عکس شیره خرما خانگی

شیره خرما خانگی

۸ دی ۹۸
سلام دوستان عزیز خسته نباشین 😊
امروز دست به کار شدم وبرای اولین بار شیرهٔ خرما درست کردم انصافا خیلی زحمت بود ولی ارزشش داشت وقتی دیدم طعم و رنگش عالی شده 😋😋
دستورش با جزئیات کامل میذارم 👌
مواد لازم :
🌟 خرمای بدون هسته و شیرین به میزان لازم
🌟 آب هم وزن خرما  

طرز تهیه :
برای تهیه شیره خرما خانگی ابتدا خرماهای شیره‌دار را کمی شسته و هسته آن‌ها را جدا کنید.خرماها را همراه با مقداری آب داخل قابلمه بزرگی ریخته و روی حرارت قرار دهید.آب باید به اندازه‌ای باشد که روی خرماها را کاملا بپوشاند.صبر کنید تا آب به جوش بیاید و خرماها حسابی له شوند. در این مرحله درب قابلمه را نباید بگذارید.بعد از جوش آمدن آب، حرارت را کم کرده و کف روی ظرف را بگیرید و درب قابلمه راببندید.حدود 45 دقیقه صبر کنید تا آب و خرماها بجوشند و خرماها نرم شوند.بعد از این مدت زمان، شعله را خاموش کرده و صبر کنید تا از حرارت بیفتند. بعد از سردشدن خرماها را داخل یک کیسه نخی ریخته و یک کاسه بزرگ زیر دست‌تان قرار دهید و با دست خوب خرماها را فشار دهید تا شیره آن‌ها خارج شود. پارچه‌ای که از آن به عنوان صافی استفاده می‌کنید نباید خیلی نازک باشد زیرا گوشت خرماها به راحتی از آن رد می‌شود. شیره خارج‌شده را داخل یک تابه ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا کم‌کم جوشیده و به غلظت برسد.دقت کنید که حرارت باید کم باشد تا رنگ شیره به رنگ دل‌خواه یعنی سیاه دربیاید. در غیر این‌صورت رنگ شیره قهوه‌ای می‌شود.مدت زمان جوشیدن و قوام آمدن شیره متغیر است اما حدودا بین 1 تا 1.5 ساعت زمان می‌برد تا شیره به قوامی برسد که نه شل و نه خیلی سفت بشود. 
شیره خرما خانگی شما آماده است .

چند نکته درباره تهیه شیره خرما خانگی:

فراموش نکنید که نوع خرما و میزان حرارت، در رنگ و کیفیت نهایی شیره اثر می‌گذارد.برای تهیه شیره خرما از خرماهای ریز و دفرمه‌شده استفاده کنید.

بهتر است از خرمایی که شیره زیادی دارد برای این‌کار استفاده کنید. استفاده از خرمای بدون شیره و خشک برای این کار مناسب نیست.

دقت کنید اگر خرما خشک باشد مدت زمان پخت طولانی تر خواهد شد.

شیره بعد از سردشدن غلیظ‌ار و سفت‌تر از قبل می‌شود پس موقع جوشاندن شیره به این نکته توجه داشته باشید.اگر شیره‌ای که تهیه کردید سفت‌تر از حد مورد انتظار شد، کمی آب جوش به آن اضافه کنید و دوباره برای مدت کوتاهی آن‌را بجوشانید.برعکس مورد بالا، اگر شیره رقیق‌تر از حد مورد نظر شد باز آن را روی حرارت قرار دهید تا بجوشد و به غلظت مناسب برسد. سعی کنید در تمام مدت کار، کف روی شیره را جمع کنید تا یک شیره خالص و شفاف داشته باشید. اگر غلظت شیره کم باشد، شیره خیلی زود کپک می‌زند. بنابراین سعی کنید یا غلظت شیره را بیشتر کنید و یا اینکه به مقدار کم از آن تهیه کنید.

شیره خانگی که با این روش تهیه می‌شود را می‌توان در جای خشک و خنک و داخل ظرف در بسته تا یک سال نیز نگه داری کرد.

 
...
نظرات