چرا در ماه های سرد سال باید بیشتر آب بنوشیم ؟
چرا در ماه های سرد سال باید بیشتر آب بنوشیم ؟
کم‌آبی بدن حتی در ماه‌های سرد سال هم خطر بزرگی است.

آب اغلب ماده‌ای فراموش شده تلقی می‌شود چون در بیشتر مواقع به سادگی در دسترس است. در نیمه دوم سال که هوا رو به سرد شدن می‌رود، علائم ظاهری نیاز بدن به آب، کاهش می‌یابند و متأسفانه علائم ثانویه مانند گرفتگی عضلات، تند شدن تنفس و سردردهای مزمن، نمایان می‌شوند.
در واقع فارغ از اینکه دمای هوا چند درجه باشد و حتی اگر احساس تشنگی نمی‌کنید و عرق نکرده‌اید، بدن برای انجام فعالیت‌های روزانه مثل رساندن مواد مغذی و اکسیژن به سلول‌ها، دفع کردن مواد زائد، محافظت از اندام‌ها، آب رسانی و مرطوب نگهداشتن پوست و چشم‌ها، تنظیم غلظت خون و متعادل نگهداشتن فشار خون، به آب نیاز دارد. همچنین در فصل‌های گرم سال، آب به تنظیم دمای بدن و جلوگیری از گرما زدگی کمک می‌کند.
اما مسأله این است که در فصل‌های سرد، به آن اندازه که در تابستان با تعریق و احساس تشنگی، متوجه کم‌آبی بدن می‌شویم، این چنین نیست و در نتیجه میزان کمتری آب می‌نوشیم.

اما چرا باید حتی در فصل‌های سرد سال، به مقدار کافی آب بنوشیم؟
1 - جلوگیری از سوزش معده

عدم نوشیدن آب کافی می‌تواند باعث رفلاکس اسید معده شود.

2 - مقابله با خستگی مفرط

کمبود آب اولین علت خستگی است و می‌تواند سطح انرژی را کاهش دهد. چرا که ماهیچه‌ها نیازمند محیط متعادل الکترولیت برای انجام فعالیت‌ها می‌باشند.

3 - جلوگیری از یبوست

کمبود آب، سیستم دفع را مختل کرده و باعث باقی ماندن مواد سمی در بدن می‌شود. در چنین شرایطی، آب مورد نیاز برای فعالیت، از اندام‌های داخلی تأمین شده و همین امر موجب بروز یبوست می‌شود.

4 - جلوگیری از درد مفاصل

کم‌آبی شکننده شدن غضروف‌ها را به دنبال خواهد داشت مانع از عملکرد صحیح آن‌ها می‌شود. وقتی غضروف‌ها ضعیف شوند، بین مفاصل اصطکاک به وجود خواهد آمد و درد و آسیب آن‌ها را در پی دارد.

5 - جلوگیری از کمردرد

آب موجود در دیسک نخاعی حدود ۷۵درصد از وزن بدن را تحمل می‌کند. اگر آب موجود در دیسک از بین برود، عملکرد آن مختل شده و باعث احساس درد در ناحیه کمر می‌شود.

6 - کاهش سردرد

کمبود آب در بدن از علل عمده‌ی بروز سردرد و میگرن است. میگرن اغلب به علت گسترش بیش از حد رگ‌های خونی ناشی از استرس، گرما و آلرژی به مواد غذایی به وجود می‌آید. کم‌آبی بدن می‌تواند هرکدام از این فاکتورها را افزایش دهد.

7 - بهبود وضعیت پوست

خشک شدن و ضعیف شدن پوست یکی از نتایج عدم مصرف کافی آب است. نوشیدن مقدار کافی آن می‌تواند باعث شفاف شدن پوست شود.

8 - جلوگیری از ورم کردن اعضای بدن

در شرایط حاد، بدن شروع به ذخیره آب موجود در بدن می‌کند و این عمل اغلب در عضوهایی مانند صورت، دست یا پا صورت می‌گیرد.

برای جلوگیری از بروز هر کدام از مشکلات یاد شده، سعی کنید همواره بطری آب همراه داشته باشید اما از نوشیدن آب بسیار سرد خودداری کنید چون برای کبد مضر است. همچنین می‌توانید در طول روز از نوشیدنی‌هایی مانند چای سبز هم استفاده کنید اما مصرف کافئین و الکل را، که هردو کمبود آّب بدن را تشدید می‌کنند، تا حد امکان متوقف کنید.

مقالات پیشنهادی
راه های آسان برای از بین بردن بوی دهان در ماه رمضان
راه های آسان برای از بین بردن بوی دهان در ماه رمضان
راه های از بین بردن بوی سیر
راه های از بین بردن بوی سیر
راه از بین بردن بوی مرغ
راه از بین بردن بوی مرغ
راه های مراقبت از پوست در ماه رمضان
راه های مراقبت از پوست در ماه رمضان
10 مایه مخصوص مزه دار کردن غذا
10 مایه مخصوص مزه دار کردن غذا
راه حل‌های سریع برای از بین بردن بوی سوختگی
راه حل‌های سریع برای از بین بردن بوی سوختگی
نظرات
۰
tania
سلام رزلا خانم واقعا مفید بود
۲۳ آبان ۹۸
۰
رُزِلا
منم خوب همینو میگم کم خوردن واقعا ضرر داره شاید زیادیش بد باشه ها شاید شاید ولی کم خوردنش مریضی و هزار جور بلا میاره تازه خواهش میکنم دوستان عزیز با این طرز تفکر ادامه ندید خدای نکرده مریض میشید که انشاءالله این اتفاق برای هیچ کس نیفته
۴ مهر ۹۸
۰
رُزِلا
درسته دوستم اشتباهه که فکر می کنند آب بده بخدا شاید خیلی زیادش خوب نباشه ولی کم خوردنش خیلی بده آب اگر کم خورده بشه روزی متوجه اشتباهتون میشید که کار از کار گذشته
۴ مهر ۹۸
۰
رُزِلا
تو اصلا این میان چکار داری واسط خانما بخدا اینقدر ازاین پسرای خاله زنک بدم میاد که خدامیدونه تازه نظرم میدی
۴ مهر ۹۸
۰
رُزِلا
بهم برای همه چیز آزادی داده جز خورد خوراکم اصلا نمیدونم چجوری بهش بگم بابا منم آدمم دلم می خواد نوشابه بخورم حتی شیرینی و شکلاتم نمیزاره بیش تر از روزی یکی بخورم 😣البته من یواشکی کار خودمو میکنم نمیشه که همش رژیم باشمو فقط فکر سلامتیم باشم خخخ😆😄
۴ مهر ۹۸
۰
رُزِلا
سلام ووووی گفتی نوشابه منم دلم میخواد هرشب یا هر ظهر نوشابه بخورم البته یواشکی مامانم خیلی سخت گیره بفهمه بیچارم میکنه خدا از این مامانای سخت گیر نصیب نکنع خخخ البته بدون شوخی روی خورد و خوراکم همش گیر میده
۴ مهر ۹۸
۱
رُزِلا
آوه ۲ لیتر چه جالب حتما پوست خوبی داری آخه اگر بخوایی پوستت شاداب یا حتی روشن باشه و خوش فرم باید مصرف آب تو زیاد کنی پس تو حتما پوستت عالی شده دوست من درسته؟ 😊
۴ مهر ۹۸
۰
رُزِلا
سلام درسته
۴ مهر ۹۸
۰
فاطمه مرادمند
کلا هر چیزی زیادرویش برا بدن ضرر داره
۲۷ شهریور ۹۸
۰
فاطمه مرادمند
درست منم قبول دارم .به زور نباید اب خورد وقتی تشنه تون میشه بخورید روزی ۴ تا لیوان هم کافیه
۲۷ شهریور ۹۸
سایر کاربران
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
آشپزی برتر بانو
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
وقتی تنها شدی بدون که خداهمه رو بیرون کرده تا خودت باشی وخودش
سلام به پیج اینستاگرامم سر بزنید ادرس اینستام lsalary lida salary