسرخ کردن قرمه میشه همون فریز قدیمیه دیگه ابپز نمیخاد
۱۵ آبان ۹۶
۱
ⓢÂɧÂⓡ
وا شما حالتون خوبه
۱۲ آبان ۹۶
۱
عسل
سلام لطفا روش فریز کردن سبزی خورشتی روهم بذارید
۴ آبان ۹۶
۱
hana
عالی
۱۷ اردیبهشت ۹۶
سایر کاربران
وطنیم💕آذربایجان ❤خوی❤ خوش اومدی مرسی که برا دیدن کارام وقت میذاری
سلام دوستان به پیج من خوش آمدید. بوشهر. متولد 1363. مامان سه تا بچه ی گل.😊😘 از خدا سلامتی و عاقبت بخیری رو برای خودم و همه آرزو دارم.🙏🙏
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
ممنون كه دنبالم ميكنيد يا لايك ميكنيد صفحه قبل من مامان سهيل توي كاربران برتر بودم لطفا درباره حمايتم كنيدادرس اينستاگرام Masumeh-30
سرنوشت تو بس که دلا من قلشت😔
کاربر فعال سرآشپز پاپیون