عکس نکات مهم در تهیه حلوا
گاهی ساده..
گاهی پیش پا افتاده..
اما..گاهی مهم وکاربردی..
...
مواد لازم

نکات مهم در تهیه حلوا

۰
مواد اصلی
حلوا
به مقدار لازم
کلمات کلیدی

نکات مهم در تهیه حلوا

حلوا دسر پیش غذا صبحانه عصرانه غذای نذری
طرز تهیه

نکات مهم در تهیه حلوا

درجه سختی
زمان تهیه ۰
دقیقه
زمان پخت ۰
دقیقه
۱
یکی از بهترین عطرهایی که میتونه تو خونه بپیچه عطر یه حلوای خوشمزست..درسته سلیقه ها وروشها متفاوته اما تکرار بعضی نکته های ساده هم خالی از لطف نیست..بویژه برا تازه عروسا وتازه کارا...
۲
همیشه بیاد داشته باشیم ⚘مهمترین نکته در داشتن یه حلوا با بافت عااالی تفت دادن خوب ارد هست ..سعی کنین با شعله کم وبمدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ارد حلوا رو تفت بدین..نشانه تفت خوردن آرد حلوا اینه که اگه یه ذره از آرد رو بریزین توی لیوان اب سرد صدای جلز و ولزش بیاد یا اینکه بخار وبوی نان برشته ازش بلند بشه..
۳
⚘بهترین آرد مورد استفاده در تهیه حلوا ،،آرد گندم، آرد سنگک، آرد‌های غنی شده و آرد سبوس‌دار می‌باشند و در صورت استفاده از این آردها، حلوای مغذی‌تری بدست خواهد آمد. نکته قابل توجه این است که این آرد‌ها نسبت به آرد سفید زمان بیشتری برای تفت‌دادن احتیاج دارند.
۴
⚘آرد برنج وارد نخودچی نسبت به حرارت مقاومت کمتری دارند اگه با این اردها حلوا درست میکنین مواظب باشین چون زود میسوزن.. ⚘برای تهیه حلوای روشن‌تر می‌توانید زمان تفت‌دادن آرد را کمتر کنید و از مقدار زعفران بیشتری در تهیه حلوا استفاده کنید. ⚘برای اطمینان از گلوله نشدن حلوا، آرد را یک مرتبه قبل از تفت دادن آرد و یک مرتبه بعد از تفت دادن، الک کنید.
۵
⚘بهتر آن است که آرد را به تنهایی تفت دهید و سپس به آن روغن را اضافه کنید، در این صورت تغییر رنگ آرد محسوس‌تر است. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که پس از افزودن روغن، آرد همچنان تفت داده می‌شود و زیاد تفت دادن آرد باعث تیره شدن رنگ حلوا می‌شود. برای جلوگیری از تیره شدن رنگ حلوا می‌بایست ابتدا یک قاشق از آرد را با کمی روغن مخلوط کنید. با این روش تشخیص رنگ حلوا آسان‌تر می‌شود. توصیه به شما این است که مدت زمان تفت دادن آرد را کاهش دهید و اگر تمایل به تیره‌تر شدن حلوا داشتید بعد از افزودن روغن، حلوا را با روغن بیشتر تفت دهید.
۶
⚘نکته دیگر در مورد میزان شیرینی این دسر محبوب است. زمانی که حلوا هنوز داغ است شیرینی آن بیشتر به نظر می‌رسد. همچنین بهترین روش برای افزودن شیرینی به حلوا، درست کردن شهد است و بهتر است از اضافه کردن شکر به تنهایی بپرهیزید...ودر دستوراتی که پودر قند دارند به هیچ عنوان با شکر جایگزین نکنین واگه پودر قند ندارین بهتره شکر را با آسیاب پودر کنین..هرچند کیفیت پودر قند بهتره..
۷
⚘بهترین راه برای اضافه‌کردن زعفران و گلاب به حلوا این است که به شهد اضافه شوند. اگر میزان شهد کم باشد، حلوا بافت منسجمی پیدا نخواهد کرد. نکته مهم در مورد شهد این است که شهد باید با دمای گرم به حلوا اضافه شود. اگر شهد سرد باشد مخلوط‌کردن حلوا سخت می‌شود و انسجام کافی میسر نمی‌گردد.
۸
⚘برای تهیه شهد نیازی به قوام آمدن شهد نیست، حل شدن شکر در آب به تنهایی کفایت می‌کند. ⚘زعفران حلوا را باید کاملاً سایید و درشت‌ نباشد چون در حلوا دیده می‌شود. ⚘اگر شهد را بیش از اندازه به حلوا اضافه کردید و حلوا شل شد، بهتر است حلوا را مجددا روی حرارت ملایم قرار دهید تا آب اضافی آن تبخیر شود. ⚘اگر شل بودن حلوا به دلیل اضافه‌کردن بیش از اندازه روغن بود، توصیه به شما این است که مقدار دیگری آرد اضافه کرده و  آن را با حلوا تفت دهید.
۹
⚘بهتر است از قاشق چوبی برای هم زدن آرد و شربت استفاده کنید. ⚘استفاده مناسب از میزان روغن و کره ارتباط مستقیمی با کیفیت حلوا دارد. اگر بیش از اندازه از روغن استفاده کنید، روغن می‌بندد و کم‌تر از معمول استفاده کردن از روغن موجب ترک خوردن حلوا می‌شود. ⚘روغن جامد به خوب سرخ شدن آرد و پوک شدن آن کمک می‌کند. کره طعم مطلوبی به حلوا می‌دهد و روغن مایع برای براق شدن حلوا استفاده می‌شود..
۱۰
⚘برای تهیه حلوا به خصوص در فصل سرد روغن جامد به تنهایی گزینه مناسبی نمی‌باشد، چون استفاده از روغن جامد باعث سفت شدن حلوا و ظاهر و مزه‌ی بد آن خواهد شد..بهتره تو دستور حلواهایی که روغن جامد دارند نصف جامد ونصف کره بزنین تا حلوای عالی داشته باشین..
۱۱
⚘مقدار داده شده برای شربت حلوا باید دقیقاً رعایت شود. شربت حلوا مانند شربت مربا، نیازی به قوام آمدن ندارد و هنگامی که شکر کاملاً ذوب شد، باید آن را از روی حرارت بردارید. نکته اساسی در افزودن شربت حلوا، زمان و چگونگی افزودن آن به آرد است. هنگامیکه رنگ آرد تفت داده شده به رنگ موردنظر تغییر کرد، تابه را از روی حرارت برداشته و شربت ولرم را طی دو تا سه مرحله به آن اضافه کرده و مرتباً هم بزنید تا کاملاً به خورد آرد برود. سرعت و کیفیت همزدن حلوا بسیار مهم است، زیرا درغیراین صورت، شربت جذبِ آرد نشده و حلوای رقیقی به دست خواهد آمد، بنابراین ناچار به حرارت‌دادن مجدد حلوا خواهید شد که این کار، احتمالِ سوختن حلوا و شکرک زدن آن را بیشتر میکند.
۱۲
⚘حلواهایی که با روغن مایع درست میشن برا ماسوره زدن یا حلواهای رولی مناسبترن وحلواهایی که با کره یا روغن جامد درست میشن برا برش زدن ویا قالبی کردن.
۱۳
⚘برا قالبی کردن حلوا ،از قالبهای سلیکونی استفاده کنین..چون خود حلوا روغن داره نیازی به چرب کردن قالب نیست..نکته مهم تو تهیه حلوای قالبی اینکه با حوصله واروم آروم قالب رو با قاشق پر کنین وفشرده کنین تا بعدا حلواتون حباب نداشته باشه.. ⚘اگه حلوا درست کردین واضافه اومد میتونی باهاش کروسان..کیک یخچالی..کیک حلوایی و...درست کنین.. نکته آخر این که، برای تزیین حلوا، اجازه دهید حلوا خیلی کم خنک شود چراکه حلوای گرم به خوبی فرم نخواهد گرفت
سایر نکات

نکات مهم در تهیه حلوا

حتما شما هم نکته های کاربردی میدونین که از قلم افتاده ..خوشحال میشم پایین همین پست برای استفاده هممون بنویسین..
نظرات دستور پخت

نکات مهم در تهیه حلوا