عکس دلمه بادمجان
تصویر از maral farhadi
https://sarashpazpapion.com/picture/1961199
...
مواد لازم

دلمه بادمجان

۵
مواد اصلی
سبزی معطر (ترخون و مزره و نعنا و شوید)
۲۰۰ گرم
رب گوجه ‌فرنگی
۲ قاشق غذا خوری
نمک و فلفل
به مقدار لازم
آب
۲ لیوان
پیاز
۳ عدد
سیر
۳ حبه
گوجه فرنگی
۳ عدد
گوشت چرخ کرده
۱۰۰ گرم
برنج
۱/۲ فنجان
لپه‎
۱/۲ فنجان
بادمجان بزرگ
۵ عدد
کلمات کلیدی

دلمه بادمجان

پیش غذا وعده شام وعده نهار
طرز تهیه

دلمه بادمجان

درجه سختی
زمان تهیه ۶۰
دقیقه
زمان پخت ۶۰
دقیقه
۱
بادمجان ها را پوست بکنید و سرشان را جدا کنید ، داخل بادمجان ها را خالی کنید طوریکه دیواره داخلی بادمجان پاره نشود ، بادمجان هایی که خالی کرده اید نمک بزنید و یک ساعت بگذارید بماند تا تلخی آن گرفته شود.
۲
لپه ای را که از شب قبل خیس داده اید نیم پز کنید ( نیم پز یعنی وقتی لپه را بین دو انگشت میفشارید زیاد نرم نیست اما میتوانید آن را له کنید ).
۳
درون قابلمه ای مقداری آب را جوش اورید سپس برنج و مقداری نمک بریزید و حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه برنج را به حالت آبکشی بپزید ( وقتی دانه برنج را بین دو انگشت میفشارید باید اطرافش نرم و مغزش کمی خام باشد ).
۴
۲ سیر و ۲ پیاز را ریز خرد کرده و درون روغن تفت دهید
۵
سپس گوشت چرخ کرده ، نمک و فلفل را اضافه نمائید و مخلوط کنید تا رنگ گوشت تغییر کند ، رب گوجه فرنگی را درون گوشت بریزید و تفت دهید.
۶
لپه های نیم پز و سبزی ها معطری را که ریز خرد کرده اید به مواد گوشتی اضافه کنید و مرتب بهم بزنید تا سبزی ها آب نیندازند
۷
پس از اینکه سبزی ها کمی تغییر رنگ دادند در ظرف را بگذارید و حرارت را کم کنید تا مواد بخار کنند ( در صورت استفاده از سبزی خشک نیازی به تفت دادن سبزی ها نیست ).
۸
پس از اینکه مواد بخار کردند میتوانید برنج آبکش شده را اضافه کنید ، کمی مخلوط کنید اما مراقب باشید برنج له نشود ، پس از ترکیب کردن تمام مواد در ظرف را باز بگذارید تا آب اضافی غذا کشیده شود سپس حرارت را خاموش کنید و بگذارید مواد سرد شوند.
۹
بادمجان ها را پس از یک ساعت که گذشت درون قابلمه با مقداری روغن تفت دهید تا نیم سرخ شود
۱۰
سپس داخل بادمجان ها را با موادی که سرد شده اند پر کنید.
۱۱
برای تهیه سس دلمه درون قابلمه ۱ سیر و ۱ پیاز را ریز خرد کنید و با کمی روغن سرخ کنید ، گوجه ها را نگینی خرد کرده و به سیر و پیاز اضافه نمائید و تفت دهید تا گوجه ها خوب سرخ شوند ، ۲ لیوان آب را به گوجه های سرخ شده اضافه کنید و کمی نیز نمک و فلفل بزنید سپس حرارت را ملایم کنید تا سس کمی غلظت پیدا کند.
۱۲
بادمجان های شکم پر را به ارامی روی این سس بچینید ، در قابلمه را بگذارید و اجازه دهید با حرارت ملایم ۱ ساعت بادمجان ها بپزند و نرم شوند سپس دلمه های آماده شده را درون ظرف کشیده و بهمراه سس دلمه سرو کنید.
تصاویر مراحل تهیه

دلمه بادمجان

بیشتر
سایر نکات

دلمه بادمجان

برای پخت دلمه بادمجان حدود 1 ساعت زمان لازم است اما اگر از بادمجان تازه استفاده میکنید این زمان به نصف کاهش میابد ، در زمان پخت دلمه ها را چک کنید تا زیاده از حد پخته ، خشک یا له نشوند.
نظرات دستور پخت

دلمه بادمجان