مواد لازم

نان سیب زمینی

۶
مواد اصلی
زیره
۲ قاشق چای خوری
شکر
۱ قاشق چای خوری
خمیر مایه (از نوع فوری)
۲۰ گرم
شیر
۱۷۰ میلی لیتر
کره
۳۰ گرم
بهبود دهنده نان
۱/۴ قاشق غذا خوری
آرد
۵۰۰ گرم
سیب زمینی
۳۰۰ گرم
نمک
۱ قاشق چای خوری
تخم مرغ
۱ عدد
کلمات کلیدی

نان سیب زمینی

طرز تهیه

نان سیب زمینی

درجه سختی
زمان تهیه ۹۰
دقیقه
زمان پخت ۴۰
دقیقه
۱
ابتدا سیب زمینی‌ها را بشویید و با آب ونمک بپزید تا نرم شود سپس پوست آن را بگیرید و له کنید سپس آرد را با نمک و بهبود دهنده مخلوط کرده و۳ مرتبه الک کنید و در کاسه بزرگی بریزید .
۲
مایه خمیر فوری وشکر را با هم مخلوط کرده سپس تخم‌مرغ ، شیر گرم ، سیب زمینی له شده وکره و زیره را با هم مخلوط کرده وبه آرد اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید تا خمیر لطیفی بدست آید .
۳
خمیر را ۱۰ دقیقه ورز دهید سپس آن را درون ظرفی که چرب کرده‌ اید قرار دهید رویش را بپوشانید واجازه دهید در جای گرم یک ساعت استراحت کند وحجمش دو برابر شود .
۴
سینی فر را کاغذ بیندازید وکاغذ را چرب کنید . خمیر را پس از استراحت مجددا ورز دهید آن را به شکل توپ درآورید و در سینی قرار دهید کمی با دست آن را حالت دهید وبا چاقوی تیز روی خمیر را برش بزنید بدون آنکه خمیر رابه پایین فشار بدهید .
۵
روی آن را آب بمالید و دوباره نیم ساعت دیگر استراحت دهید .
۶
پس از استراحت دوم درفر از پیش گرم شده با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد وبه مدت ۴۰ دقیقه قرار دهید . می‌توانید روی نان را با زرده تخم مرغ رومال کنید .
تصاویر مراحل تهیه

نان سیب زمینی

بیشتر
سایر نکات

نان سیب زمینی

اگر بخواهید مایه خمیر را عمل بیاورید طبق دستورالعمل قبلی ، خمیر مایه را با یک قاشق شکر مخلوط کرده به آن کمی آب گرم که دمایش بین ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد می‌ باشد اضافه کنید درش رابگذارید واجازه دهید تا درمحیط نسبتا گرم به مدت ۱۰ دقیقه پف کند وعمل بیاید وبعد به مواد آرد اضافه کنید
مقدار آرد و آب تقریبی است . بهتراست آب را کم‌کم اضافه کنید
میتوانید به جای كره از 2قاشق غذاخوری روغن زیتون و به جای شیر از آب و به جای زیره از نعنا یا شوید خشک استفاده كنید
بهتر است در فر یك ظرف آب هم قرار بدهید
اگر بهبود دهنده نان ندارید آن را حذف كنید.
نظرات دستور پخت

نان سیب زمینی