مواد لازم

کلوچه مغزدار

۶
مواد اصلی
آرد
۲ فنجان
بیکینگ پودر
۱.۵ قاشق چای خوری
شکر
۳/۴ فنجان
کره آب کرده
۱/۲ فنجان
رنده پوست لیمو ترش
۱ قاشق سوپ خوری
نمک
۱/۴ قاشق چای خوری
عصاره وانیل
۱ قاشق چای خوری
تخم مرغ
۲ عدد
بادام (نصف شده)
۱/۴ فنجان
فندق (خرد شده)
۱/۴ فنجان
نارگیل (رنده شده، بدون شکر)
۱/۴ فنجان
کلمات کلیدی

کلوچه مغزدار

طرز تهیه

کلوچه مغزدار

درجه سختی
زمان تهیه ۳۰
دقیقه
زمان پخت ۴۰
دقیقه
۱
فر را از قبل با دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت (۱۷۷ درجه سانتی گراد) داغ کنید.
۲
کف یک سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید. ۱/۴ فنجان بادام، فندوق و نارگیل خرد شده را داخل سینی فر بریزید و بگذارید ۳ تا ۴ دقیقه در فر بوداده شوند تا قهوه ای طلایی روشن شوند سپس آنها را بیرون بیاورید و کنار بگذارید.
۳
در این مدت آرد و بکینگ پودر را در یک کاسه با هم مخلوط کنید. در یک کاسه ی بزرگ دیگر با استفاده از یک همزن دستی کره و شکر را ۱تا ۲ دقیقه بزنید تا خامه ای و سبک و پفکی شوند.
۴
پوست لیمو، نمک، عصاره وانیل و یکی از تخم مرغ ها را اضافه کنید. با سرعت پایین بزنید تا تخم مرغ کاملاً ترکیب شود آنگاه تخم مرغ دوم را اضافه کنید تا آن هم کاملاً‌ مخلوط شود.
۵
سپس ۱/۳ مخلوط آرد را به مواد مرطوب اضافه کنید و با سرعت پایین بزنید. همین کار را با دو سوم باقیمانده هم انجام دهید. مغزهای بو داده را اضافه کنید و هم بزنید.
۶
مخلوط را روی همان سینی فری که برای بو دادن مغزها استفاده کردید خالی کنید و آن را به شکل یک لوله به طول و عرض ۷.۵ در ۳۰ سانتی متر در بیاورید.
۷
خمیر چسبناک خواهد بود پس دستهایتان را کمی آردی کنید که به آنها نچسبد. روی خمیر کمی بادام بو داده نشده بپاشید و ۴۰ دقیقه تا زمانی که قهوه ای روشن شود در فر بپزید.
۸
شاید لازم باشد یکبار خمیر را از آن طرف کنید تا یکدست بپزد. کلوچه را از فر بیرون بیاورید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند تا خنک شود.
۹
زمانی که خنک شد با یک چاقوی دندانه دار نان بری آن را برش دهید. کلوچه های برش خورده را دوباره در سینی فر بچینید و ۱۵ دقیقه دیگر در فر قرار دهید سپس از فر بیرون بیاورید و بگذارید کاملاً خنک شوند سپس کنار چای یا قهوه سرو کنید.
تصاویر مراحل تهیه

کلوچه مغزدار

بیشتر
نظرات دستور پخت

کلوچه مغزدار