عکس کلم پلو شیرازی
غذای سنتی استان فارس و شیراز
...
مواد لازم

کلم پلو شیرازی

۳
مواد اصلی
کلم قمری
۲۵۰ گرم
گوشت چرخ کرده
۲۰۰ گرم
برنج
۳ پیمانه
آرد نخودچی
۲ قاشق غذا خوری
سبزی (شوید،تره،ترخان،ریحان)
۱۰۰ گرم
پیاز
۱ عدد
روغن
به مقدار لازم
نمک و فلفل
به مقدار لازم
کلمات کلیدی

کلم پلو شیرازی

طرز تهیه

کلم پلو شیرازی

درجه سختی
زمان تهیه ۴۵
دقیقه
زمان پخت ۴۵
دقیقه
۱
داخل کاسه ای گوشت چرخ کرده ، ۱ عدد پیاز رنده شده ،آرد نخودچی ، مقداری نمک و فلفل را خوب مخلوط کنید تا مواد یکدست شوند ( آب پیاز رنده شده را با دست بگیرید ).
۲
با دست از مواد کوفته بردارید و قلقلی های یک اندازه ای درست کنید و در روغن سرخ نمائید و کنار بگذارید ( بهتر است قلقلی ها را به اندازه یک فندق گرد کنید ).
۳
کلم قمری ها را خلالی خرد و سرخ کنید برنج را ۳۰ دقیقه خیس دهید سپس با چند لیوان آب و مقداری نمک داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید
۴
و پس از اینکه کمی جوشید آبکشی کنید ( برنج را زمانی آبکشی کنید که وقتی میان دو انگشت میفشارید اطراف برنج نرم و مغز آن کمی خام باشد ).سبزی را در این مرحله اضاف میکنیم.
۵
قابلمه را روی حرارت قرار دهید ، ته قابلمه مقداری روغن بریزید و ته دیگ دلخواه تان را قرار دهید ( نان ، سیب زمینی و … ) ، مایه کلم ، گوشت های قلقلی و برنج را لایه لایه داخل قابلمه بریزید تا وقتی که مواد تمام شوند.
۶
حرارت را زیاد کنید تا برنج بخار کند سپس نصف لیوان آب را با مقداری روغن مخلوط کنید و روی برنج بریزید و حرارت را کم کنید ، پس از دم کشیدن برنج را در دیس بکشید و با گوشت قلقلی ، برنج زعفرانی و … سرو کنید.
تصاویر مراحل تهیه

کلم پلو شیرازی

بیشتر
سایر نکات

کلم پلو شیرازی

نکته : بجای کلم قمری از کلم برگ هم میتوان استفاده کرد.
نظرات دستور پخت

کلم پلو شیرازی