مواد لازم

شیرینی گردک

۴۰
مواد اصلی
زعفران دم کرده برای تزئین
به مقدار لازم
بیکینگ پودر
۱/۲ قاشق چای خوری
کره یا روغن جامد
۳۰۰ گرم
زنجبیل
۳۰ گرم
خاک قند
۳۰۰ گرم
آرد گندم
۳۰۰ گرم
آرد برنج
۳۰۰ گرم
کلمات کلیدی

شیرینی گردک

طرز تهیه

شیرینی گردک

درجه سختی
زمان تهیه ۶۰
دقیقه
زمان پخت ۲۰
دقیقه
۱
فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود ، کره یا روغن جامد را روی حرارت اب کرده و خاکه قند را به ان اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا خاکه قند در روغن حل شود.
۲
ارد گندم ، ارد برنج ، بیکینگ پودر و زنجبیل را مخلوط کنید ، قاشق قاشق مخلوط ارد را به خاکه قند حل شده اضافه کرده و خوب بهم بزنید ، پس از اینکه تمام مواد اردی را اضافه کردید شروع به ورز دادن نمائید.
۳
انقدر خمیر را ورز دهید تا به روغن بیافتد ، پس از به روغن افتادن خمیر را به مدت ۲ ساعت کناری قرار دهید تا استراحت کند.
۴
پس از ۲ ساعت مجدد خمیر را ورز دهید و پس از ورز دادن از خمیر تکه هایی به اندازه یک پرتقال جدا کنید ، روی سطح کار کمی ارد بپاشید و هر تکه خمیر را با وردنه خوب باز کنید تا دایره ای به قطر نیم سانتیمتر شود.
۵
کف سینی فر تمام دایره های خمیری را بچینید ، روی شیرینی ها را با چنگال طرح بزنید سپس درون فری که از قبل با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کرده اید به مدت ۱۵ – ۲۰ دقیقه قرار دهید.
۶
پس از اینکه رنگ شیرینی ها تغییر کرد و پخته شد از فر خارج کنید و با زعفران دم کرده رویش طرح دلخواه بکشید و در ظرف مناسب سرو نمائید.
سایر نکات

شیرینی گردک

میتوانید خمیر را با قالب هایی که دارید قالب های متنوعی بزنید ، برای روی این شیرینی ها میتوانید علاوه بر زعفران دم کرده از رنگ های خوراکی یا شکلات اب شده و … استفاده کنید.
این شیرینی های سنتی را در جای خشک و خنک میتوانید به مدت 6 ماه نگهداری کنید.
نظرات دستور پخت

شیرینی گردک