عکس خمیر جادویی
نیکا
۱۹
۱.۴k

خمیر جادویی

۱۷ مهر ۰
#خمیر_ جادویی
#نان_شکلاتی_خرمایی_پنیروگردو
مواد لازم
آرد ۳ لیوان
خمیر مایه ۳ قاشق چایخوری
تخم مرغ ۱ عدد
شیر یا آب ۱ لیوان
روغن ۶ قاشق غذاخوری
نمک ۱ قاشق چایخوری
شکر ۴ قاشق چایخوری

طرز تهیه
۱- خمیر مایه ، شیر ولرم ( شیر گرمی که دست را نسوزاند ) و 1 قاشق چایخوری شکر را داخل کاسه ای بریزید و مخلوط کنید سپس 5 – 10 دقیقه کناری قرار دهید تا خمیر مایه عمل کند ( کف کند ).
۲- تخم مرغ ، باقی مانده شکر ، روغن و نمک را داخل کاسه دیگری بریزید و مخلوط کنید تا یکدست شوند ، خمیر مایه را با چند قاشق آرد را مخلوط کنید و به مواد تخم مرغی اضافه کنید ، کمی هم بزنید تا مواد ترکیب شوند سپس باقی مانده آرد را اضافه کنید.
۳- پس از مخلوط کردن مواد را با دست ترکیب کنید تا خمیر جمع شود ، روی سطح کار ارد بپاشید و خمیر را روی سطح کار قرار دهید ، خمیر را 10 دقیقه ورز دهید ( مکرر روی سطح کار بکوبید و باز کنید ) ، آنقدر ورز دهید تا خمیر نرم و لطیفی بدست بیاید.
۴- داخل کاسه ای را چرب کنید و خمیر را داخل کاسه قرار دهید ، روی خمیر را بپوشانید و در جای گرمی 1 ساعت استراحت دهید تا حجم خمیر 2 برابر شود ، پس از آماده شدن پف خمیر را با فشار دست بگیرید.
۵- این خمیر بسیار خوش دست بوده و کار با آن بسیار راحت است ، بافت و ماندگاری خوبی دارد و میتوانید تا چند روز در یخچال و داخل کیسه فریزر بسته بندی و نگهداری اش کنید.
۶- نکته :این خمیر بسیار ترد و سبک است و مناسب برای انواع غذاها ، پیراشکی ، کلوچه ،نان صبحانه ، نان شکم پر ، پیتزا و … است ، حتی میتوانید آن را در روغن سرخ کنید ، این خمیر جادویی خمیری همه کاره است. [ این خمیر برای خمیر پیتزا و خمیر شکم پر و کلوچه و نان شکم پر و پیراشکی استفاده می شود واسه همین بهش میگن خمیر جادوی ]

این نان شکلاتی پنیری وخرمایی هست که بعدازدرست کردن خمیرجادویی ازخمیربه اندازه ی یک نارنگی برداشتم (وبینش راپنیروگردوی خوردشده یاشکلات تخته ای خوردشده یاخرمای بدون هسته که باکره تفت دادم ودارچین بهش زدم )گذاشتم وبعدخمیررابستم وتوی قالب گذاشتم وداخل فربادمای ۱۸۰درجه به مدت نیم ساعت پختم وبعدهم گریل راروشن کردم تاروش طلایی بشه به همین راحتی وخوشمزه گی
...
نظرات