مواد لازم

کوفته جنوبی

۱۰
مواد اصلی
آرد نخودچی
۳ لیوان
گوشت چرخ کرده
۵۰۰ گرم
گردو
۱/۲ لیوان
پیاز
۴ عدد
خلال بادام
۱/۳ لیوان
کشمش پلویی
۱ لیوان
شکر
۲/۳ لیوان
نمک و فلفل و کاری
به مقدار لازم
مواد سس :
فلفل قرمز
۱ قاشق چای خوری
کاری
۱/۲ قاشق چای خوری
آب
۲ لیوان
پیاز
۲ عدد
شکر
۲ قاشق غذا خوری
تمر هندی
۱/۴ بسته
کلمات کلیدی

کوفته جنوبی

طرز تهیه

کوفته جنوبی

درجه سختی
زمان تهیه ۳۰
دقیقه
زمان پخت ۶۰
دقیقه
۱
طرز تهیه خمیر:
۲
ابتدا آرد نخودچی، ۲۵۰گرم گوشت چرخ كرده، نمك، فلفل و ۱سوم لیوان شكر را با هم با مقداری آب ورز می دهیم تا یكنواخت شود.توجه داشته باشید كه مواد باید كاملا منسجم و یكدست شوند تا وا نروند.
۳
طرز تهیه مواد میانی كوفته:
۴
ابتدا پیازها را خرد كرده و در روغن سرخ می كنیم. سپس ۲۵۰گرم گوشت چرخ كرده را اضافه می كنیم وكمی تفت می دهیم. خلال بادام را شسته و اضافه كرده و گردو را هم خرد كرده و یا آسیاب میكنیم و به مواد اضافه می كنیم.
۵
سپس بقیه شكر را می ریزیم و در آخر كشمش را اضافه می كنیم و فلفل، نمك وادویه كاری را می افزاییم. بعد از خنك شدن مواد آماده است.
۶
طرز تهیه كوفته :
۷
ابتدا مقداری آب در ظرفی می ریزیم و كنار دستمان می گذاریم. كمی آب به دستمان می زنیم و مقداری خمیر را برداشته و كف دست پهن می كنیم.
۸
سپس مقداری از مواد وسط کوفته روی آن می گذاریم و به صورت كوفته همه طرف آن را صاف می كنیم و این كار را ادامه می دهیم تا ملات و خمیر تمام شود. سپس مقداری روغن را در تابه نچسبی گرم كرده و كوفته ها را سرخ می كنیم. و انها را كنار میگذاریم.
۹
طرز تهیه سس كوفته:
۱۰
۲عدد پیاز را خرد كرده و در روغن سرخ می كنیم و ۲ لیوان آب تمرهندی به آن اضافه می كنیم. چون آب تمرهندی شور است دیگر نیازی به نمك ندارد. سپس دو قاشق غذاخوری شكر می ریزیم و ادویه كاری و فلفل قرمز اضافه می كنیم.
۱۱
زمانی كه مواد سس را آماده كردیم روی حرارت ملایم گذاشته و به محض اینكه اولین جوش را زد كوفته ها را با احتیاط به شكلی كه به هم نچسبد اضافه می كنیم و سپس می گذاریم ۴۵ دقیقه دم بكشد.
سایر نکات

کوفته جنوبی

1) این خوراك را در جنوب ایران به خصوص اقوام عرب در ماه رمضان مصرف می كنند.
2) برای تهیه عصاره تمرهندی باید تمرهندی را با میزان ذكر شده آب ولرم كاملاً ورز دهیم و عصاره آن را بگیریم و تفاله آن را كنار بگذاریم. عصاره آماده مصرف است.
3)این كوفته به دو روش قابل مصرف است. اول آنكه كوفته را بدون سس یعنی به صورت سرخ شده تهیه می كنیم. روش دوم بعد از به جوش آمدن سس، كوفته ها را به مدت لازم در آن ریخته و بعد سرو می كنیم.
4)در روش پخت كوفته با سس، در قابلمه را به هیچ عنوان نمی‌بندیم چون كوفته ها از هم باز می شوند.
نظرات دستور پخت

کوفته جنوبی