عکس فوکاچیا (نان ایتالیایی)
تصویر از hadis-soltani
https://sarashpazpapion.com/picture/2994552
...
مواد لازم

فوکاچیا (نان ایتالیایی)

۶
مواد اصلی
آرد
۵۰۰ گرم
مایه خمیر خشک
۱۴ گرم
آب گرم
۳/۴ پیمانه
نمک
۱ قاشق چای خوری
روغن زیتون
۱/۴ پیمانه
شکر
۱ قاشق چای خوری
نمک دانه درشت(در صورت تمایل برای روی نان)
به مقدار لازم
رزماری خشک(در صورت تمایل برای روی نان)
به مقدار لازم
کلمات کلیدی

فوکاچیا (نان ایتالیایی)

نان ایتالیایی غذای ملل فوکاسیا
طرز تهیه

فوکاچیا (نان ایتالیایی)

درجه سختی
زمان تهیه ۶۰
دقیقه
زمان پخت ۲۵
دقیقه
۱
ابتدا خمیر مایه را داخل یک ظرف شیشه ای بریزید شکر و نصف آب گرم را به آن اضافه کنید و با چنگال هم بزنید تا حدی که خمیر مایه کمی حل شود.کنار بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه تا ور بیاد و اسفنجی شود.
۲
آرد را الک کنید و با نمک خوب مخلوط کنیدآنرا در یک ظرف گود بزرگ بریزید و خمیر مایه ور آمده را اول هم بزنید و بعد به آن اضافه کنید + بیشتر آب باقی مانده و روغن زیتون .هم بزنید تا زمانی که آرد خمیر شود و به دست نچسبد اگر احتیاج بود باقی آب را هم اضافه کنید.
۳
سپس سطح کارتان را کمی آرد بپاشید و خمیر را روی ان قرار دهید و آنرا مانند توپ گرد کنید و شروغ به ورز دادن کنید.(در هنگام ورز دادن مچ شما باید انعطاف داسته باشد .از نزدیک خودتان با ورز خمیر را از خودتان دور کنیددوباره جمع کنید و دوباره با قسمت برآمدگی کف دست آنرا از خودتان دور کنید.)۸ تا ۱۰ دقیقه ورز دهید.بعد این مدت خمیر حالت نرم و الاستیکی داره .
۴
آنرا گرد کنید و داخل یک ظرف بزرگ بگذارید و پارچه ای روی آن بیاندازید.تا حجم آن زیادبشه حدودا ۱ ساعت و نیم طول میکشه.
۵
فر را روی حرارت ۴۲۵ فارنهایت یا ۲۲۰ سانتیگراد روشن کنید.
۶
ظرف مستطیلی یا گرد خود را ۳۰ در ۴۰ یا گرد ۳۰ سانتی را چرب کنید و درون آن کاغذ روغنی بگذارید و آنرا هم چرب کنید.
۷
خمیر را بر روی سطحی که کمی آرد پاشیده اید ۲ تا ۳ دقیقه ورز دهید و سپس با دست درون ظرف پهن کنید به ضخامت ۱ سانت. سپس با نوک انگشتان روی آن بزنید تا فرورفتگی و برآمدگی روی آن ایجاد شود.
۸
کمی روی آن روغن زیتون بپاشید حدود یکی دو قاشق سوپخوری و کمی نمک دانه درشت هم بپاشید(نمک دریا بهتر است) و در صورت تمایل کمی هم رزماری خشک بپاشید(اختیاری) و بگذارید به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در فر تا روی آن طلایی شود.
۹
آنرا برش دهید و در ظرف سرو بگذارید و روی آن روغن زیتون بکر بریزید و در صورت تمایل میتوانید ارگانو یا هر ادویه یا سبزی خشکی که بخواهید روی آن بریزید.
تصاویر مراحل تهیه

فوکاچیا (نان ایتالیایی)

بیشتر
سایر نکات

فوکاچیا (نان ایتالیایی)

فوکاچیا یا فوکاسیا یکی از نانهای خوشمزه ایتالیایی است که هم به عنوان یک اسنک میتونه خورده بشه و هم به عنوان پیش غذا.انواع مختلفی داره شما میتوانید با سبزی های معطری که روی آن میریزید و یا موادی که روی آن میگذارید طعمهای گوناگونی به آن بدهید .
خمیر مایه یک موجود زنده است و رطوبت و دمای هوا روی آن تاثیر دارد .در یک روز ممکنه خمیرتان زودتر ور بیاد و در یک روز دیرتر.برای تست آن به آرامی با انگشت بر روی خمیر بزنید اگر اثر انگشت شما بر روی خمیر موند یعنی خمیر ورآمده است.
عکس و تصاویر ارسالی از فوکاچیا (نان ایتالیایی)
نظرات دستور پخت

فوکاچیا (نان ایتالیایی)