مواد لازم

سوفله لیمو

۸
مواد اصلی
شیر
۱/۲ پیمانه
شکر
۱/۲ پیمانه
آبلیمو تازه
۱/۴ پیمانه
آرد
۲ قاشق غذا خوری
تخم مرغ بزرگ
۳ عدد
پوست لیمو رنده‌شده
۱ قاشق مربا خوری
نمک
۱/۳ قاشق چای خوری
پودر قند
به مقدار لازم
کلمات کلیدی

سوفله لیمو

طرز تهیه

سوفله لیمو

درجه سختی
زمان تهیه ۲۰
دقیقه
زمان پخت ۱۵
دقیقه
۱
سینی فر را در طبقه وسط قرار دهید و فر را با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید.
۲
سطح داخلی ۸ عدد قالب سرامیکی که مناسب قرار دادن در فر باشد را چرب کرده ( قالب سوفله ۱۵۰ گرمی) و ۲ قاشق غذاخوری شکر را به تمام سطح آنها بصورت یکنواخت بپاشید و آنها را در یخچال قرار دهید.
۳
شیر و پوست لیموی رنده‌شده را روی حرارت ملایم با هم ترکیب کنید تا کمی طعم آنها با هم بیامیزد، توجه کنید که قبل از جوشیدن شیر آن را از روی حرارت بردارید تا خنک شود.
۴
سفیده‌ها و زرده‌ها را از هم جدا کنید. قبل از آن‌که سفیده‌ها و زرده‌ها را جدا کنید با این روش از سالم بودن تخم‌مرغ‌ها مطمئن شوید.
۵
با یک همزن برقی ½ پیمانه شکر و ۲ زرده تخم مرغ را به مدت ۳ الی ۴ دقیقه هم بزنید. توجه داشته باشید که سومین زرده تخم‌مرغ را استفاده نمی‌کنیم.
۶
آرد را کم‌کم اضافه کنید و مخلوط را به هم بزنید. سپس شیر را اضافه کنید.
۷
آبلیمو تازه و نمک را نیز به مخلوط اضافه کنید.
۸
این مخلوط را روی حرارت ملایم به مدت ۳ دقیقه یا تا زمانی‌که غلیظ و کرمی شود بپزید و مرتباً آن را هم بزنید. سپس از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا خنک شود.
۹
سفیده تخم مرغ‌ها را با سرعت متوسط همزن به مدت ۱۰ ثانیه بزنید سپس سرعت همزن را افزایش دهید و به مدت ۱ الی ۲ دقیقه دیگر و یا تا زمانی که شکل بگیرند بزنید.
۱۰
در حدود ¼ از سفیده‌ها را به مخلوط زرده‌ها اضافه کنید. سپس بقیه سفیده‌ها را اضافه کنید و با یک قاشق آنها را مخلوط کنید. بیش از حد این مخلوط را هم نزنید.
۱۱
مخلوط را به آرامی در قالب‌های سوفله بریزید تا حدی که تا لبه قالب بالا بیایند.
۱۲
در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۱۰ دقیقه بپزید. سپس دمای فر را با دمای ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد پایین بیاورید و به مدت ۴ دقیقه یا تا زمانی که سطح سوفله از دیواره ظرف بالاتر بیاید و میان آن کمی شل باشد بپزید.
۱۳
سوفله‌ها را با پودر قند تزیین کنید و آنها را فوراً سرو کنید.
سایر نکات

سوفله لیمو

برای پختن یک سوفله فوق‌العاده، دقت در زمان پخت آن است. زمانی که آن را از فر بیرون می‌آورید باید لایه میانی‌اش کمی شل‌تر از بقیه قسمت‌هایش باشد، در نتیجه شکل واقعی سوفله به دست خواهد آمد.
عکس و تصاویر ارسالی از سوفله لیمو
نظرات دستور پخت

سوفله لیمو