سایز شکم را در کوتاه ترین زمان با ۸ گام  غذایی کم کنید
سایز شکم را در کوتاه ترین زمان با ۸ گام غذایی کم کنید

یکی از اصلی ترین مجرمان بزرگ شدن سایز شکم، سیستم گوارشی آهسته، مشکلات هضم و در نهایت ابتلا به نفخ است و این اتفاق بیشتر در زنان بالای ۴۰ سال می افتد.

اضافه کردن دو نوع فیبر به غذا:

ابتلا به نفخ و به دنبال آن یبوست، شکم را متورم و بزرگ می کند. یک راه ساده برای از بین بردن یبوست، مصرف فیبر غذایی است. فیبر، روده ھا را خیلی زود به حرکت در می آورد و مواد زائد را که در شکم انباشته شده اند، تخلیه می کند. اگر از دو نوع فیبر (یعنی فیبر محلول که در پسیلیوم وجود دارد و فیبر نامحلول که در سبوس یافت می شود) ھمزمان استفاده شود، تاثیر بھتری دارد. این فیبرھا دست به دست ھم داده و آب را وارد روده بزرگ می کنند و سرعت دفع را افزایش می دھند. در نتیجه شکم صاف تر شده و فرد احساس سبکی می کند.

کاهش مصرف سدیم:

سدیم موجود در نمک، باعث تجمع آب در بدن شده و شکم را بزرگ می کند. سدیم مصرفی اکثر ما بیشتر از دو برابر مقداری است که بدن ما بدان نیاز دارد. این در حالیست که ما به روزانه ١۵٠٠ میلی گرم سدیم نیاز داریم و نه بیشتر.

مصرف غذاهای حاوی پتاسیم:

مواد غذایی غنی از پتاسیم مثل موز و سیب زمینی، به بدن کمک می کنند تا آب اضافی را تخلیه کند. مایعات اضافی بدن تحت تاثیر دو نوع ماده معدنی قرار دارند، پتاسیم و سدیم. ھر وقت که تعادل این دو ماده معدنی در بدن بر ھم بخورد، مایعات بدن ھم دستخوش تغییر می شوند. اگر سدیم از حد طبیعی بالاتر برود، آب در بدن، تجمع پیدا می کند. برای حفظ تعادل سدیم و پتاسیم، می توان از این مواد غذایی استفاده کرد: یک عدد سیب زمینی متوسط پخته شده با پوست، یک عدد موز متوسط، یک عدد انبه ھندی متوسط، نصف فنجان اسفناج پخته شده، یک پرتقال متوسط.

کاهش مصرف شیرین کننده های مصنوعی:

این شیرین کننده ھا در بدن به طور ناقص ھضم می شوند. باکتری ھای موجود در روده، آنها را تخمیر می کنند و در نتیجه باعث تولید گاز و حتی اسھال می شوند. اگر بر روی برچسب ماده غذایی عناوینی مثل سوربیتول، مانیتول، زایلیتول و لاسیتول درج شده بود، بدین معنی است که شیرین کننده مصنوعی دارد و باید از انتخاب آن اجتناب کنید.

نوشیدن مایعات کافی:

نوشیدن مایعات کافی به روده ھا کمک می کند تا با جذب آب بیشتر به روده، حرکت مواد زائد را سریع تر و آسان تر کند و از بروز یبوست، جلوگیری نماید. افرادی که مایعات کافی دریافت نمی کنند، حتی اگر تمام تلاش خود را کرده و سایر نکات را ھم رعایت کنند، در صاف کردن شکم و از بین بردن، نفخ و یبوست، چندان موفق نخواھند بود. روزانه حداقل ٨ لیوان مایعات بنوشید و از مواد غذایی سرشار از مایعات مثل میوه ھا و سبزیجات استفاده کنید. بھترین گزینه، آب است اما می توانید از سایر نوشیدنی ھا مثل شیر و آب میوه طبیعی ھم استفاده کنید.

اجتناب از مصرف نوشابه و آب نبات:

ھوا به ھر طریقی که وارد دستگاه گوارش شود، گاز تولید نموده و باعث نفخ می شود. خوردن و نوشیدن که با سرعت انجام شود، ھمچنین نوشیدن مایعات از طریق نی، مصرف آبنبات و جویدن آدامس، ھمگی باعث ورود ھوای زیاد به داخل دستگاه گوارش می شوند. پس سعی کنید که غذا با آرامش و با دھان بسته بجوید. به جای نوشابه از نوشیدنی ھای سبک تر مثل آب یا آب میوه طبیعی استفاده کنید و تا جایی که می توانید، آدامس نجویده و آبنبات نخورید.

مصرف ماست پروبیوتیک:

تحقیقات نشان می دھند که عدم تعادل در باکتری ھای روده می تواند به کاھش حرکات روده و پف کردن شکم منجر شود. اما ماست که حاوی باکتری ھای زنده مفید پروبیوتیک است، می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند. باکتری های موجود در ماست به افزایش حرکات روده کمک می کند و یبوست را از بین می برد.

اجتناب از مصرف بیش از حد محصولات خام:

میوه ھا و سبزیجات تازه برای بدن بسیار مفید ھستند اما حجم زیادی از معده را اشغال می کنند و باعث متورم شدن معده می شوند. برای رفع این مشکل، به ھیچ وجه توصیه نمی شود که میوه و سبزی را ترک کنید بلکه بھتر است که ھمه سھم میوه و سبزی روزانه خود را یکجا نخورید و آن را در طی روز تقسیم کنید.

مقالات پیشنهادی
راه های آسان برای از بین بردن بوی دهان در ماه رمضان
راه های آسان برای از بین بردن بوی دهان در ماه رمضان
راه های مراقبت از پوست در ماه رمضان
راه های مراقبت از پوست در ماه رمضان
نان را در یخچال نگذارید
نان را در یخچال نگذارید
چرا در ماه های سرد سال باید بیشتر آب بنوشیم ؟
چرا در ماه های سرد سال باید بیشتر آب بنوشیم ؟
این غذاها را دو بار گرم نکنید
این غذاها را دو بار گرم نکنید
تمیز کردن لوبیا سبز
تمیز کردن لوبیا سبز
نظرات
۰
مهدیه
سلام من پایین تنه ی لاغری دارم میشه بگید چه جوری پایین تنم چاق بشه
۴ روز پیش
۱
نازنین
سلام وخسته نباشید خوردن سیروهویج ناشتا برای لاغری و کوچک کردن شکم مفید است تورو خدا جواب من بگید
۴ هفته پیش
۰
مامان صدرا
سلام.خسته نباشین
مطلب خوبی بود
من بعد از زایمان طبیعی یکم شکم آوردم.قدم ۱۷۰ و وزنم ۵۸ کیلوئه.سایزمم ۳۸ (لارج)
الان با این وجود شکمم به چشم میخوره.میخوام لاغرش کنم باشگاه برم اما باشگاه برگشت پذیره و احساس میکنم بی فایدس.
یه راهکار بگین لطفا.خیلی عذابم میده این شکم
۱ ماه پیش
۰
مریم آرت
من خودم بعد زایمان ۹۷ کیلو شده بودم یعنی حدود ۲۰ کیلو وزنم اضافه شد.ولی با این رژیم خیلی عالی وزنم کم شد.
۳ فروردین ۹۹
۰
مریم آرت
سلام عزیزم.رژیم پروتیین یا کتوژنیک فوری وزن رو کم میکنه و سوخت و ساز بدن رو تغییر میده.بدن رو از فند سوزی به چربی سوزی میندازه.و تو مدت زمان کم خیلی نتیجه میگیری.غذات باید پروتیین خالص باشه مصرف کربوهیدرات خیلی کم بشه و آب و سالاد و سبزی فراوان.یه سرچ تو گوگل بزنی یا تو اینستاگرام سرچ کنی دستت میاد .عالیه.من توی ۱/۵ ماه ۱۴ کیلو کم کردم بدون ذره ای گرسنگی یا اذیت شدن.
۳ فروردین ۹۹
۰
غزل
دلپذیر پاپیون
۲۸ اسفند ۹۸
۰
h,k
لطفا راهنماييم کنید توروخدا از این وضعیتم خسته شدم کمردرد گرفتم البته اون از سزارین ولی زانو درد گرفتم اون از سنگينيمه خواهشا کمکم کنید راهنماييم کنید دقیق چیکار کنم تاثیر بزاره وزنمو کم کنم لاغرشم
۳ اسفند ۹۸
۰
h,k
من میخوام لاغرکنم بهش شدید نیازمندم بخدا زانوی راستم دردميکنه ورزش سخت نمیتونم انجام بدم بعد از اینکه سزارین کردم شکمم خیلی بزرگ شد پلوم ران و بازوهام خلاصه همه جام بعد از زايمانم خیلی چاق شدم واقعانم رژیم ک ن ولی بجای ۱بشقاب برنج ۱۲تا قاشق غذاخوری ميخورم ن بیشتر سالاد میخورم ماست و کدو شويد ولی بازم تأثیر نداره ن نوشابه ن فیت فود فقط شیرینی تک و توکي میخورم چون خودم درس میکنم ديگ نمیتونم جلوخودموبگيرم دلم بدجور هوس میکنه میخورم ولی دیر ب دیر
۳ اسفند ۹۸
۰
h,k
تاثیر گذاشته چیزیم کم کردين
۳ اسفند ۹۸
۰
h,k
اگ ناهار و نخوریم شام چیکار کنیم پس هرچی ميخاي بخور ب اندازه بخور چاق نميشيم
۳ اسفند ۹۸
سایر کاربران
ممنونم از نگاه مهربونتون عذر میخوام اگه نمیتونم جواب محبت هاتونو بدم.
به عشق بچه هام.❤و همسری ❤اشپزی میکنم
كانال تلگرام يا اينستا فروش ظروف چوبی ashpazkhaneh_takk 09191225387موسوی
ماه رمضان 97 تاريخ ورودم به پاپيون
کاربر فعال سرآشپز پاپیون
کاربر فعال سرآشپز پاپیون