مواد لازم

قطاب

۱۰
مواد اصلی
روغن جامد
۱ فنجان
ماست‏
۱ فنجان
شیر
۲ قاشق غذا خوری
بیکینگ پودر
۱/۸ قاشق چای خوری
آرد
به مقدار لازم
پودر قند
به مقدار لازم
روغن مایع
۱ لیوان
وانیل‏
کمی
هل
کمی
عرق بیدمشک یا گلاب
۱ قاشق مربا خوری
مغز پسته و شکر آسیاب شده یا مغز گردو و شکر آسیاب شده یا پودرنارگیل و پودرشکر
۲۰۰ گرم
کلمات کلیدی

قطاب

طرز تهیه

قطاب

درجه سختی
زمان تهیه ۹۰
دقیقه
زمان پخت ۱۵
دقیقه
۱
مغز پسته و شکر آسیاب شده یا مغز گردو و شکر آسیاب شده یا پودرنارگیل و پودرشکر به اندازه ۲۰۰ گرم را با مقداری هل و وانیل و برای راحتی کار با یک قاشق مربا خوری گلاب یا عرق بید مشک مخلوط کنید؛ این مواد برای وسط قطاب‌ها استفاده می‌شود.
۲
در ظرفی روغن، ماست و دو قاشق شیر را با هم خوب بزنید. آرد و بیکینگ پودر را کم کم به آنها اضافه کنید تا خمیر لطیف و نرمی برای قطاب به دست آید و آن را کنار بگذارید.
۳
برای پیچیدن قطاب‌ها هم توانید خمیر را با وردنه روی سطح صافی پهن کنید و با ته یک لیوان یا فنجان خمیرهای دایره‌ای شکل، هم اندازه‌ای را از این خمیر پهن شده جدا کنید. سپس در وسط هر دایره مقداری از مواد وسط قطاب را با قاشق مرباخوری بریزید و دو طرف آن را ببندید.
۴
در صورتی که بتوانید آنها را بپیچید بسیار زیباتر و بهتر است؛ در غیر این صورت همینطور آنها را ساده بسته تا مواد وسط آن دیده نشود و بیرون نریزد یا اطراف دایره را بالا آورده و یک جا جمع کنید تا شبیه باقلوا ترکی شود.
۵
پس از آماده شدن، همه قطاب‌ها را در ظرفی گود که کاملا در روغن فرو رود، سرخ کنید و بعد از بیرون کشیدن آنها از داخل روغن درون صافی قرار داده تا روغن اضافی آنها کشیده شود؛ سپس درون پودر قند یا شکر بغلتانید.
تصاویر مراحل تهیه

قطاب

بیشتر
سایر نکات

قطاب

روغن مایع جهت سرخ کردن قطاب‌هامیباشد
نظرات دستور پخت

قطاب