مواد لازم

نان تافتون خانگی

۶
مواد اصلی
آرد
به مقدار لازم
آب
۲ لیوان
روغن
۲ قاشق غذا خوری
شکر
۱ قاشق غذا خوری
پودر مخمر
۱ قاشق چای خوری
نمک
۱/۲ قاشق چای خوری
کلمات کلیدی

نان تافتون خانگی

طرز تهیه

نان تافتون خانگی

درجه سختی
زمان تهیه ۶۰
دقیقه
زمان پخت ۳۰
دقیقه
۱
ابتدا آب را جوشانده و كمی صبر كنید تا ولرم شود سپس آن را با مخمر و شكر مخلوط كرده و ۱۰ دقیقه در جای گرم قرار دهید تا مخمر عمل بیاید.سپس روغن را اضافه كرده و خوب هم بزنید.
۲
آرد را با نمك مخلوط كرده و ۳مرتبه الك كنید و بعد كم كم به مواد اضافه کنید و مخلوط نمائید تا جایی که احساس کنید خمیر به دست نمیچسبد سپس ۱۰ دقیقه خمیر را ورز دهید طوری كه با کف دست به سمت جلو بکشید و مجدد برگردانید.
۳
خمیر آماده را درون کاسه ای که چرب کرده اید به مدت ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت قرار دهید.تا حجم آن ۲برابر شود.
۴
روی سینی کمی آرد بپاشید ، تکه کوچکی از خمیر بردارید و با وردنه خوب باز کنید ، کف ماهیتابه را چرب کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید سپس خمیرهای باز شده را کف ماهیتابه پهن کنید تا نان ها پخته شوند ( میتوانید مقداری کنجد روی خمیر بپاشید ) ، پس از مدتی برگردانید تا طرف دیگر نیز بپزد و نان آماده شود.
تصاویر مراحل تهیه

نان تافتون خانگی

بیشتر
سایر نکات

نان تافتون خانگی

مقدار كره یا روغن نباید به حدی باشد كه نان سرخ شود
هرچه خمیر نازک تر پهن شود نان شما تردتر خواهد بود ، این خمیر را میتوانید درون روغن سرخ کنید و کمی پودر قند بپاشید و بعنوان میان وعده نیز مصرف کنید
میتوانید از این خمیر برای تهیه انواع غذاها مانند پیتزا استفاده کنید ، برای مصارف دیگری به غیر از نان تافتون مقدار روغنی که به خمیر اضافه میکنید باید 3 برابر باشد ( برای این مقدار مواد 5 قاشق غذاخوری لازم است
در صورت تمایل نان را داخل فر بپزید
نظرات دستور پخت

نان تافتون خانگی