مواد لازم

خمیر پای

۸
مواد اصلی
آرد همه‌کاره سبوس‌دار
۳۰۰ گرم
شکر دانه‌ریز
۱ قاشق غذا خوری
نمک
۳/۴ قاشق چای خوری
بیکینگ پودر
۱/۲ قاشق چای خوری
کره
۱/۲ پیمانه
کره گیاهی (یا روغن جامد) هم‌دمای محیط
۱/۲ پیمانه
آب یخ
۶-۵ قاشق غذا خوری
کلمات کلیدی

خمیر پای

طرز تهیه

خمیر پای

درجه سختی
زمان تهیه ۱۲۰
دقیقه
زمان پخت ۰
دقیقه
۱
آرد، شکر، نمک و بیکینگ‌پودر را با هم مخلوط ‌کنید. سپس مخلوط را ۲۰ تا ۳۰ دقیقه داخل یخچال قرار دهید تا خنک شود.
۲
اگر غذاساز دارید مواد خشک و خنک را داخل آن ریخته و نیمی از کره و نیمی از روغن جامد ( یا کره گیاهی) را که باید بصورت مکعبی و در ابعاد ۱ سانتیمتری خرد شده و هم‌دمای محیط باشد، اضافه ‌کنید.
۳
دستگاه را ۵ ثانیه روشن کرده، بقیه کره و روغن جامد (یا کره گیاهی) را اضافه ‌کرده ودوباره به اندازه ۵ شماره و سپس ۵ ثانیه آن را روشن ‌کنید. در این مرحله باید مخلوطی از تکه‌های بزرگ و کوچک داشته باشید. مخلوط را داخل کاسه بزرگی بریزید.
۴
اگر دستگاه غذاساز ندارید؛ می‌توانید کره هم‌دمای محیط (سختی کره باید در حدی باشد که وقتی با انگشت روی آن فشار می‌دهید جای انگشت‌تان روی کره بماند) را با دست خرد کنید حواستان باشد کره نباید خیلی سفت باشد؛ پس حتما قبل از شروع کار بسته به دمای منزل ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از یخچال بیرون بیاورید. آرد را الک کنید (دقت داشته باشید که بعد از الک‌کردن، باید ½۲ پیمانه آرد داشته باشید).
۵
مخلوط آرد را در کاسه‌ای مناسب بریزید و کره هم‌دمای محیط و خردشده را به کاسه اضافه کنید و با نوک انگشتان کره و آرد را مخلوط کنید. درنهایت خمیر شما آنچه انتظارش را دارید نیست و شبیه خرده‌نان می‌باشد.
۶
در ادامه مراحل کار برای هر دو روش با دست و با غذاساز یکسان است. آب یخ را کم‌کم به مخلوط اضافه کرده و با کف دست ورز می‌دهیم تا خمیر بافت منسجم‌تری پیدا کند. حواستان باشد اگر خمیر را زیاد ورز دهید کراست پای شما سفت می‌شود. پس با حداقل ورز، کراستی ترد و سبک داشته باشید. فقط بقدری مواد را هم بزنید که آب باعث شود بافت خمیر منسجم شود.
۷
اگر خمیر فرم نگرفت نیاز به آب بیشتری داریم. ولی آب را با احتیاط و با قاشق اضافه کنید که خمیرتان شل نشود. مثلا هر بار یک قاشق چایخوری آب یخ را اضافه می‌کنیم و بعد از هر بار اضافه ‌کردن غلظت آن را بررسی می‌کنیم. اگر نیاز بود آب بیشتری به آن اضافه نماییم، اما به مقدار بسیار کم.
۸
خمیر را بصورت ۲ تا توپ درآورده و داخل کیسه فریزر به مدت نیم‌ساعت داخل یخچال قرار می‌دهیم تا استراحت کند.
۹
در مرحله نهایی تهیه و داخل قالب قرار دادن خمیر پای، ابتدا خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه در دمای اتاق قرار می‌دهیم تا کمی نرم شود.دستها و سطح کار را با آرد آغشته کرده و می‌تکانیم تا تنها اثر آرد باقی بماند وگرنه آرد باعث خشک شدن خمیر می‌شود.
۱۰
خمیر را به صورت صفحه‌های ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتری هن می‌کنیم. آرام به آن ضربه می‌زنیم تا آرد اضافی آن بریزد. داخل قالب قرار داده و با دست خمیر را به سمت دیواره‌ها هل می‌دهیم تا با ضخامت یکنواخت (۳ میلیمتر)، به دیواره‌های قالب برسد. باز هم قبل از قرار دادن کراست پای در فر، روی خمیر داخل قالب نایلون کشیده و به مدت نیم‌ساعت داخل یخچال استراحت می‌دهیم.
عکس و تصاویر ارسالی از خمیر پای
نظرات دستور پخت

خمیر پای