مواد لازم

باسلوق هندوانه ناودونی

۲۵
مواد اصلی
نشاسته
۱ پیمانه
آب
۲ پیمانه
شکر
۱ پیمانه سرخالی
گلاب
۱/۳ پیمانه
پودر ژلاتین
۱ قاشق غذا خوری
روغن یا کره
۱ قاشق غذا خوری
خامه‏
۱ قاشق غذا خوری
رنگ خوراکی سبز و قرمز ژله ای
به مقدار لازم
اسانس هندوانه
به مقدار لازم
کلمات کلیدی

باسلوق هندوانه ناودونی

طرز تهیه

باسلوق هندوانه ناودونی

درجه سختی
زمان تهیه ۳۰
دقیقه
زمان پخت ۶۰
دقیقه
۱
ابتدا پودر ژلاتین رو روی ۶-۷ قاشق آب بریزید. اگه میخواید باسلوقتون طعم هندوانه هم داشته باشه به جای آب میتونید از آب هندوانه استفاده کنید. یا اینکه بعداً از اسانس استفاده کنید. ظرف حاوی ژلاتین و آب رو روی بخار آب کتری قرار بدید تا ذرات ژلاتین کاملاً در آب حل بشن. باید آب کاملاً شفاف بشه. کنار بگذارید. نشاسته رو با آب در ظرفی بریزید و هم بزنید تا نشاسته کاملاً در آب حل بشه.
۲
شکر رو اضافه کنید و هم بزنید. میزان شکر این باسلوق میتونه تا ۱ پیمانه کامل افزایش پیدا کنه.  بسته به ذائقه تون میتونید کم یا زیادش کنید. ظرف رو روی حرارت ملایم بذارید و شروع کنید به هم زدن مخلوط. اگه هم نزنید نشاسته سریع گلوله میشه. پس مدام هم بزنید.
۳
هر وقت دیدید که کم کم داره غلیظ میشه ، گلاب و کره رو اضافه کنید و هم بزنید. اگه از اسانس هندوانه استفاده میکنید میتونید تو این مرحله اضافه کنید. محلول ژلاتین رو هم اضافه کنید و هم بزنید. مایه باسلوق کم کم شروع به غلیظ تر شدن میکنه. هر وقت به غلظتی که توی عکس میبینید رسید از روی حرارت بردارید. باید جوری باشه که خودش رو بگیره ولی در عین حال خیلی هم سفت نشده باشه که بشه تو قالب پهنش کرد.
۴
مایه باسلوق رو سه قسمت کنید. مقدار قسمتی که قراره قرمز کنیم رو از همه بیشتر بگیرید. از رنگ ژله ای قرمز خوراکیتون با خلال دندون در باسلوق بزنید و با قاشق هم بزنید تا کاملاً قرمز و یکدست بشه. دقت کنید باسلوق خوب رنگ میگیره. زیاد رنگ استفاده نکنید.
۵
برای لایه سفید رنگ هندوانه اگه رنگ سفید خوراکی دارید باز هم مثل لایه قبل کمی بهش رنگ بزنید و مخلوط کنید. ولی اگه ندارید میتونید از یک قاشق غذاخوری خامه ( یا  شیر ) استفاده کنید. خامه رو با مایه باسلوق مخلوط کنید و خوب هم بزنید. دقت کنید که خامه و مایه باسلوق تقریباً هم دما باشند که یه وقت خامه نبره. میتونید اگه مایه باسلوق داغه خامه رو هم کمی گرم کنید و اضافه کنید.
۶
قسمت بعدی رو هم با رنگ سبز خوراکی رنگ کنید. قالب ناودانی رو آماده کنید.قالبتون رو یه کم خیس کنید و کیسه فریزر رو باز کنید و کف قالب بکشید. سعی کنید چروکها رو باز کنید که سطح باسلوقتون در انتها صاف باشه. مایه قرمز رنگ رو با قاشق در قالب بریزید و روش رو صاف کنید. توجه کنید که بیشترین حجم قالب رو قسمت قرمز رنگ پر میکنه و برای دو لایه سفید و سبز خیلی نیاز نیست کلفت بگیرید.
۷
از مایه سفید رنگ روی لایه قبلی بریزید و صاف کنید. این لایه نازک باید باشه. حالا مایه سبز رنگ رو اضافه کنید و صاف کنید. لایه آخر رو سعی کنید خوب صاف کنید که باسلوقتون باید روی این لایه بایسته.
۸
قالب رو در یخچال بگذارید و اجازه بدید حدود ۴ ساعت یا شب تا صبح در یخچال بمونه تا خوب خودشو بگیره. بعد از استراحت و بسته شدن کامل باسلوق، روی قالب یک بشقاب بذارید و قالب رو روش برگردونید. چون از قبل کیسه فریزر کشیده بودیم باسلوق راحت از قالب جدا میشه و توی بشقاب میفته.کیسه فریزر رو جدا کنید. با چاقو که بهتره کمی چرب یا خیسش کردید برش هایی به عرض ۲ سانت یا دلخواه بزنید.
۹
برای دونه های هندوانه هم میتونید از چیپس شکلات یا سیاه دانه یا کنجد سیاه استفاده کنید. میتونید خودتون هم شکلات رو ذوب کنید و با یه قیف شکلات رو شکل دونه های هندونه درست کنید و روی باسلوق بزنید. خیلی راحت می چسبه.دوستان همونطور که به جای رنگ سفید از خامه استفاده شد، میتونید به جای رنگ های خوراکی قرمز و سبز هم از آب لبو و آب اسفناج استفاده کنید.باسلوق های خوشگلتون آماده ست. اگه دوست دارید میتونید در پودر نارگیل هم بغلتونید که البته نمای هندونه ایشون گرفته میشه. نوش جان
تصاویر مراحل تهیه

باسلوق هندوانه ناودونی

بیشتر
سایر نکات

باسلوق هندوانه ناودونی

پیمانه استاندارد معادل یک لیوان فرانسوی دسته دار است.
نظرات دستور پخت

باسلوق هندوانه ناودونی