عکس حلیم گندم
❤Royal fairy❤
۳۳
۱.۲k

حلیم گندم

۲۲ آذر ۹۹
حلیم گندم یکی از #غذاهای-سنتی و بسیار خوشمزه ایرانی است که بیشتر به عنوان#صبحانه مورد استفاده قرار می گیرد.


از نظر #طبع-حلیم تهیه شده با گندم و گوشت گوسفند دارای طبعی گرم و تر است و برای وعده صبحانه غذای مناسبی است. غذایی مشابه حلیم در کشور افغانستان با نام #غلور و در کشور ارمنستان با نام #هریسه طبخ می‌شود.

#طرز-تهیه-حلیم-گندم:
🤩🤩🤩

مواد لازم برای ۴ نفرگندم پوست کنده۳۰۰ گرم
گوشت گوسفندی گوشت بوقلمون یا مرغ۲۰۰ گرم
پیاز ۱ عدد
شکر ، کره یا روغن به اندازه کافی
شیر نصف لیوان یا خامه صبحانه یک قاشق غذاخوری
نمک و دارچین و کنجدبه اندازه کافی

دستور تهیه حلیم گندم:

⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀

برای تهیه حلیم خوشمزه ابتدا گندم های پوست کنده را داخل کاسه ای بزرگ می ریزیم و تا سطح روی گندم ها آب می ریزیم و اجازه می دهیم⏳⏳⏳ یک شب خیس بخورند. بعد گندم های خیس خورده را آبکشی می کنیم و داخل قابلمه مورد نظر برای پخت حلیم می ریزیم.

⚁⚁⚁⚁⚁⚁⚁⚁⚁⚁⚁⚁

سپس ۶ لیوان آب نیز به گندم اضافه می کنیم و قابلمه را روی حرارت کم می گذاریم تا به مرور زمان گندم ها بپزند.زمانیکه به جوش آمد بطور مداوم هر ۵ دقیقه یکبار آن را هم می زنیم تا ته نگیرد.گوشت را نیز داخل قابلمه ای قرار می دهیم.

⚂⚂⚂⚂⚂⚂⚂⚂⚂⚂⚂⚂

سپس تا یک بند انگشت روی آن آب می ریزیم و بلافاصله پیاز را پوست می گیریم و می شوییم و از وسط نصف می کنیم و به گوشت اضافه می کنیم تا بوی زهم گوشت را بگیرد در آخر پیاز رو دربیارید و کمی هم دارچین نیز روی گوشت می پاشیم.

⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃

حالا قابلمه را روی حرارت ملایم می گذاریم و درب آن را می گذاریم تا گوشت کاملا مغز پخت شود. سپس گوشت پخته شده را داخل صافی می گذاریم و صبر می کنی تا خنک شود.همین طور پیاپی گندم را هم می زنیم تا ته نگیرد.

⚄⚄⚄⚄⚄⚄⚄⚄⚄⚄⚄⚄

گوشت خنک شده را ریش ریش می کنیم و زمانیکه گندم کاملا پوره شده بود به آن می افزاییم و بلافاصله کمی نمک نیز اضافه می کنیم و مداوم به هم زدن ادامه می دهیم و ۱ قاشق غذاخوری روغن نیز به مواد اضافه می کنیم و حرارت را ملایم می کنیم و مداوم به هم زدن ادامه می دهیم.

⚅⚅⚅⚅⚅⚅⚅⚅⚅⚅⚅⚅

چون حرارت را ملایم کرده ایم و امکان ته گرفتن حلیم بیشتر است و می خواهیم آب اضافه حلیم تبخیر شود ( البته دقت کنید همه آب حلیم نباید تبخیر شود چون زمان سرد شدن حلیم سفت تر می شود ) تا حلیم قوام یابد. حلیم که کمی سفت شد شیر و یا خامه را اضافه کنید.


🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁🏁

حلیم قوام یافته را از روی حرارت بر می داریم و کنار می گذاریم تا کمی از حرارت بیفتد و خنک شود و داخل ظرف مورد نظر می ریزیم و با شکر و دارچین آن را تزئین می کنیم البته می توانید کمی روغن نیز مجددا روی آن بریزید و با نان تازه نوش جان کنید.😍

#گوشت-مناسب-حلیم

شاید برای خیلی از دوستان سوال باشد که از چه گوشتی برای پخت حلیم استفاده کنیم. برای اینکه حلیمی خوشمزه تر داشته باشیم بهتر است از گوشت گردن، سر سینه یا دنده گوسفندی استفاده کنیم. هر چقدر مقدار گوشت حلیم بیشتر باشد حلیم کشدار و خوشمزه تر خواهد شد.

#حلیم-با-کنجد

اضافه کردن کنجد به حلیم گندم باعث می شود که حلیم مقوی تر و خوشمزه تر شود. برای اینکه حلیم گندم را با کنجد تهیه کنیم، پس از اینکه حلیم به طور کامل پخت به دلخواه ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری کنجد خام به حلیم اضافه کرده و به خوبی مخلوط می کنیم.

#حلیم-با-گندم-پوست-دار

اگر بخواهیم برای تهیه حلیم گندم از گندم کامل پوست دار استفاده کنیم باید زمان بیشتری برای تهیه این غذا اختصاص بدهیم. روش پخت یکسان هست، فقط زمانی که گندم به طور کامل پخت و لعاب انداخت باید انرا صاف کنیم تا پوسته های گندم جدا شوند

نکته: در برخی از شهر‌ها مانند مشهد، #حلیم-با-قیمه ساده یا قیمه لپه دار و فلفل سیاه تزیین می‌کنند؛ در این صورت شکر حذف می‌شود.

#طرز-تهیه-حلیم-صبحانه
...
نظرات