عکس کشک خونگی و قره قروت
#کشک-خونگی#قره قروت
یکی از این غذاهای دارویی قروت یا کشک است که با حجم کم خود، یک ماده غذایی معجزه آساست که در بردارنده تمامی خواص شیر و حاوی کلسیم و پروتئین است.
...
مواد لازم

کشک خونگی و قره قروت

۰
مواد اصلی
ماست‏
۱ کیلوگرم
آب یا دوغ ترش
۱ لیتر
نمک
۱ قاشق سوپ خوری
آرد ذرت
۲ قاشق سوپ خوری
زیره
به مقدار لازم
کلمات کلیدی

کشک خونگی و قره قروت

کشک کشک خونگی قره قروت قارا خانگی
طرز تهیه

کشک خونگی و قره قروت

درجه سختی
زمان تهیه ۲۰
دقیقه
زمان پخت ۱۲۰
دقیقه
۱
کشک خونگی: ماست را بهمراه نمک ، آب یا دوغ ترش داخل قابلمه ریخته و با همزن دستی یکدست میکنیم.روی حرارت زیاد گذاشته تا جوش بیاید. مدام هم بزنید. وقتی جوش آمد تا ۲ ساعت با حرارت کم و درب قابلمه به صورت کج گذاشته و هرازگاهی هم زده تا ته نگیرد. بعد از این زمان مایع را داخل کیسه پارچه ای گذاشته و آویزان کنید تا آب اضافی آن خارج شود. (آب را دور نریزید )
۲
بعد از مدت زمانی که آب کشک گرفته شد میتوان آن را بصورت مایع برای آش یا غذاهای دیگر استفاده کرد که آنگاه مواد را داخل میکسر ریخته تا یکدست شود. اگر کشک سفت میخواهید باید پارچه تا چند ساعت دیگر آویزان باشد.(شب تا صبح خوبه )
۳
وقتی مواد کشک نسبتا سفت شد با دست به آن فرم دهید و جلوی آفتاب گذاشته تا خشک شود. برای طعم دار کردن کشک میتوان موقع فرم دادن به آن زیره اضافه کنید.
۴
قره قروت : نصف لیوان از آب بدست آمده از کشک را با ۲ قاشق سوپ خوری آرد ذرت مخلوط کرده بقیه آب را با توجه به حجم آن ۲۰ دقیقه روی گاز گذاشته تا بجوشد و آب آن بخار شود. وقتی آب کم شد مخلوط آب و آرد ذرت را کم کم اضافه کرده و خوب هم میزنیم و میذاریم ۲۰ دقیقه دیگر هم بجوشد.
۵
هرچقدر حرارت کم باشد قره قروت تیره تر میشود. بعد از اینکه جوش آمد حرارت را کم کرده تا غلیظ شود و به غلظت فرنی برسد میتوان در همین مرحله بصورت مایع مصرف کرد و یا باز بگذاریم بجوشد و سفت تر شود. سپس داخل سینی را چرب کرده و از مواد سفت داخل آن ریخته و جلوی آفتاب بگذارید تا خشک شود سپس با چاقو برش زده. نوووش جان .
تصاویر مراحل تهیه

کشک خونگی و قره قروت

بیشتر
نظرات دستور پخت

کشک خونگی و قره قروت