مواد لازم

زرشک پلومرغ باسس پرتقال

۴
مواد اصلی
سینه‌ مرغ
۴ عدد
آب پرتقال
۲ پیمانه
زعفران دم کرده
به مقدار لازم
پیاز متوسط(رنده شده)
۲ عدد
زرشک
سه چهارم پیمانه
خلال پسته
یک قاشق غذا خوری
رب گوجه ‌فرنگی
یک ونیم قاشق غذا خوری
فلفل دلمه ای
نصف عدد
کره
۵۰ گرم
نمک و فلفل و زرد چوبه
به مقدار لازم
برگ بو ،چوب دارچین،پودرکاری،دانه هل
به مقدار لازم
کلمات کلیدی

زرشک پلومرغ باسس پرتقال

طرز تهیه

زرشک پلومرغ باسس پرتقال

درجه سختی
زمان تهیه ۳۰
دقیقه
زمان پخت ۶۰
دقیقه
۱
در یک قابلمه آب یک عدد هل و دو عدد برگ بو بندازید و بعد از به جوش آمدن، تکه‌های مرغ را در آن قرار دهید تا کمی در آب بجوشند. سپس مرغ‌ها را از آب خارج کنید و بشویید. بعد از خشک شدن مرغ‌ها، آن‌ها را در نصف کره و کمی روغن و زردچوبه سرخ کنید.
۲
زمانی که مرغ‌ها سرخ شدند، آن‌ها را از تابه خارج کنید و دو سوم پیاز رنده شده را در تابه تفت دهید تا کمی طلایی شوند. سپس فلفل دلمه‌ای رنده شده را هم به پیاز اضافه کنید و با هم تفت دهید. بعد از تفت خوردن مواد، چوب دارچین، نمک، فلفل سیاه، پودر کاری و کمی زردچوبه را اضافه کنید
۳
بعد از تفت دادن، رب گوجه فرنگی و سپس آب پرتقال و کمی از زعفران دم کرده را اضافه کنید. میزان نمک غذا را تنظیم کنید و اجازه دهید سس مرغ آرام به جوش بیاید.
۴
بعد از به جوش آمدن سس، مرغ‌ها را در آن قرار دهید و نیمی از خلال پرتقال را روی آن‌ها بریزید. اجازه دهید مرغ به مدت ۲ تا ۳ ساعت با درب بسته و حرارت کم بپزد تا خوب جا بیفتد.
۵
زمانی که مرغ در حال پختن است، یک سوم باقی مانده از پیاز را با باقی مانده کره و کمی روغن، با حرارت ملایم در تابه سرخ کنید. وقتی پیاز طلایی شد، زرشک‌ها که از ۱۵ دقیقه قبل در آب خنک خیس کرده‌اید را آبکش و سپس به پیاز اضافه کنید. در این مرحله ۲ قاشق غذاخوری شکر هم به زرشک‌ها اضافه کنید و با هم تفت دهید. بعد از شکر، مابقی خلال پرتقال، خلال پسته و زعفران را به زرشک اضافه و مخلوط کنید. زمانی که برنج آماده شد، یک کفگیر از برنج را با زرشک و خلال مخلوط کنید تا بعد از کشیدن برنج سفید در ظرف، این مخلوط را روی آن بریزید.
سایر نکات

زرشک پلومرغ باسس پرتقال

سس مرغ باید غلیظ بشه وکنار غذا سروبشه
عکس و تصاویر ارسالی از زرشک پلومرغ باسس پرتقال
نظرات دستور پخت

زرشک پلومرغ باسس پرتقال