عکس دونات
بی نهایت خوشمزه با بافت بی نظیر
ممنون از پیج آشپزی مجلل بابته دستور عالیشون
...
مواد لازم

دونات

۶
مواد اصلی
آرد
۵۰۰ گرم
تخم مرغ
۱ عدد
شیر ولرم
۱ پیمانه
خمیر مایه
۱ قاشق غذا خوری
کره
۵۰ گرم
نمک
نوک قاشق چای خوری
شیر خشک
۱ قاشق غذا خوری
شکر
۶۰ گرم
آب ولرم
۱/۲ پیمانه
وانیل
نوک قاشق چای خوری
کلمات کلیدی

دونات

طرز تهیه

دونات

درجه سختی
زمان تهیه ۳۰
دقیقه
زمان پخت ۲۰
دقیقه
۱
ابتدا خمیر مایه رو همراه با یک ق غ شکر داخل نصف لیوان آب ولرم حل کنید و روی ظرف پارچه بکشید و۱۰ دقیقه صبر کنید تا خمیر مایه پف کنه و عمل بیاد .
۲
تخم مرغ و شکر و وانیل رو با هم مخلوط کنید و با چنگال هم بزنید و بعد کره ذوب شده و شیر ولرم و خمیر مایه عمل اومده رو به مخلوط تخم مرغ اضافه کنید و هم بزنید
۳
و بعد مخلوط آرد و شیر خشک و وانیل رو که الک کردین کم کم به مواد اصافه کنید تا خمیری بدست بیاد که لطیف باشه و بدست نچسبه ( آرد زیاد اضافه نکنید همین که به دست نچسبید خمیر آمادس و شیر خشک هم باید شیر خشک قنادی باشه که از لوازم قنادی تهیه کنید )
۴
و بعد خمیر رو ورز بدین و داخل ظرف بذارید و روش پارچه بکشید و اجازه بدین ۲ ساعت در محیط آشپزخانه استراحت کنه و حجمش دوبرابر بشه .
۵
بعد از استراحت خمیر رو ورز بدین تا پفش بخوابه و بعد از خمیر به وزن ۸۵ گرم بردارین ( خمیر رو با وردنه باز نکنید ) و با دست سطحش رو کمی صاف کنید و قالب بزنید یعنی ی دونات ۸۰ گرمی داریم ( که ی دونات تپل و خوشمزه میشه )
۶
و بعد کاغذ روغنی رو مربع شکل برش بزنید و روی کاغذ روغنی آرد الک کنید و هر دونات رو روی یک کاغذ روغنی قرار بدین ( اینجوری کار راحتتر هستش ) و روش پارچه بکشید و اجازه بدین نیم ساعت دیگه استراحت کنه تا کاملا پف کنه .
۷
داخل ظرف روغن بریزید و روی حرارت ملایم قرار بدین ( حرارت نباید خیلی کم باشه و نباید زیاد باشه ، باید ملایم باشه ) تا روغن کاملا داغ بشه اصلا حرارت رو کم و زیاد نکنید از اول تا آخر پخت باید حرارت ملایم باشه .
۸
و بعد دونات هارو داخل روغن بندازید . و روی دونات با قاشق روغن بریزید تا پف کنه و بعد وقتی هر دو طرف سرخ شد داخل آبکشی که دستمال کاغذی داخلش قرار دادین بذارید تا روغنش کشیده بشه .
۹
برای دونات شکری وقتی دونات کمی خنک شد داخل مخلوط شکر و کمی دارچین بغلطونید . و برای دونات شکلاتی روی دونات رو داخل شکلات ذوب شده بزنید .
تصاویر مراحل تهیه

دونات

بیشتر
نظرات دستور پخت

دونات