عکس کته کوفته
این غذا یک نوع کوفته گوشت ساده است که معمولا به همراه کته زعفرانی سرو میشود. اما با نان هم میتوان آنرا سرو کرد. مزه ای اصیل و سنتی دارد و نزد هواداران غذاهای سنتی محبوب است.
در صورت مفید بودن این دستورپخت، برای سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام زمان عج یک صلوات بفرستید.
...
مواد لازم

کته کوفته

۲
مواد اصلی
گوشت چرخ کرده (مخلوط گوسفندوگوساله)
۲۰۰ گرم
برنج
۳ قاشق غذا خوری
آرد نخودچی
۱-۲ قاشق غذا خوری
نعنا خشک
۱ قاشق چای خوری
ترخون خشک
۱ قاشق چای خوری
زردچوبه
۱ قاشق چای خوری
نمک و فلفل
به مقدار لازم
کشمش
۱/۲ پیمانه
پیاز داغ
۲ قاشق غذا خوری
زرشک
۳ قاشق غذا خوری
گردو
۳ عدد
تخم مرغ
۱ عدد
مواد لازم سس :
گوجه فرنگی بزرگ
۲ عدد
رب گوجه ‌فرنگی
۲ قاشق غذا خوری
پیاز داغ
۲ قاشق غذا خوری
زردچوبه
۱/۲ قاشق چای خوری
ترخون خشک
۱/۲ قاشق چای خوری
روغن
به مقدار لازم
آب
۲ لیوان
کلمات کلیدی

کته کوفته

طرز تهیه

کته کوفته

درجه سختی
زمان تهیه ۶۰
دقیقه
زمان پخت ۵۰
دقیقه
۱
سه قاشق برنج را با یک لیوان آب و زردچوبه بپزید تا برنج کاملا نرم و از هم باز شود بطوریکه بتوان آنرا با دست براحتی له کرد. برنج را تا گرم است با دست یا گوشتکوب له کنید تا تقریبا بصورت خمیری در آید. بعد کنار بگذارید تا کاملا خنک شود.
۲
پودر نعنا و ترخون را با گوشت مخلوط کرده و به برنج له شده اضافه کنید. مواد را بخوبی ورز دهید تا مخلوط شوند و حالت چسبندگی پیدا کنند.
۳
تخم مرغ را در ظرفی با چنگال یا همزن دستی بزنید تا از لختگی در آید. سپس آنرا به مواد کوفته اضافه کنید و بخوبی مخلوط کنید تا مواد کاملا یکدست شوند.
۴
حال آرد نخودچی را به همراه نمک و فلفل به مواد کوفته اضافه کرده و حدود پنج دقیقه چنگ بزنید تا مایه کوفته کاملا یکدست و چسبنده شود.
۵
در این مرحله مواد میانی کوفته را حاضر کنید. کشمش و زرشک را با اندکی روغن بمدت پنج دقیقه تفت دهید تا پف کنند، بعد گردوها را خرد کرده و همراه پیازداغ به تابه اضافه کنید و دو دقیقه دیگر تفت دهید. سپس اجازه دهید کاملا خنک شوند.
۶
مواد کوفته را به دو قسمت تقسیم کنیدو هر قسمت را به شکل کروی در آورید. وسط کوفته ها حفره ایجاد کنید و یک قاشق غذاخوری پر از مخلوط زرشک و کشمش و گردو وسط آن بریزید. بعد کوفته ها را با دقت ببندید و بین دستانتان کاملا فرم کروی دهید تا سطحشان صاف و یکپارچه شود.
۷
در یک تابه تفلون که عمق دارد یا در یک قابلمه تفلون مقداری روغن بریزید و اجازه دهید داغ شود. کوفته ها را به آرامی در آن قرار دهید و همه طرف آنها را سرخ کنید تا منسجم و طلایی رنگ شوند.
۸
حال اقدام به تهیه سس کنید. رب گوجه را به همراه پیازداغ و زردچوبه اندکی تفت دهید تا رنگ بیندازد. گوجه ها را پوره کرده و به آنها اضافه کنید. اجازه دهید حدود ۱۰ دقیقه بجوشند تا گوجه ها هم رنگ خود را آزاد کنند بعد آب، پودر ترخون و در صورت تمایل آبغوره را به سس اضافه کنید و اجازه دهید جوش بیاید.
۹
کوفته ها را به سس در حال جوش اضافه کنید و با شعله ملایم به مدت پنجاه دقیقه بپزید. اگر سس تا روی کوفته ها نرسیده بود پس از نیمساعت کوفته ها را سر و ته کنید تا کاملا پخته شوند.
۱۰
پس از پخت کوفته ها را در ظرف سرو قراردهید و با باقیمانده مخلوط زرشک و کشمش و گردو، و سبزی خرد شده تزیین کنید. این غذا را همراه کته زعفرانی یا نان میتوانید سرو کنید.
سایر نکات

کته کوفته

برای پیشگیری از وارفتن کوفته ها:
حتما برنج باید له شده، خمیری، و خنک باشد،
مواد میانی کوفته کاملا خنک باشند،
روغن هنگام سرخ کردن کوفته ها داغ باشد،
فرم دهی کوفته ها با دقت و حوصله انجام شود،
و هنگام پخت، شعله ملایم و درب قابلمه باز باشد.
عکس و تصاویر ارسالی از کته کوفته
نظرات دستور پخت

کته کوفته