راهکاری ساده برای کاهش وزن بیشتر
راهکاری ساده برای کاهش وزن بیشتر

نشستن بیش از حد چرخه ای معیوب از عدم فعالیت را موجب می شود. هرچه زمان بیشتری را در حالت نشسته سپری کنید، بدن بیشتر فکر می کند که نیازی به سوزاندن کالری های ترموژنز فعالیت غیر ورزشی ندارد.
به گزارش گروه سلامت عصر ایرانبه نقل از "ایزی هلث آپشنز"، اما شاید آگاهی از این که تنها با اقدام ساده ایستادن می توانید بدن خود را به کالری سوزی بیشتر و کمک به کاهش وزن تشویق کنید شگفت زده شوید. این شرایط خطر ابتلا به بیماری هایی که پیش‌تر به آنها اشاره شد را کاهش داده و احتمالا به تجربه احساسی بهتر و زندگی طولانی‌تر کمک می کند.

نشستن بیش از حد می تواند مرگبار باشد:

پژوهشی جدید نشان داده است که نشستن تا چه اندازه می تواند برای سلامت انسان مضر باشد. پژوهشگران در انگلیس و برزیل مطالعاتی که از شش پایگاه داده مختلف کسب شده بودند را مورد برسی قرار دادند. هر مطالعه ارتباط بین کم تحرکی و مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی، دیابت و سرطان را مورد بررسی قرار داده بود.
به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، بیماری قلبی دلیل اصلی مرگ و میر زنان در این کشور است. این مساله نگران کننده موجب شد تا آندرا چومیستک، استاد دانشگاه ایندیانا، و تیم پژوهشی وی شرایط 97 هزار زن جوان در بازه سنی 27 تا 44 را برای 20 سال پیگیری کنند. یافته های آنها نشان داد که اختصاص زمان برای ورزش به منظور پیشگیری از مرگ ناشی از بیماری قلبی چه از وزن عادی برخوردار باشید یا اضافه وزن داشته یا چاق باشید، اهمیت دارد.

چرا نشستن برای سلامت انسان مضر است ؟

بدن انسان برای سه هدف انرژی می سوزاند: برای حفظ عملکردهای خود، برای سوزاندن کالری های دریافتی از غذا، و برای حرکت. کالری هایی که برای انجام فعالیت های غیر ورزشی، از جمع کردن لباس ها تا مسواک زدن یا بالا رفتن از پله ها نیاز داریم به عنوان کالری های ترموژنز فعالیت غیر ورزشی (NEAT) شناخته می شوند.
بر همین اساس، درک چرایی این که یک سبک زندگی کم تحرک به سندرم متابولیک منجر می شود، آسان می شود. زمانی که غذا می خورید، قند خون شما افزایش می یابد. اگر به میزان کافی تحرک نداشته باشید، ماهیچه ها و سلول ها از تمام گلوکز موجود استفاده نمی کنند که میزان اضافه به صورت چربی ذخیره می شود. در نهایت، شما با اضافه وزن مواجه شده و در معرض خطر سندرم متابولیک قرار می گیرید.

چگونه خود را به ایستادن وادار کنیم:

استفاده از میزهایی که امکان انجام امور در حالت ایستاده را فراهم می کنند، جریانی جدید در محل کار و مدارس بسیاری از نقاط جهان است. مطالعات نشان داده اند که دانش آموزان هنگام استفاده از یک میز ایستاده از تفکر و توجه بهتری برخوردار هستند.
افرادی که در خانه کار می کنند نیز می توانند از یک میز کار ایستاده برای کاهش ساعاتی که در حالت نشسته سپری می کنند، استفاده کنند.

از ایده های دیگری که می تواند شما را از صندلی جدا کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آب بیشتری بنوشید. اگر متعهد شوید که هر یک ساعت یک بار از جای خود بلند شده و مقداری آب بنوشید می تواند از نشستن های طولانی مدت پیشگیری کند.
از یک یادآور استفاده کنید. اگر پشت میز کار می کنید یک یادآور برای خود تنظیم کنید تا زمان وقت استراحت ایستادن را به شما گوشزد کند.