عکس نان برنجی
Arezoo 1360
۲۱۵
۱.۵k

نان برنجی

۱۹ مرداد ۰
سلام دوستای گلم😘😘😘😘
این شیرینیای خوشمزه رو دیروز به سفارش پسرم درست کردم که چند وقت بود هوس کرده بود و من حوصله نداشتم و همش امروز و فردا میکردم 😰 والا با این شرایط بدِ کروناییِ کشور ، حالی به آدم نمی مونه .... ولی خب زندگی باید کرد و هر جور که شده باید به خاطر خودمون و اطرافیانمون سرِ پا باشیم و امیدوااااار به فردایی روشن😍

من این بار نان برنجی رو با این دستور که از مجله اینترنتیِ برترینها برداشتم ؛ درست کردم و نتیجه عالی بود و خیلی راضی بودم👌اینم بگم با این مقدار مواد ، 35 عدد شیرینی در اومد .

*طرز تهیه نان برنجی با طعم عالی
مواد لازم :

آرد برنج تازه و معطر: ۱ و ۲/۳ لیوان فرانسوی دسته‌دار (۲۵۰ گرم)
روغن صاف قنادی: ½ لیوان فرانسوی دسته‌دار (۱۲۵ گرم) ... البته من طبق معمول تو دستور دست بردم🤗 و بجای این مقدار روغن صاف ، یک قالب کره گیاهی 100 گرمی و 4 قاشق غذاخوری روغن صاف زدم😉
پودر قند نرم و لطیف: ½ لیوان فرانسوی دسته‌دار
پودر هل: ۱ قاشق مرباخوری(من کمتر زدم )
زرده تخم مرغ: ۱ عدد در دمای محیط
گلاب: ¼ لیوان فرانسوی دسته‌دار
زعفران دم کرده غلیظ: به مقدار دلخواه
تخم خرفه، کنجد یا پودر مغز پسته: برای روی نان برنجی

طرز تهیه:

مرحله اول: روغن صاف و پودر قند را با هم مخلوط کنید و با همزن دستی یا برقی آنقدر هم بزنید که یکدست و کرم رنگ شود. وقتی ترکیب روغن و پودر قند یکدست و صاف و کرمی رنگ شد، زرده تخم مرغ را که هم دمای محیط است را به آن اضافه کنید و دوباره به مدت یک دقیقه خوب هم بزنید.


مرحله دوم: حالا آرد برنج و پودر هل را اضافه کنید. حتما از آرد برنج تازه و مرغوب که عطر خوب و خوشی دارد استفاده کنید. کمی هم بزنید و سپس گلاب را به تدریج به این مخلوط اضافه کرده و همزمان مرتب هم بزنید. در نهایت باید یک خمیر لطیف داشته باشید پس گلاب را کم کم اضافه کنید که خمیر شل و وارفته نشود. در نهایت زعفران دم کرده غلیظ را هم اضافه کنید. می‌توانید خمیر را به دو قسمت تقسیم کنید و به یک قسمت زعفران اضافه کنید و یک قسمت دیگر را ساده و بدون زعفران درست کنید. خمیر نان برنجی را نباید با دست ورز بدهید، همین که با لیسک هم بزنید کافی است.

این خمیر را باید به مدت ۱۲ یا ۲۴ ساعت در دمای محیط بگذارید تا خوب برسد. اگر در فصل سرد هستید در دمای محیط بگذارید، اگر هم در تابستان هوای آشپزخانه شما مطلوب است لازم نیست در یخچال بگذارید، اما اگر محیط گرم است خمیر را در یخچال بگذارید. حتما روی ظرف خمیر را با سلفون بپوشانید.

مرحله سوم: در زمان درست کردن شیرینی خانگی نان برنجی خمیر را به صورت گلوله‌های کوچک در دست بردارید و شکل دهید. کف سینی فر کاغذ روغنی بگذارید و نان برنجی‌ها را در سینی فر بچینید. روی خمیر را در صورت دلخواه با مهر شیرینی‌پزی یا چنگال نقش بزنید یا به همان صورت ساده روی خمیر‌ها تخم خرفه یا پودر مغز پسته بپاشید. سینی فر را در طبقه بالای فر (گریل حتما خاموش باشد) بگذارید تا در نان برنجی به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه با حرارت 170 درجه بپزد.(فر از 15 دقیقه قبل روشن شده باشد) همین که قسمت زیرین شیرینی طلایی شد کافی است، رنگ قسمت روی شیرینی نباید تغییر کند.

بعد از خارج کردن سینی از فر صبر کنید تا کاملا نان برنجی خنک شود و سپس از سینی فر در ظرف مورد نظرتان بچینید. این شیرینی کوکی ایرانی خوشمزه را با چای دو رنگ مجلسی نوش جان کنید .

🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵🏵
دوستان مهربونم بیایید برای بهتر شدن حالِ دلِ همدیگه دعا کنیم 💗💗💗💗
...
نظرات