مواد لازم

تارت شلیل

۸
مواد اصلی
شکر
۱/۳ پیمانه
شلیل یا شبرنگ
۵ عدد
خمیر هزارلا
۱ ورق
ژله انگور قرمز
۲ قاشق غذا خوری
آرد
۱ قاشق غذا خوری
کلمات کلیدی

تارت شلیل

طرز تهیه

تارت شلیل

درجه سختی
زمان تهیه ۳۵
دقیقه
زمان پخت ۴۵
دقیقه
۱
فر را از قبل روی دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید. خمیر هزارلا را روی میز کار آرد پاشی شده قرار داده؛ آن را به شکل مستطیل ۳۰ در ۳۵ سانتی‌متری باز کنید. لبه‌های آن را ببرید تا صاف شود.
۲
سینی فر را با کاغذ روغنی پوشانده و خمیر را روی آن قرار دهید. با یک کارد تیز، روی خمیر یک حاشیه ۲ سانتی‌متری ایجاد کنید. با استفاده از چنگال داخل حاشیه را با فاصله‌های ۱ سانتی‌متری سوزن سوزنی کنید. ۲ قاشق‌چای‌خوری شکر را روی حاشیه خمیر بپاشید و در یخچال قرار دهید تا کمی سفت شود؛ حدود ۱۰ دقیقه کافی است یا اگر می‌خواهید برای ۱ روز نگه دارید، روی آن سلفون بکشید.
۳
خمیر خنک شده را در فر بپزید تا زمانی که پف کرده و قهوه‌ای طلایی شود، (۱۰ تا ۱۵ دقیقه). در همین حال، شلیل‌ها را نصف کرده، هسته آن‌ها را در آورید و به ورقه‌هایی به ضخامت ۲ سانتی‌متر ببرید و در کاسه‌ای بزرگ، با ۱ قاشق غذاخوری آرد و باقی شکر و نمک مخلوط کنید.
۴
۲ قاشق پودر ژله را با نصف لیوان آب جوش مخلوط کنید و خوب هم بزنید و برای مدت ۳۰ دقیقه در یخچال قرار دهید تا کمی خودش را بگیرد.
۵
با یک چنگال خمیر داخل حاشیه را فشار دهید تا صاف شود؛ شلیل را یک ردیف در آن بچینید (یا شلیل را به‌صورت یک تپه بریزید و سپس صاف پخش کنید).
۶
فویل را به‌صورت خیمه و شل، روی آن قرار داده و در فر بگذارید تا زمانی که شلیل‌ها نرم شوند (حدود ۱۰ دقیقه).
۷
ژله را با قلم‌مو روی شلیل‌ها بمالید و برای ۲۰ دقیقه در یخچال قرار دهید. برای سرو کردن آن را به ۸ قسمت ببرید
سایر نکات

تارت شلیل

مالیدن یک لایه ژله روی میوه‌های تارت، کمک می‌کند تا هم تارت خوشمزه‌تر شود و هم میوه‌های روی تارت خشک نشوند
تهیه خمیر هزار لا در قسمت نان و خمیر مشاهده کنید
نظرات دستور پخت

تارت شلیل