عکس خورش آلبالو باکوفته قلقلی
آلبالوپلو يكي از رايج‌ترين و خوشمزه‌ترين غذاهاي فصل است. اگر شما هم عاشق آلبالو هستيد، لازم نيست تا آلبالو هست، هفته‌اي دوبار آلبالوپلو بخوريد، گاهي هم با آلبالو خورش درست كنيد. خورش آلبالو دست‌كمي از آلبالوپلو ندارد. به خصوص اگر عاشق غذاهاي ترش يا ملس باشيد.
...
مواد لازم

خورش آلبالو باکوفته قلقلی

۲
مواد اصلی
آلبالو بدون هسته
۲۰۰ گرم
شکر
۲ قاشق سوپ خوری
گوشت چرخ کرده
۲۵۰ گرم
کره
کمی
پیاز
۱ عدد
سبزی تازه معطر (جعفری،نعنا،ریحون)
۳ قاشق مربا خوری
نمک و فلفل و زرد چوبه
به مقدار لازم
لواشک آلبالو
۶۰ گرم
خلال پسته برای تزیین
کمی
روغن
به مقدار لازم
مواد لازم برای پلو با ته دیگ ته چین
0
برنج
۲ پیمانه
تخم مرغ (زرده)
۱ عدد
ماست‏
۱ قاشق سوپ خوری
زعفران آب کرده
۱ قاشق سوپ خوری
کره
کمی
کلمات کلیدی

خورش آلبالو باکوفته قلقلی

طرز تهیه

خورش آلبالو باکوفته قلقلی

درجه سختی
زمان تهیه ۳۰
دقیقه
زمان پخت ۶۰
دقیقه
۱
آلبالوهاي بدون هسته را در قابلمه‌اي با شكر مخلوط كرده، روي حرارت بگذاريد تا يكي، دو جوش بزند و آلبالوها كمي شيرين شوند، بعد از روي حرارت برداريد. لواشك را تكه‌تكه كرده و در مقداري آب بخيسانيد.
۲
پياز را پوست كنده و رنده كنيد. گوشت چرخ‌كرده را همراه پياز مخلوط كرده و ورز دهيد. نمك، فلفل و زردچوبه را اضافه كرده و مخلوط كنيد.
۳
به مايه گوشت سبزي‌هاي معطر ريز خرد شده را افزوده و خوب با مواد ديگر مخلوط كنيد و ورز دهيد. از مايه گوشتي به اندازه يك گيلاس برداشته و در كف دست قلقلي كنيد.
۴
همه مايه گوشت را به همين صورت به شكل كوفته قلقلي‌هاي ريز درآوريد و كنار بگذاريد. در قابلمه‌اي كمي روغن يا كره ريخته و روي حرارت بگذاريد. بعد از داغ شدن روغن كوفته‌قلقلي‌ها را در روغن سرخ كنيد.
۵
در اين فاصله لواشك‌ها را خوب در آب جوش حل كرده و صاف كنيد. چند بار از صافي رد كنيد تا همه تكه‌هاي لواشك‌ها در آب جوش حل شده و به شكل سس درآيد. حالا اين سس را به قابلمه‌اي كه كوفته‌ها را در آن سرخ كرديد اضافه كرده و حرارت را كم كنيد تا گوشت بپزد.
۶
آلبالوهاي شيرين‌شده را از صافي رد كنيد. آب آنها را به قابلمه خورش اضافه كرده و دانه‌هاي آلبالو را با مقداري كره تفت دهيد و بعد به مواد اضافه كنيد.بعد از حدود ۱۰ـ۸ دقيقه كه خورش جوشيد، آن را از روي حرارت برداريد و در ظرف مورد نظر ريخته و با خلال‌هاي پسته تزئين كنيد
۷
روش تهيه : پلوي ته‌چين قالبي
۸
برنج را به مدت چند ساعت خيس كنيد و طبق معمول آبكش كردن عمل كنيد. بعد از آبكش كردن يك كفگير از برنج را با زرده تخم‌مرغ، ماست و زعفران مخلوط كنيد.
۹
قالب موردنظر را با كره چرب كرده، برنج مخلوط شده با مايه ته‌چين را در ته‌قالب ريخته، فشرده كنيد. برنج سفيد را هم روي مايه ته‌چين ريخته و روي قالب را با كاغذ آلومينيوم بپوشانيد.
۱۰
قالب را در فر از پيش گرم‌شده با حرارت ۱۸۰ درجه سانتي‌گراد به مدت ۴۵ دقيقه حرارت دهيد تا پلو آماده شود. بعد از اين مدت قالب را از فر بيرون بياوريد و صبر كنيد تا حرارتش را از دست بدهد. بعد قالب را در ظرف مورد نظر برگردانيد.
سایر نکات

خورش آلبالو باکوفته قلقلی

با دو قاشق شكر خورشتان ملس (ترش و شيرين) مي‌شود. اگر مي‌خواهيد خورشتان شيرين‌تر شود مقدار شكر را به چهار قاشق افزايش دهيد و در صورتي كه ترش دوست داريد مي‌توانيد كلا شكر را حذف كنيد.
از هر سبزي معطر (جعفري، نعنا و ريحان) يك قاشق مرباخوري كافي است.
عکس و تصاویر ارسالی از خورش آلبالو باکوفته قلقلی
نظرات دستور پخت

خورش آلبالو باکوفته قلقلی