سایز شکم را در کوتاه ترین زمان با ۸ گام  غذایی کم کنید
سایز شکم را در کوتاه ترین زمان با ۸ گام غذایی کم کنید

یکی از اصلی ترین مجرمان بزرگ شدن سایز شکم، سیستم گوارشی آهسته، مشکلات هضم و در نهایت ابتلا به نفخ است و این اتفاق بیشتر در زنان بالای ۴۰ سال می افتد.
با این حال نتایج تحقیقات شگفت انگیز است و نشان می دهد که شما می توانید با بهبود فرایند هضم و آنهم با تغییرات رژیم غذایی، در کوتاه ترین زمان، سایز شکم را کاهش دهید:

اضافه کردن دو نوع فیبر به غذا:

ابتلا به نفخ و به دنبال آن یبوست، شکم را متورم و بزرگ می کند. یک راه ساده برای از بین بردن یبوست، مصرف فیبر غذایی است. فیبر، روده ھا را خیلی زود به حرکت در می آورد و مواد زائد را که در شکم انباشته شده اند، تخلیه می کند. اگر از دو نوع فیبر (یعنی فیبر محلول که در پسیلیوم وجود دارد و فیبر نامحلول که در سبوس یافت می شود) ھمزمان استفاده شود، تاثیر بھتری دارد. این فیبرھا دست به دست ھم داده و آب را وارد روده بزرگ می کنند و سرعت دفع را افزایش می دھند. در نتیجه شکم صاف تر شده و فرد احساس سبکی می کند.

کاهش مصرف سدیم:

سدیم موجود در نمک، باعث تجمع آب در بدن شده و شکم را بزرگ می کند. سدیم مصرفی اکثر ما بیشتر از دو برابر مقداری است که بدن ما بدان نیاز دارد. این در حالیست که ما به روزانه ١۵٠٠ میلی گرم سدیم نیاز داریم و نه بیشتر.

مصرف غذاهای حاوی پتاسیم:

مواد غذایی غنی از پتاسیم مثل موز و سیب زمینی، به بدن کمک می کنند تا آب اضافی را تخلیه کند. مایعات اضافی بدن تحت تاثیر دو نوع ماده معدنی قرار دارند، پتاسیم و سدیم. ھر وقت که تعادل این دو ماده معدنی در بدن بر ھم بخورد، مایعات بدن ھم دستخوش تغییر می شوند. اگر سدیم از حد طبیعی بالاتر برود، آب در بدن، تجمع پیدا می کند. برای حفظ تعادل سدیم و پتاسیم، می توان از این مواد غذایی استفاده کرد: یک عدد سیب زمینی متوسط پخته شده با پوست، یک عدد موز متوسط، یک عدد انبه ھندی متوسط، نصف فنجان اسفناج پخته شده، یک پرتقال متوسط.

کاهش مصرف شیرین کننده های مصنوعی:

این شیرین کننده ھا در بدن به طور ناقص ھضم می شوند. باکتری ھای موجود در روده، آنها را تخمیر می کنند و در نتیجه باعث تولید گاز و حتی اسھال می شوند. اگر بر روی برچسب ماده غذایی عناوینی مثل سوربیتول، مانیتول، زایلیتول و لاسیتول درج شده بود، بدین معنی است که شیرین کننده مصنوعی دارد و باید از انتخاب آن اجتناب کنید.

نوشیدن مایعات کافی:

نوشیدن مایعات کافی به روده ھا کمک می کند تا با جذب آب بیشتر به روده، حرکت مواد زائد را سریع تر و آسان تر کند و از بروز یبوست، جلوگیری نماید. افرادی که مایعات کافی دریافت نمی کنند، حتی اگر تمام تلاش خود را کرده و سایر نکات را ھم رعایت کنند، در صاف کردن شکم و از بین بردن، نفخ و یبوست، چندان موفق نخواھند بود. روزانه حداقل ٨ لیوان مایعات بنوشید و از مواد غذایی سرشار از مایعات مثل میوه ھا و سبزیجات استفاده کنید. بھترین گزینه، آب است اما می توانید از سایر نوشیدنی ھا مثل شیر و آب میوه طبیعی ھم استفاده کنید.

اجتناب از مصرف نوشابه و آب نبات:

ھوا به ھر طریقی که وارد دستگاه گوارش شود، گاز تولید نموده و باعث نفخ می شود. خوردن و نوشیدن که با سرعت انجام شود، ھمچنین نوشیدن مایعات از طریق نی، مصرف آبنبات و جویدن آدامس، ھمگی باعث ورود ھوای زیاد به داخل دستگاه گوارش می شوند. پس سعی کنید که غذا با آرامش و با دھان بسته بجوید. به جای نوشابه از نوشیدنی ھای سبک تر مثل آب یا آب میوه طبیعی استفاده کنید و تا جایی که می توانید، آدامس نجویده و آبنبات نخورید.

مصرف ماست پروبیوتیک:

تحقیقات نشان می دھند که عدم تعادل در باکتری ھای روده می تواند به کاھش حرکات روده و پف کردن شکم منجر شود. اما ماست که حاوی باکتری ھای زنده مفید پروبیوتیک است، می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند. باکتری های موجود در ماست به افزایش حرکات روده کمک می کند و یبوست را از بین می برد.

اجتناب از مصرف بیش از حد محصولات خام:

میوه ھا و سبزیجات تازه برای بدن بسیار مفید ھستند اما حجم زیادی از معده را اشغال می کنند و باعث متورم شدن معده می شوند. برای رفع این مشکل، به ھیچ وجه توصیه نمی شود که میوه و سبزی را ترک کنید بلکه بھتر است که ھمه سھم میوه و سبزی روزانه خود را یکجا نخورید و آن را در طی روز تقسیم کنید.
منبع : آوای سلامت

مقالات پیشنهادی
این غذاها را دو بار گرم نکنید
این غذاها را دو بار گرم نکنید
تمیز کردن لوبیا سبز
تمیز کردن لوبیا سبز
نان را در یخچال نگذارید
نان را در یخچال نگذارید
چطور یک کلم بروکلی را تمیز کنیم؟
چطور یک کلم بروکلی را تمیز کنیم؟
۹ ماده غذایی سالم برای تمام زنان
۹ ماده غذایی سالم برای تمام زنان
نحوه تمیز کردن تخم مرغ
نحوه تمیز کردن تخم مرغ
نظرات
۰
سیما
به چه چیزی فیبر میگن ؟؟؟ بعدشم فیبر محلول کدومه لطفا؟
۴ روز پیش
۰
سیما
سلام من فقط شکم دارم چیکار کنم چی بخورم واقعا که اثر گذار باشه درضمن ناراحتی معده هم دارم یعنی با سردی
۴ روز پیش
۰
فاطمه ثنا
من می‌خوام تپل شم چیکار کنم دیگه اذیت میشم از لاغری
۲ هفته پیش
۰
فاطمه ثنا
فیبر یعنی سبزیجات
۲ هفته پیش
۲
مامان سماکوچولو
من میخوام شکنم وپهلوهام آب بشه چیکار کنم چی بخورم
۱ ماه پیش
۱
mojgan 7
سلام ممنون خیلی عالی بود.
۲۳ آبان ۹۷
۲
M&M 73/9/29
بله اهل بیت چیزایی رو هزارچهارصد سال پیش گفتن والان دانشمندا پی بردن ...
۲۶ مهر ۹۷
۰
رها رضوان
جواب گرفتید ازش؟؟
چون من مخام از طب اسلامی استفاده کنم مرددم
۲۵ مهر ۹۷
۱
مامان پارسا
پیاده روی کم کردن سرخ کردنی حذف شیرینی
۱۳ مهر ۹۷
۴
Mona Khanoom
من شنیدم میگن آب خوردن وسط غذا خیلی پهلو میاره، اگه وسط غذا آب میخورید لطفا ترک کنید ، ی ورزش ساده هم هست ب ترتیب پای راست و چپو روزانه 10 مرتبه از پهلو بیارید بالا ، یعنی ی زاویه قائمه ایجاد بشه، همراه موزیک راحت تر میتونید انجام بدید
۱۵ شهریور ۹۷
دستورپخت های پیشنهادی
سیب زمینی شکم پر

سیب زمینی شکم پر

۸.۴k
کوکوی شکم پر

کوکوی شکم پر

۴۳.۳k
مرغ شکم پر

مرغ شکم پر

۴۱.۶k
سیب زمینی تنوری شکم پر

سیب زمینی تنوری شکم پر

۱۹.۸k
دسر سان شاین

دسر سان شاین

۹۱۱
سیب زمینی های کوچک شکم پر

سیب زمینی های کوچک شکم پر

۹k
سایر کاربران
کارای همه قشنگن همه زحمت کشیدن همه لایک دارن👏👏
با نام کاربری ترنج از رفسنجان😉
احساس خیلی قشنگیه در اوج تنهایی یکی بهت بگه غصه نخور گلم من تنهات نمیزارم...
آرزو میکنم خدای اطلسی ها باتو باشد خدای بی کس ها باتو باشد. تمام لحظه های یک عمر به جز دلواپسی باتوباشد. دوستان به گروه پرسش و پاسخ کدبانو گری بپیوندید تو تلگرام سرچ کنید مارو پیدا میکنین
نفس هستم بیست و نه ساله..تهران عاشق آشپزی
کاربر فعال سرآشپز پاپیون