عکس خورش قرمه سبزی دامغانی
#قرمه_با_لپه
عزیزان دامغانی به این روش قرمه سبزی طبخ میکنن
میتونید از نت سرچ کنید
...
مواد لازم

خورش قرمه سبزی دامغانی

۴
مواد اصلی
گوشت گوسفندی
۴۰۰ گرم
سبزی (تره،جعفری،گشنیز،اسفناج،شنبلیله)
۵۰۰ گرم
لپه‎
۱ پیمانه
لیمو عمانی
۵ عدد
روغن
به مقدار لازم
پیاز
۱ عدد
نمک و فلفل و زرد چوبه
به مقدار لازم
زعفران دم کرده
۱ قاشق سوپ خوری
آبغوره
۲ قاشق سوپ خوری
کلمات کلیدی

خورش قرمه سبزی دامغانی

قرمه سبزی قورمه سبزی ghormeh sabzi خورش خورشت دامغانی
طرز تهیه

خورش قرمه سبزی دامغانی

درجه سختی
زمان تهیه ۳۵
دقیقه
زمان پخت ۲۰۰
دقیقه
۱
بهتره برای اینکه تلخی لیمو عمانی رو بگیریم، روی لیمو عمانی رو با کمک چنگال چند سوراخ ایجاد کرده و اون ها رو داخل یک کاسه آب گرم قرار بدیم تا موقع مصرف داخل آب بمونن و تلخلی اونها گرفته بشه. گرفتن تلخی لیمو عمانی
۲
حالا برای شروع کار پیاز رو که به صورت نگینی خرد کردیم رو داخل قابلمه ای که مقداری روغن ریختیم و داغ شده میریزیم و تفت میدیم تا پیازها نرم و شفاف بشن.
۳
تفت دادن پیاز در روغن :سپس گوشت رو به صورت مکعبی برش زده و به پیاز های سبک شده اضافه می کنیم و همراه با پیاز تفت میدیم تا رنگ گوشت تغییر پیدا کنه و کمی از آب میان بافتی گوشت کشیده بشه.
۴
زردچوبه، زعفران و پودر فلفل سیاه رو به گوشت اضافه کرده و با هم تفت میدیم و به اندازه ی حدوداً ۵ لیوان آب رو به قابلمه اضافه می کنیم و اجازه میدیم تا به جوش بیاد. اگر استاک آماده گوشت داشته باشیم می تونیم جایگزین آب کنیم که به مراتب در طعم خورشت تاثیر عالی خواهد داشت.
۵
اضافه کردن گوشت به پیاز سرخ شده و تفت دادن گوشت همراه با پیاز سبزی خرد شده رو داخل یک تابه حاوی روغن برای ۴-۵ دقیقه تفت می دیم در حد اینکه کمی از آب سبزی گرفته بشه ولی اصلاً قرار نیست رنگ سبزی تیره بشه.
۶
سپس لپه رو که از قبل خیس کرده بودیم رو آبکش کرده و همراه با کمی روغن در یک تابه ی مجزا تفت می دیم تا لپه هنگام پخت وا نره.
۷
در این مرحله لپه تفت داده شده رو همراه با سبزی اضافه می کنیم و سپس زیر حرارت رو ملایم کرده، درب قابلمه رو قرار میدیم و اجازه میدیم تا برای حدوداً ۲ ساعت خورشت بپزه.
۸
اضافه کردن سبزی و لپه تفت داده شده به خورشت ،در نیم ساعت پایانی پخت، لیمو عمانی ها رو از آب خارج کرده و به همراه مقدار مناسبی نمک به خورشت اضافه می کنیم.
۹
سپس آبغوره رو هم اضافه کرده و طعم و مزه خورشت رو تست کرده و بعد اجازه میدیم تا با همون حرارت ملایم به پخت ادامه بده تا جا بیفته.
سایر نکات

خورش قرمه سبزی دامغانی

اگه مایلید با مرغ درست کنید تکه های مرغ رو کوچکتر کنید و لپه را جداگانه بپزید و در آخر با هم مخلوط کنید در این صورت زمان پخت کوتاه میشود و فقط احتیاج به جا افتادن دارد
مقدار آب پخت با گوشت مرغ خیلی کمتر است
لطفا از لپه مرغوب و زود پز استفاده کنید
نظرات دستور پخت

خورش قرمه سبزی دامغانی